Cum să înveți cel mai bine limba germană și cea străină?

> Forumuri > Metodele de învățare activă și memorarea cuvintelor germane > Cum să înveți cel mai bine limba germană și cea străină?

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    esma 41
    Participant

    Limba străină... cum să o înveți cel mai bine? ?

    Vrei să mergi într-o țară în care se vorbește limba pe care o înveți și știi că acesta este cel mai simplu și mai rapid mod de a învăța această limbă. Dar pășirea într-o țară nouă poate părea ciudată la început. adică va fi nevoie de timp pentru a vă obișnui cu un nou mediu, cultură și limbă. Este posibil să fiți afectat și de faptul că vă aflați într-o perioadă de timp diferită. Dar fii confortabil și încearcă să-ți percepi noul mediu.

    1- Faceți greșeli (!): Faceți cât mai multe greșeli în limba pe care o învățați... Nu trebuie să vorbiți întotdeauna corect. Dacă oamenii pot înțelege ceea ce spui, nu contează dacă faci greșeli, cel puțin la început. A trăi într-o țară străină nu este un test de gramatică.

    2- Întrebați dacă nu înțelegeți: când alții vorbesc, nu trebuie să înțelegeți fiecare cuvânt. Înțelegerea ideii principale este de obicei suficientă. Dar dacă crezi că punctul pe care nu îl înțelegi este important, ÎNTREBĂ! Câteva cuvinte utile pe acest subiect: Pardon me? pentru engleză. Scuză-mă, ce ai spus? Poți vorbi mai rar te rog? Ai spus că... nu am prins asta... Poți repeta asta, te rog? Ce a fost asta? Îmi pare rău că nu te-am auzit. Îmi pare rău, ce înseamnă „…………….” Rău? (Dar nu utilizați: Vorbiți engleză? Vă rog să deschideți gura când vorbiți! Dă-mi o pauză!) Pentru germană (Entschuldigung, wie bitte? Entschuldigung, was haben Sie gesagt?, Würden Sie bitte langsamer sprechen? sau Bitte, Puteți folosi expresii precum sprechen Sie langsam!, Haben sie gesagt das…, Können Sie das wiederholen bitte? Was war das? Entschuldigung, was bedeutet das?

    3- Încorporați limba pe care o învățați în domeniile dvs. de interes: oamenilor le place să vorbească despre lucruri care sunt interesante pentru ei. Care sunt interesele dumneavoastră? Încercați să învățați cât mai multe cuvinte despre aceste subiecte. Întreabă-i pe cei din jurul tău ce îi interesează. Aceasta este o metodă fascinantă și vă ajută întotdeauna să învățați cuvinte noi. În acest fel, vei vedea că începi să-i înțelegi mai bine pe ceilalți. Interesele sunt ca ploaia fertilă care cade pe o grădină. A vorbi despre abilitățile tale lingvistice te va ajuta să înveți mai repede, mai puternic și mai bine. Câteva cuvinte utile: Ce vă interesează? pentru engleză Hobby-ul meu preferat este... Îmi place foarte mult... să... De mulți ani am.... Ceea ce îmi place la…..este… Care sunt hobby-urile tale? Pentru germana...

    4- Vorbește și ascultă: întotdeauna există ceva despre care să vorbim. Uita-te in jurul tau. Dacă ceva ți se pare ciudat sau diferit, mergi direct în conversație. Acest lucru vă va ajuta, de asemenea, să vă îmbunătățiți prietenia. Ascultați oamenii, dar ascultați pentru a înțelege pronunția cuvintelor și ritmul limbii. Asigurați-vă că utilizați ceea ce știți. În multe limbi, cuvintele sunt derivate unul din celălalt. În acest caz, încercați să deduceți sensul cuvântului din sensul său în subiect. Când vorbiți cu cetățenii nativi ai țării, încercați să continuați conversația. Nu intrați în panică când nu înțelegeți ce spune cealaltă persoană. Încercați să înțelegeți ideea principală și continuați conversația. Dacă tot ai probleme cu înțelegerea, roagă-l să repete propoziția. Dacă continuați să vorbiți, subiectul va deveni mai ușor de înțeles pe parcursul conversației. Aceasta este o modalitate bună de a vă îmbunătăți limba și de a învăța cuvinte noi, dar aveți grijă: așa cum se spune, „nu crede tot ce auzi, crede jumătate din ceea ce spui”...

    5- Problemă, puneți întrebări: oricum nu există o modalitate mai bună de a ne stinge curiozitatea. Pe lângă faptul că te ajută să începi să vorbești, întrebările te vor ajuta și să continui să vorbești.

    6- Acordați atenție utilizării: Cuvântul de utilizare este de obicei pentru a urmări cum vorbesc oamenii. Uneori poate fi foarte distractiv de folosit. Vi se poate părea ciudat faptul că felul în care vorbesc oamenii pronunță cuvinte altfel decât spuneți dumneavoastră. Utilizarea în forma sa cea mai simplă se referă la modul în care limba este utilizată în general și în mod natural.

    7- Purtați un caiet: Aveți întotdeauna un caiet și un pix cu dvs. Dacă auziți sau citiți un cuvânt nou, scrieți-l imediat. Apoi, încearcă să folosești aceste cuvinte în discursul tău. Aflați noi expresii. Unul dintre cele mai amuzante lucruri despre studierea limbilor străine, care sunt în mare parte limbi idiomice, este învățarea idiomurilor. Scrie aceste afirmații în caietul tău. Dacă aplicați ceea ce ați învățat discursului, vă veți aminti și vorbi mai repede.

    8- Citiți ceva: Cele mai bune trei moduri de a învăța o altă limbă: Citirea, citirea și citirea. Pe măsură ce învățăm cuvinte noi citind, aplicăm și ceea ce știm deja. Mai târziu, va fi mai ușor să folosim aceste cuvinte și să le înțelegem când le auzim. Citiți ziare, reviste, indicatoare, reclame, benzi de autobuz și orice altceva puteți găsi.

    9- Amintiți-vă că toată lumea poate învăța a doua limbă străină, poate fi realist și răbdător, amintiți-vă că învățarea unei limbi necesită timp și răbdare.

    10- Învățarea unei noi limbi înseamnă, de asemenea, învățarea unei noi culturi: fii confortabil cu regulile culturale. În timp ce înveți o limbă nouă, fii sensibil la regulile și obiceiurile culturii respective care ar putea fi dure pentru tine. Trebuie să vorbești pentru a afla. Nu vă fie teamă să puneți întrebări în sau în afara clasei.

    11- Asumați-vă responsabilitatea: sunteți responsabil pentru propriul proces de învățare a limbilor străine. Când învățați o limbă străină, profesorul, cursul și cartea sunt desigur importante, dar nu uitați de regula că „cel mai bun profesor ești tu însuți”. Pentru un proces de învățare bun, trebuie să vă stabiliți obiectivele și să faceți munca care vă va ajuta să vă atingeți obiectivele.

    12- Organizează modul în care înveți: Învățarea organizată te va ajuta să-ți amintești ceea ce ai studiat. Folosiți un dicționar și materiale de curs bune.

    13- Încearcă să înveți și de la colegii tăi de clasă: Doar pentru că alți elevi din aceeași clasă sunt la același nivel cu tine nu înseamnă că nu poți învăța ceva de la ei.

    14- Încearcă să înveți din greșelile tale: Nu-ți fie frică să greșești, toată lumea poate face greșeli. Dacă pui întrebări, îți poți transforma greșelile într-un avantaj în învățarea unei limbi străine. Există un mod diferit de a spune propoziția pe care ai folosit-o?

    15- Încercați să gândiți în limba pe care ați învățat-o: De exemplu, când sunteți într-un autobuz, descrieți-vă unde sunteți, unde vă aflați. Astfel, îți vei exersa limba fără să spui nimic.

    16- În sfârșit, distrează-te în timp ce înveți o limbă: alcătuiește propoziții diferite cu propozițiile și idiomurile pe care le-ai învățat. Apoi încercați propoziția pe care ați făcut-o într-o conversație zilnică, vedeți dacă o puteți folosi în mod corespunzător. Se spune că viața ține de experiență, învățarea unei limbi străine este exact așa...

    esma 41
    Participant

    Prieteni, citiți primii pași de învățare a limbii germane de la voi, membri valoroși.
    Cum ați început să învățați germana?

    Am început să învăț limba germană la grădiniță.  :)
    Ei bine, germana mea nu este rea.

    Deci tu ?

    Astept comentariile tale. 
    Mulțumesc anticipat.  ;)

    lengur
    Participant

    1- Faceți greșeli (!): Faceți cât mai multe greșeli în limba pe care o învățați...  Dacă oamenii pot înțelege ceea ce spui Nu contează dacă ai înțeles greșit, cel puțin la început...

    Problema este că, din păcate, oamenii nu pot înțelege ceea ce spun, se uită la fața mea. ;D

    14- Încearcă să înveți din greșelile tale: Nu-ți fie frică să greșești, toată lumea poate face greșeli. Dacă pui întrebări, îți poți transforma greșelile într-un avantaj în învățarea unei limbi străine. Există un mod diferit de a spune propoziția pe care ai folosit-o?

    Oooo fac atât de multe greșeli încât, dacă ar fi păcat să fac propoziții false, aș fi cu siguranță iad.

    16- În sfârșit, distrează-te în timp ce înveți o limbă: alcătuiește propoziții diferite cu propozițiile și idiomurile pe care le-ai învățat. Apoi încercați propoziția pe care ați făcut-o într-o conversație zilnică, vedeți dacă o puteți folosi în mod corespunzător. Se spune că viața ține de experiență, învățarea unei limbi străine este exact așa...

    Ei bine, încerc să mă distrez, dar problemele pe care le experimentez în primele 2 opțiuni se transformă mai degrabă în chin decât în ​​distracție.

    Mai întâi am început prin a participa la cursurile de la Centrul Cultural German, dar apoi am luat o pauză lungă. Acum încerc să învăț folosind seturi educaționale, cărți și acest site. Mă uit la canale germane ori de câte ori găsesc ocazia de a-mi obișnui urechea. Dar vorbesc foarte repede, de multe ori nu înțeleg nimic. :)

    esma 41
    Participant

    1- Faceți greșeli (!): Faceți cât mai multe greșeli în limba pe care o învățați...  Dacă oamenii pot înțelege ceea ce spui Nu contează dacă ai înțeles greșit, cel puțin la început...

    Problema este că, din păcate, oamenii nu pot înțelege ceea ce spun, se uită la fața mea. ;D

    14- Încearcă să înveți din greșelile tale: Nu-ți fie frică să greșești, toată lumea poate face greșeli. Dacă pui întrebări, îți poți transforma greșelile într-un avantaj în învățarea unei limbi străine. Există un mod diferit de a spune propoziția pe care ai folosit-o?

    Oooo fac atât de multe greșeli încât, dacă ar fi păcat să fac propoziții false, aș fi cu siguranță iad.

    16- În sfârșit, distrează-te în timp ce înveți o limbă: alcătuiește propoziții diferite cu propozițiile și idiomurile pe care le-ai învățat. Apoi încercați propoziția pe care ați făcut-o într-o conversație zilnică, vedeți dacă o puteți folosi în mod corespunzător. Se spune că viața ține de experiență, învățarea unei limbi străine este exact așa...

    Ei bine, încerc să mă distrez, dar problemele pe care le experimentez în primele 2 opțiuni se transformă mai degrabă în chin decât în ​​distracție.

    Mai întâi am început prin a participa la cursurile de la Centrul Cultural German, dar apoi am luat o pauză lungă. Acum încerc să învăț folosind seturi educaționale, cărți și acest site. Mă uit la canale germane ori de câte ori găsesc ocazia de a-mi obișnui urechea. Dar vorbesc foarte repede, de multe ori nu înțeleg nimic. :)

    Lengur în timp ce aveți această perseverență  :) Sunt sigur că poți vorbi germana ca limba ta maternă la momentul tezei.  :)

    Mädchen
    Participant

    În fiecare zi, profesorul a dat practica subiectului pe care l-am tratat în lecție, profesorul a progresat așa.

    Mädchen
    Participant

    Am o problemă cu pronunția, vocea mea este puțin subțire, deci nu se potrivește bine: S

    lengur
    Participant

    Lengur în timp ce aveți această perseverență  :) Sunt sigur că poți vorbi germana ca limba ta maternă la momentul tezei.  :)[/ B]

    Sperăm.Scriitor francez Balzacai avut o vorbă faimoasă; „Pentru a fi stăpânul cunoașterii, este necesar să fii un slujitor al muncii.” el.
    Si deasemenea Napoleon 'un „Imposibil este un cuvânt care se găsește doar în dicționarele proștilor.” promisiune. Haahhh, acesta este principiul meu. :) Oricum e prea franceză  ;D

    esma 41
    Participant

    Lengur în timp ce aveți această perseverență  :) Sunt sigur că poți vorbi germana ca limba ta maternă la momentul tezei.  :)[/ B]

    InshaAllah.Autor francez Balzacai avut o vorbă faimoasă; „Pentru a fi stăpânul cunoașterii, este necesar să fii un slujitor al muncii.” el.
    Si deasemenea Napoleon 'un „Imposibil este un cuvânt care se găsește doar în dicționarele proștilor.” promisiune. Haahhh, acesta este principiul meu. :) Oricum e prea franceză  ;D

    De exemplu, Konfuzius spune: Nu știu sigur că nu știu nimic. " ;D

    Ce a spus Arksilao:  ;D „Am informațiile? Nu stiu."

    Ce a spus Socrate:  :)  - Nu știu altceva decât nu știu nimic.

    Ce a spus Mark Twain:  ;D  „Educația este totul. piersicile au fost odată o migdale amară;
    Conopida nu este altceva decât o varză cu studii superioare. " ;D

    Benjamin Disraeli: „De regulă, cea mai de succes persoană din viață este cea cu cele mai bune cunoștințe.”

    „Un lucru este sigur. Să mă îndoiesc de adevărul a ceva.

    îndoiala este gândirea.

    Gândirea este existență.

    Deci nu există nicio îndoială că eu exist.

    Mă gândesc, apoi sunt.

    Prima mea cunoaștere este această informație solidă.

    Acum pot extrage toate celelalte informații din aceste informații. "

    Rene descartă


    - Nu știu sigur că nu știu nimic.
    ;D (cât de clar verbal)

    Arxilaus

    Citatele mele au devenit destul de internaționale, nu franceze.  ;D atât de internațional  :)

    esma 41
    Participant

    actualizare

    SEDAT08
    Participant

    De când am venit pentru prima dată în Germania, am întrebat totul fără ezitare, pentru că este păcat să nu știi, este păcat să nu înveți. M-am ales ca țintă, învăț 2 cuvinte pe zi, scriu pe hârtie și nu uit niciodată, am învățat o mulțime de cuvinte utile. Citesc ziarul, mă uit la televizor, vreau să-l citesc după un timp

    thePrivat
    Participant

    InshaAllah.Autor francez Balzacai avut o vorbă faimoasă; „Pentru a fi stăpânul cunoașterii, este necesar să fii un slujitor al muncii.” el.
    Si deasemenea Napoleon 'un „Imposibil este un cuvânt care se găsește doar în dicționarele proștilor.” promisiune. Haahhh, acesta este principiul meu. :) Oricum e prea franceză  ;D

    Ești un pic francez pe această temă :)

    serakanu
    Participant

    prieteni mrb,
    Am venit în Germania acum 17 zile și cursul meu nu a început încă, dar oamenii din jurul meu mă întreabă cum am învățat atât de multe și, de asemenea, sunt surprins când spun asta :)
    Pe baza impresiilor mele, primul meu sfat este sa "nu iti fie rusine" cu nimic din ceea ce faci, pentru ca perceptia asupra mediului nu este aceeasi aici ca in TR. Vineri, sambata, neaparat mergi la baruri! Du-te și cunoaște oameni, aici oamenii comunică nu pe baza cunoașterii, ci pe baza faptului că sunteți în același loc.Du-te la cinema sau gară și observă, oricum ai mult timp în primele perioade. :) Mai mult, dacă știi puțin engleză, o să-ți fie bine, dar insistă să vorbești germană. și în al doilea rând, „obținerea unui iubit care este local în acea țară” :) Sunt norocos, poate am avut o prietenă în primul meu sfârșit de săptămână, așa că orice germană care este mulțumită de starea ei poate să nu fie un bole pentru ea, deși este foarte supărătoare. Vă recomand, sunt un bărbat turc, nu au o atitudine foarte posesivă, nu pot spune că sunt foarte mulțumiți de acest lucru, este foarte normal pentru ei. :D Și un stilou pentru blocnotes este o necesitate pentru pretutindeni .. Îmi doresc toată comoditatea oricui încearcă să se adapteze la o nouă limbă și cultură ca mine. Dacă cineva vrea să-și facă un prieten german prin e-mail, mi-aș dori să-mi fie foame. Nu spune că judecata a fost întreruptă într-un timp atât de scurt.

    thePrivat
    Participant

    @Serakanu

    Mă gândeam că fetele germane sunt prejudiciate împotriva turcilor, deoarece sunt foarte turcești.

    Ai simțit așa ceva?

    Anonim
    vizitator

    Bună ziua,
    Vă recomand dicționarul cuprinzător pe internet pe care tocmai l-am descoperit în timp ce învățam germana.

    stai să sufli

    mavili_mavis
    Participant

    După cum a spus draga Esma, bineînțeles că vor fi greșeli, important este să găsești adevărul, să faci cercetări și, de asemenea, este important ca o persoană să aibă hotărârea de a învăța. Desigur, am avut interes să învăț germana de cand eram copil.De fapt, acesta este norocul meu.De obicei invat cuvant cu cuvant.Orice imi trece prin minte memorez limba germana,dar am niste probleme cu disponibilizarile.Cum pot rezolva?ma puteti ajuta?

    jurnal
    Participant

    Singura mea problemă este că sunt emoționat și sunt puțin jenat când vorbesc cu cineva în limba germană: jenat: nu am mari dificultăți, dar când vorbesc, nu știu cum să vin ???  :(

Se afișează 15 răspunsuri - de la 1 la 15 (28 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.