German despre cursurile A1-A2-B1-B2! (HILFEE A)

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    trhn
    Participant

    Buna prieteni,

    Au trecut 2 ani de când m-am mutat în Germania. Am început cursul VHS, în mod normal statul l-a făcut obligatoriu. Am promovat examenele A1 – A2. Am picat B1  ;D
    Știți că cursurile VHS nu sunt bune, iar oamenii care vin nu sunt profesori. Nu am putut vedea nici un beneficiu înțelept din aceste cursuri. Cât de bine poți învăța dintr-un curs de 4 ore, 3 zile pe săptămână?
    Este amuzant că toată lumea din clasă promovează examenele, indiferent dacă o înțelegi sau nu, continuă. Odată cu sosirea sirienilor, prea mulți angajați VPH continuă să evite aglomerația,

    și în prezent urmez cursul B2 și începe să devină hoch deutsch. Mă uit în gol la lecție întrebându-mă ce fac ei :) Nu înțeleg nimic 😮

    Sunt incredibil de stresat :cryla:

    Ma vad la nivelul A2, cum se numeste B1 cand nu am trecut de B2!! Ce fel de sistem este acesta!?? bifeze:)

    Băieți, parcă sunt într-o fundătură, vă rog să-mi arătați o cale.

    Regret că am venit în această țară și viitorul meu. Turcia este singura problemă, a existat o problemă în care atât limba, cât și cikti împotriva mea. Am fost literalmente prins în grindină în timp ce fugeam de ploaie. Dumnezeu să ne binecuvânteze sfârșitul.

    tugce_doerj este
    Participant

    Ei bine, integrationskurs, astfel încât să nu vă poată trimite la b1 înainte ca b2 să treacă. Vei merge și vei spune că nu am putut obține b1, ausländerbehördeye și te vor trimite din nou la un curs. Vorbește cu oamenii din cursul tău și ei te vor ajuta. Toți cei care predau la VHS sunt profesori. Hickimse, care nu are permisiunea lui Bamf, nu poate preda b1 în limba germană. Încerc să obțin aceeași permisiune, este aproape imposibil să predau la cursul de integrare, așa că am renunțat la acel loc de muncă.

    După cum ați spus, dacă treceți a1 și a2, trebuie să aplicați din nou pentru b1. Dacă nu spui că nu înțelegi, nimeni nu te poate ajuta.

    tugce_doerj este
    Participant

    Cursurile de integrare sunt în mod normal în fiecare zi săptămânală de dimineața până la prânz. Veți merge și aplicați la cursul de integrare, nu la cursurile străine pentru a învăța germana normală.

    trhn
    Participant

    Ei bine, integrationskurs, astfel încât să nu vă poată trimite la b1 înainte ca b2 să treacă. Vei merge și vei spune că nu am putut obține b1, ausländerbehördeye și te vor trimite din nou la un curs. Vorbește cu oamenii din cursul tău și ei te vor ajuta. Toți cei care predau la VHS sunt profesori. Hickimse, care nu are permisiunea lui Bamf, nu poate preda b1 în limba germană. Încerc să obțin aceeași permisiune, este aproape imposibil să predau la cursul de integrare, așa că am renunțat la acel loc de muncă.

    După cum ați spus, dacă treceți a1 și a2, trebuie să aplicați din nou pentru b1. Dacă nu spui că nu înțelegi, nimeni nu te poate ajuta.

    Spune-mi să-ți spun;

    B1 s-a terminat, am dat examenul, a fost o pauză de vacanță de 15 zile și a început B1+/B2. În timp ce B2 continua, au fost anunțate rezultatele examenului și ți-au dat un certificat care spunea că ești la nivelul A2. Lesen, Sprechen, Hören, Schreiben, am fost la nivel A2 la toate. 😮

    Am spus ok, ce se va întâmpla acum. Vom continua să fim weiterbildung ni s-a spus, voi face examenul B1 și B2 împreună. Ce sistem ridicol !!!!!!

    În B1, prietenul i-a pus o întrebare profesorului său de germană bosniacă. Profesorul a spus: „Limba mea maternă nu este Deutsch, nu pot răspunde la asta” când punea o întrebare despre gramatică. Am aflat mai târziu că nu sunt profesori, ei știu doar atâta germană cât ne pot explica. Nu sunt despre predarea germană la o universitate. bifeze:)

    De cate ori am spus ca nu inteleg?Femeia explica subiectul pe care nu il inteleg in germana parca stiu foarte bine germana :haha: il traduc la telefon sau din Worterbuch si timpul dureaza mai mult pana o inteleg. Ei bine, cei mai mulți dintre ei vor să se termine timpul ca să putem pleca. Nu sunt deloc multumit de cursurile VHS!! bifeze:)

    nu stiu ce sa fac...

    trhn
    Participant

    Cursurile de integrare sunt în mod normal în fiecare zi săptămânală de dimineața până la prânz. Veți merge și aplicați la cursul de integrare, nu la cursurile străine pentru a învăța germana normală.

    Când am venit pentru prima dată în Germania, după terminarea lucrărilor de pașaport de ședere, ne-am dus și ne-am înregistrat. Au spus că cursurile de zi erau pline de sirieni. Au scris pentru cursul de seară. Până la 17:30 bis 20:45. Am început direct cu cartea A1 / 1. Au fost străini ca mine pe parcurs.

    tugce_doerj este
    Participant

    Dacă nu sunteți mulțumit, veți merge la ausländerbehörde, veți explica situația și veți spune că doriți să începeți un nou curs. Lucrez la VHS, este prima dată când aud așa ceva, nu am auzit niciodată de un profesor care să predea limba germană fără să știe limba germană și pot spune că este imposibil pentru vhs. Așa că nu voi ști cum funcționează pentru tine.

    yenicerixnumx
    Participant

    Ei bine, și eu am fost surprins, ce să spun situației. Mă duc și la cursul VHS. Sunt foarte satisfacut. Avem 2 profesori, unul este german și celălalt este bulgar, dar cred că bulgarul știe mai mult decât germana. deci expresia lui este mai bună pentru mine. Problema este că este foarte normal să nu înțelegi pentru că îți dau un nivel pe care nu îl ai. Cineva de la nivelul a2 nu poate face b2. Ar trebui să îl raportați cât mai curând posibil. Pentru că dacă nu primești b1 când cursul tău se termină, ți-am predat destule lecții de limbă. Dacă spun că după aceea te duci la privat, totul începe din nou. cel puțin daunele tale sunt zăpadă oriunde te întorci.

    profund

    trhn
    Participant

    Buna prieteni,

    După cum ați spus, vom raporta, eu chiar merg și vin, nu înțeleg nimic. Bukurs mi-a venit foarte greu. Nu știu ce se va întâmpla în continuare. Oh, acest străin, aceasta este Germania.

    mürselxnumx
    Participant

    Scrisoare la examenul a1 din 26 decembrie

    trhn
    Participant

    @tugce_doerjer Am cumpărat cartea Fono Applied German Grammar la recomandarea lui. Să vedem dacă mai pot face B1 din nou.

    cabină
    Participant

    Bună ziua,

    Scriu aici pentru că este un subiect actualizat despre cursul B1. Nu am început încă un curs, dar, ca mulți alții, am fost supus cursului. Am făcut prima cerere de ședere la începutul lunii aprilie a acestui an și am obținut un permis de ședere de 3 ani. Soția mea este cetățeană germană. Locuim în Berlin.

    Ce se întâmplă dacă nu particip la cursul de integrare în următoarea mea aplicație de sesiune după 3 ani și iau examenul goethe b1 și obțin un certificat? Dacă există o persoană care nu participă la acest curs, dar a atins nivelul b1 în această perioadă, poate cineva care să cunoască modul în care s-a desfășurat situația, poate împărtăși

    Pentru a veni aici, am obținut certificatul A1 ca toți ceilalți. Nu am participat la curs, am lucrat acasă două săptămâni și am trecut cu 93. Cred că voi reuși să obțin punctajul fără să merg la curs lucrând mai mult în B1.

    Aș dori ajutorul oamenilor care au cunoștințe și experiență, vă mulțumesc anticipat.

    yenicerixnumx
    Participant

    Salutări acum, aceasta nu este o situație din inițiativa ta, frate. Trebuie să plecați, deoarece statul vă oferă acest curs gratuit. dar dacă spui că slujba pe care o voi plăti privat se va schimba. Un prieten turc aici a încercat la fel. B1. Pentru 2 cursuri. Nu a vrut să vină și a spus că va lucra acasă pentru că lucrează. El a intrebat. A spus că nu Auslandärbehorde. A trebuit să depună banii cursului. Încă nu a venit, deși a plătit cursul. Așa cum am spus, când veniți aici, crezând că nu ați lucrat sau nu veți lucra încă, Germania vă oferă o lucrare că cursul va fi gratuit. Dacă l-ați obținut, trebuie să vă înregistrați și să mergeți regulat. Dar, așa cum am spus, întreabă oricum dacă nu vrei. Știi, cineva de aici spune nu, spune bine. Sistemul tuturor este diferit.
    Sunet

    trhn
    Participant

    10.09.2017 si inca nu am promovat examenul B1. Voi susține examenul pentru a 3-a oară. :-X

    M-am înscris la cursul numit EuroSchulen. Nu sunt deloc mulțumit de VHS. Mierea este bună.

Se afișează 12 răspunsuri - de la 1 la 12 (12 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.