Tranziția la cetățenia germană

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    volkanxnumx
    Participant

    Buna prieteni,
    Există trecători de cetățenie germană după sosirea din Turcia în Germania printre voi?
    Dacă da, ați putea împărtăși din ce oraș ați solicitat și câte luni / ani în total.
    Un forum fericit tuturor...

    https://www.almancax.com/almanca-aylar-ve-mevsimler.html

    zodia Gemeni
    Participant

    Sincer, sunt curios cu privire la răspunsul la această întrebare. Au trecut doi ani și jumătate de când am venit în Germania. Întrucât soția mea este cetățeană germană, cred că am dreptul să depun o cerere după ce împlinesc 3 ani. Mi-am făcut cursul Orientierung și mi-am obținut certificatul cu puncte complete. Am primit și cel mai recent certificat B2 al Germaniei mele și acum mă duc la C1. Nu lucrez chiar acum. Nu sunt sigur dacă există o cerință de a lucra în aplicații din cauza familiei. Am sunat săptămâna trecută la biroul străinilor și hai să ne întâlnim acum, ei au spus că veți face cererea dvs. cu o lună înainte de expirarea celor 3 ani. Cunoștințele noastre de germană vor fi măsurate acolo sau sunt suficiente certificatele? Am nevoie de comentarii de la prieteni care au cunoscut asta până acum.

    fără inimă
    Participant

    În primul rând, dacă nu primiți ajutor din partea statului, dacă venitul dvs. este bun, nu va fi o problemă dacă funcționează doar inspirația. Important este că primiți ajutor din partea statului. Suna puțin interesant, aveți documente b2. Asta am înțeles din ceea ce spun ei. Chiar și B1 este suficient și ca test. Nu este nimic, fii confortabil în asta.

    zodia Gemeni
    Participant

    Multumesc pentru raspuns @Fără inimă. De fapt, scrie că B1 este suficient, dar am o cunoştinţă care locuieşte aici de ani de zile. Îi dăduseră multe necazuri. Puneți un ziar în fața dvs. și luați-l, rezumați-l etc. și puneți întrebări. Persoana despre care vorbesc vorbeste germana fara probleme. Poate au pus o problemă pentru că nu aveau certificat, nu știu. Bănuiesc că abordările pot varia în funcție de stat și de ofițerul pe care îl întâlniți. Oricum, fără alte prelungiri, această persoană și-a retras cererea. Există, de asemenea, multă poluare informațională pe internet. De aceea am vrut să beneficiez de cunoștințele voastre, oameni cu experiență.

    fără inimă
    Participant

    In incidentul pe care l-ai descris tu insuti ai spus motivul, spui ca nu are adeverinta, de ce l-ar lasa sa invete daca ar avea atestat? Sper ca am putut explica...

    istanbullu este
    Participant

    Bună ziua,

    Dacă soțul dvs. este cetățean german (și îndepliniți alte condiții economice și sociale dorite), puteți obține cetățenia în 3,5-4 ani în total. Poate varia în funcție de situația fiecăruia. cartea albastră de la consulat sau din Turcia, după care o puteți obține imediat după scoaterea din populație.

    La sfârșitul a 3 ani, puteți aplica imediat după ce ați primit Unbefristet. (B1 + einbürgerunsprüfung ar fi trebuit să fie deja soluționat) În cazul meu, au fost foarte atenți că eu nu lucram deja (vor salariu sau defalcare a plăților bancare) și că am plătit regulat la rentenversicherung. De asemenea, ofițerul de acolo poartă discuții cu tine, deși nu prea mult, dar nu este atât de dificil pentru cineva care ia B1.

    Înainte de a intra în acest proces, aceștia vă trimit o listă de documente și verifică dacă sunteți potrivit. Cred că cei care au întrebări se aplică direct la Auslanderamt prin e-mail, vă spun dacă sunteți eligibil să aplicați.

    Faceți-o ușor.

    istanbullu este
    Participant

    Primisem un astfel de mail înainte de ultima pregătire. O las aici ca exemplu pentru documentele solicitate. Situația mea era că soția mea avea un vertrag nespus și am avut un kleinunternehmen im.

    Apropo, ei au scris eșantionul de înregistrare a populației în turcă.:)

    Ich bitte daher um Mitteilung, ob Sie in Besitz der nachfolgenden Unterlagen sind:

    – gultiger Reisepass

    – gultiger Aufenthaltstitel (eAT)

    - Populația

    – Heiratsurkunde mit deutscher Übersetzung

    – Einbürgerungstest

      Hinweis: Sollten Sie den Test noch nicht abgelegt haben melden Sie sich bitte zoom Einbürgerungstest an und teilen mir bitte den Testtermin mit

    – Sprachnachweis B1 (TELC, DSH sau Goethe-Zertifikat)

    Zoom alternativ Einbürgerungstest / Sprachnachweis können auch vorgelegt werden: 

    – Nachweis Integrationskurs (mit den 3 Zertifikaten: BAMF-Zertifikat Integrationskurs, TELC-Zertifikat für Zuwanderer und Bescheinigung Leben in Deutschland / 33 Fragen)

    – Mietvertrag oder Nachweis Eigentum

    – Kindergeldbescheid

    – Rentenversicherungsverlauf

    – unbefristeter Arbeitsvertrag

    – die letzten 3 Gehaltsabrechnungen

    Alternativă: unbefristeter Arbeitsvertrag und Rentenversicherungsverlauf Ihrer Frau und die letzten 3 Gehaltsabrechnungen.

    Ich schaue mir dann die Unterlagen mal o gravidă sub sarcină Ihnen eine Rückmeldung.

    Bitten teie Sie mir auch mit, sofie Sie in der Vergangenheit wegen Straftaten verurteilt worden sind.

    ► Hinweis: Im Einbürgerungsverfahren werden ua Auskünfte beim Bundeszentralregister, Polizei und Verfassungsschutz eingeholt. Im Verfahren selbst haben Sie dann zu versichern, dass unrichtige oder unvollständige Angaben zur Ablehnung oder Rücknahme der Einbürgerung sowie zu einer Freiheits-oder Geldstrafe (§ 42 StAG) führen können.

    yenicerixnumx
    Participant

    Ei bine, am toate documentele chiar acum. Adică, pot deveni cetățean german dacă vreau. Dar mă gândesc foarte mult la ceea ce va fi plusul și minusul meu. Vreau să trăiesc în curcan mâine întârzie și o dată din nou la cetățenia mea turcă yasarmiy greutăți. Munca mea acolo a dispărut. Până la urmă, am o reședință nedeterminată aici și am aceleași drepturi ca și cetățenii germani.
    Ce spuneți băieți, permiteți-mi să obțin cetățenia germană?

    fără inimă
    Participant

    Salutări, chiar dacă renunțați la cetățenia turcă, vi se dă un cartonaș albastru. Acesta este albastru. Cu cardul, nu numai că ai dreptul de a vota și de a fi ales, adică nu poți vota sau candida la alegerile din Turcia... În afară de asta, dreptul tău la moștenire, dreptul tău de a rămâne pe termen nelimitat, dreptul la muncă etc., toate drepturile tale rămân aceleași cu cele ale unui cetățean turc. Sfatul meu este să obții cetățenia germană dacă ai dreptul de a gândi deloc. Dacă el nu o acordă, am un plan să ma intorc dupa 10 sau 15 ani.Vreau sa imi iau cetatenia si sa plec.Daca regret maine sau poimâine am cel putin o sansa sa ma intorc.Dupa cum stii, cand stai 6 luni in afara Germaniei, poti stai la infinit. Drepturile tale mor, nu te poți întoarce

    yenicerixnumx
    Participant

    Salutări, chiar dacă renunțați la cetățenia turcă, vi se dă un cartonaș albastru. Acesta este albastru. Cu cardul, nu numai că ai dreptul de a vota și de a fi ales, adică nu poți vota sau candida la alegerile din Turcia... În afară de asta, dreptul tău la moștenire, dreptul tău de a rămâne pe termen nelimitat, dreptul la muncă etc., toate drepturile tale rămân aceleași cu cele ale unui cetățean turc. Sfatul meu este să obții cetățenia germană dacă ai dreptul de a gândi deloc. Dacă el nu o acordă, am un plan să ma intorc dupa 10 sau 15 ani.Vreau sa imi iau cetatenia si sa plec.Daca regret maine sau poimâine am cel putin o sansa sa ma intorc.Dupa cum stii, cand stai 6 luni in afara Germaniei, poti stai la infinit. Drepturile tale mor, nu te poți întoarce

    multumesc pentru raspuns
    Cred că voi obține cetățenia germană, frate. Cred că acesta este cel mai bun rezultat. Este întotdeauna bine să fii cetățean al locului în care trăiești.

    volkanxnumx
    Participant

    Buna dragi rezidenti pe forum,

    După o lungă perioadă, am dobândit cetățenia germană. Permiteți-mi să vă povestesc puțin despre proces. Sper că informațiile pe care le-am furnizat vor fi utile.

    Martie 2017: Sosire în Germania

    Septembrie 2019: aplicarea pentru cetățenia germană
    - s-au dat documentele necesare.

    (Statutul meu la momentul cererii; căsătorit cu un soț german, aveam un permis de ședere de 3 ani, un loc de muncă cu normă întreagă, un certificat de limbă b1 și un certificat de test de cetățenie.)

    Mai 2020: Prima scrisoare de la Landrasamt (adică tocmai am așteptat să vină primele 8 luni la mine. Nu s-au luat măsuri în timpul acestui proces.)
    - Documentele solicitate au fost date.

    August 2020: a doua scrisoare de la Landrasamt
    -S-au dat documentele suplimentare solicitate

    Septembrie 2020: a treia scrisoare de la Landrasamt (naturalizare garantată)
    Cu acest document;

    Septembrie 2020: cerere de ieșire a cetățeniei turce la consulat
    - Cererea este făcută și procesul de finalizare este urmărit cu sistemul de urmărire online.

    Noiembrie 2020: Obținerea unui certificat de cetățenie de la consulat cu permis:
    – Documentul primit a fost trimis la landrasam.

    Decembrie 2020: Obținerea unui certificat de cetățenie germană:
    – a fost ultima scrisoare de la landrasamt. Mi-am făcut o programare și mi-am ridicat personal certificatul de cetățenie germană.

    În aceeași zi s-a depus o cerere pentru un act de cetățenie, pașaport și act de identitate de la primărie. Perioada de așteptare 4-6 săptămâni.

    Datorită procesului Corona, întregul proces între prima cerere și data la care am primit certificatul de cetățenie a fost sub formă de scrisoare și telefon. Acesta este motivul pentru care cred că procesul durează un clic mai mult decât în ​​condițiile normale.

    Acest proces a fost un proces dificil, lung și costisitor pentru mine. Sper că slujba ta va rezulta mai repede. Pot exista lucruri pe care le-am uitat sau le-am scris incomplet, pot scrie în privat dacă vrei, pot ajuta la fel de mult ca cunoștințele și experiența mea.

    Fericiți prieteni de forum...

    fără inimă
    Participant

    În primul rând, cred că Volkan a luat cea mai logică decizie. Este întotdeauna cel mai logic să se garanteze cea mai mare alegere a cetățeniei în loc de permanentă sau de cetățenie atunci când există o reședință nedeterminată. Cred că are mai mult sens să spunem că nu se știe ce se va întâmpla mâine. Asa de mult. Comentez, sincer, am uitat ce am scris, vreau să scriu în scop informativ. Sper că nu am mai scris înainte, dar mă refugiez în iertarea ta :) Am trimis un e-mail la biroul extern în urmă cu 4-5 luni. Când este B1, perioada de așteptare scade la 7 ani. Dacă există B8, dacă este b1 timp de 7 ani, s-a spus că cetățenia poate fi obținută după 2 ani. Desigur, pentru acești oameni necăsătoriți sau divorțați, deoarece Volkan este căsătorit cu un cetățean german, dreptul de cetățenie s-a născut după 6 ani, astfel încât să nu-l confund. Din octombrie anul viitor, am 3 ani de sesiune, dacă scap de această boală, vreau să încep și să devin cetățean german dacă scap de această boală

    volkanxnumx
    Participant

    Mulțumesc fratelui meu, sper că totul se va întâmpla după pofta inimii tale.

    istanbullu este
    Participant

    Mulțumesc fratelui meu, sper că totul se va întâmpla după pofta inimii tale.

    Noroc, este posibil să primiți un card albastru sau direcția consulară a populației din Turcia. Mi-am cumpărat vizita în Turcia. Au vrut o taxă de 15 lire și veți obține un termen înainte de a pleca. Numărul de identitate turcesc nu se schimbă, deci nimic nu s-a schimbat prea mult, dar dacă aveți un cont bancar, aceștia semnează o hârtie care indică faptul că aveți o obligație fiscală în străinătate. (dacă anunțați). Cred că nu este diferit de dubla cetățenie decât votul și munca în sectorul public.

    Salutari

    volkanxnumx
    Participant

    Mulțumesc istanbuls.

    propriul proces; Cred că dacă scrieți din ce oraș aplicați și câte luni / ani îl primiți în total, veți furniza informații mai utile persoanelor care caută informații despre acest subiect.

    Pentru că, în timp ce deschideam acest subiect, mă întrebam cine a primit cetățenia germană din ce oraș și cât timp, mai degrabă decât întrebarea de ce documente aveam nevoie. După cum știți, timpul și procedura de așteptare variază de la stat la oraș, iar oamenii cred că dacă primesc informații despre acest lucru în timp ce aștept în acest proces, pot face o comparație. La fel cum majoritatea dintre noi ne punem întrebarea cât va dura procesul de viză în așteptarea vizei de reîntregire a familiei.
    Apropo, nu există alți prieteni în marele forum care au venit din Trden și au devenit cetățeni germani?
    Cu respect, forumuri bune.

    fără inimă
    Participant

    În timpul procesului de viză, toată lumea este aici, dar după reședința permanentă sau cetățenie, ei fug deoarece nu mai au locuri de muncă aici. Mulți oameni sunt, din păcate, egoiști. Nu este dificil să împărtășești și să te ajute ca tine aici ..

Se afișează 15 răspunsuri - de la 1 la 15 (19 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.