Divorț și rezidență în Germania

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    phoneman
    Participant

    Bună tuturor,

    Soția mea este un cetățean turc de germană. Suntem căsătoriți de 9 ani și avem 2 copii cu dublă cetățenie. Turcia a venit la TR 7 ani și am locuit după ce ne-am căsătorit cu soția mea. Acum 1.5 ani am decis să ne stabilim în Germania și ne-am stabilit. Am făcut o reuniune de familie de către Copil. Am sesiune până în noiembrie 2018. Am terminat limba germană B1 aici și Jobcenter mă ​​va trimite la cursuri B2 și C1 datorită profesiei mele. Soția mea lucrează și nu depindem de cercetare și dezvoltare. Dar vrem să divorțăm pentru că nu ne putem înțelege. Va fi un divorț negociat. Dar nu lucrez la niciun loc de muncă, sunt tehnician în mașini și nu pot găsi un loc de muncă înainte să pot învăța limba germană sau avansat. iar atunci când vrem să divorțăm, cercetarea și dezvoltarea îmi vor oferi casa pauză etc. Dar va fi aceasta o problemă pentru sesiunea mea? Noiembrie 2018 este ultima zi. Dacă creează o problemă când mă așez și mă trimit înapoi, va fi o mare problemă pentru familia noastră, deoarece trăim pentru copiii noștri. :) . Poate cineva care are cunoștințe să mă lumineze? Ce putem face? În timpul asistenței de formare a acestui Centru de Muncă pentru mine, voi lucra toată ziua și nu voi avea o profesie în care să îmi pot plăti asigurarea. Este o problemă pentru sesiune?

    fuk_xnumx
    Participant

    Nu există nicio revenire pentru că ai copii, nu-ți face griji că este ok

    phoneman
    Participant

    Vă mulțumesc foarte mult pentru răspuns,

    Poate că ajută prietenii care se află în situația mea,

    Am aflat problema în consultare cu avocatul.

    El a spus că, dacă în mod normal aplicam în Germania prin soția mea, ar fi trebuit să fim căsătoriți aici de 3 ani, că ar fi trebuit să fiu asigurat la același loc de muncă cel puțin 1 an și că aș fi divorțat în reședința mea fără probleme. .

    Dar el a spus că, de când am venit aici cu reîntregirea familiei asupra copiilor, aș putea să dau în judecată și să divorțez oricând aș dori, indiferent de timpul de ședere. Zic că 100% dintre cei care vin după o reuniune de familie prin intermediul copiilor au spus că nu există absolut nicio problemă și astăzi vei divorța după 3 luni.

    acesta este un scurt rezumat :)

Se afișează 2 răspunsuri - de la 1 la 2 (2 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.