Rezumatul ultimilor 5 ani în Germania

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    Oberfrance
    Participant

    Buna prieteni,
    După mult timp, am vrut să deschid din nou subiectul. În 2015, am început acest forum să vin în Germania și să adun informații despre Germania.
    M-am căsătorit în iulie 2015 și am venit în Germania în august. Nu am avut o pregătire preliminară despre Germania, cu excepția Germaniei mele A1 accelerate. În cei 5 ani care au trecut (de fapt au trecut 4 ani în Germania)

    Imediat ce am ajuns la primul an al sesiunii, m-am mutat din Germania și am locuit cu soția mea într-o altă țară europeană timp de 1 an.
    Apoi m-am întors în Germania și am lucrat în aceeași companie timp de 3 ani. Nu am participat la cursuri de limbi străine în Germania în această perioadă. Nici măcar nu am participat la un curs de integrare. Acești transportatori, atât în ​​germană, cât și în Germania, lucrează la sfârșitul ögrendim.türkiye, nici măcar în fața fabricii, lucrez trei ture zi și noapte în mod ocupat. Am decis să-mi dezvolt numele și să mă dezvolt, deoarece am lucrat timp de 3 an la o companie periodică numită firma Leih, 1 an cu vertebre periodice, 1 an cu contract și 1 an cu vertrag nedeterminat, iar condițiile nu s-au îmbunătățit cu propria mea voință. Ajunsesem cel mai înalt punct și bani pe care îi puteam atinge în acea firmă, dar asta nu m-a satisfăcut.
    În cei 3 ani în care am lucrat în companie, am acționat și ca o firmă privată și am făcut și locuri de muncă online, iar pentru aceasta, am întâlnit de 3 ori tribunalul comercial din cauza lipsei noastre de legi germane privind lopețile de hârtie. (pentru că oponentul care a găsit un concurs deschis în magazinul meu online a intentat un proces împotriva mea) Apoi am câștigat aceste cazuri și chiar am primit despăgubiri. :) Șacalii din fața mea au crezut că mă pot trimite, am cheltuit 5.000 de euro în proceduri judiciare, dar am primit înapoi 8000 de euro.
    Am început acum călătoria către Umschulung, o educație profesională. Pentru a mă concentra asupra profesiei mele și a evita problemele cu statul, am înghețat activitățile sale în compania mea.

    Au fost multe schimbări în viața mea privată. Mulțumesc Domnului Am devenit tată în această țară, dar mi-am pierdut și tata. Atât de multe au ajuns în presa noastră. Nu există oameni care au venit mai târziu în Germania și nu au avut aventuri în presă. Această țară o face cu adevărat umană. Dacă ești norocos departe de familia ta și de cei dragi și te lupți bine, vei lupta. Fără limbă, fără casă, fără mașină, fără job, fără prieten, trebuie să le câștigi pe toate.

    Lasă-i pe cei care vin în Germania să știe că ești mereu singur aici. Sper că munca ta va fi bine făcută și vei fi cel mai bun prieten al tău. Nu veți putea trata cu turcii care s-au născut și au crescut aici. Singurul meu sfat pentru dumneavoastră este să vă adaptați timp de 2-3 luni imediat ce ajungeți și, dacă nu spuneți bine și rău, ar trebui să intrați și să lucrați. Nu am mers la un curs sau altceva, iar când am început aveam un german zero și făceam negocieri cu băieții. Dacă aveți de-a face cu germani în compania cu care lucrați, germana dvs. se dezvoltă foarte repede. Intru profesorul meu la cursul de examen b1 pe care l-ați învățat de la mine, nu mergeți niciodată în Turcia 3 ani de germană în germană imposibil să fi spus că în timp ce nici Turcia și nici cursul pe care l-am luat nu se bazează aici doar pentru a studia și a practica.

    Viața Velhasil kalam este deopotrivă copleșitoare și îți aduce noi aventuri. Acest loc îi învață pe oameni foarte bine ce știu și ce costă. Fii încrezător, nu fi recunoscător pentru nimeni. Pentru a nu fi singur, evitați să evitați prietenii în Germania cu tipuri care trăiesc ca paraziți. Privește-ți pâinea, învățându-ți limba și liniștea acasă, restul este o mare minciună. Desigur, nu vă faceți griji, prietenii dvs. vor veni să vă găsească dacă aveți dreptate.
    ÎNVĂȚĂȚI GERMANIA PE CARE TREBUIE SĂ ÎNVĂȚĂȚI CEL MAI IMPORTANT !! Germanul îți va deschide uși care nu sunt urgente. Deși este foarte dificil, exersează-ți urechea și creierul repetând-o în fiecare zi, folosind YouTube și urmărind canalele germane în fiecare zi. Dacă nu vorbiți germană, credeți-mă, vă va fi frică să nu deschideți telefoanele care au venit la mine. Poate va veni o ocazie mare înaintea voastră, dar nu veți înțelege. Scapă de bani sau ceva de genul acesta, concentrează-te pe limba germană doar pentru 2-3 ani. Cea mai rapidă metodă de a face acest lucru este de a lucra într-un loc de muncă și de a traversa germanii.

    Voiam doar să fac o mică parte. Urez-te tuturor. Fie ca Allah să-i compare pe toți cu binele.

    Dragorex
    Participant

    Vă mulțumesc foarte mult pentru că ați împărtășit experiența. Sper să aveți zile mai fericite cu sănătate și pace

    Mă duc la Berlin 2 săptămâni mai târziu, cu soția și copilul meu. Cea mai mare teamă a mea este să nu pot găsi un loc de muncă sau să nu îmi plătesc chiria.

    Nivelul meu de germană este A2 acum. Am un avantaj și engleza mea este bună. Am certificat C1. Dar pentru unii, engleza funcționează în Germania, dar nu pentru alții. Vreau să încep un loc de muncă imediat ce mă duc. Crezi că ar trebui să contactez imediat o companie? Sau ar trebui să caut un loc de muncă singur? De asemenea, mă gândesc să fiu unul dintre curierii care distribuie biciclete la firma de comandă a alimentelor. Dar chiar să intri în acea slujbă este dificil, ei intervievează de două ori acum.

    fără inimă
    Participant

    Bună dragorex, dacă începeți la subcontractor în primul rând, va fi mai bine dacă începeți să creșteți în germană, veți vedea mediul fabricii din Germania .. Nu recomand să lucrați la un donator care nu reușește să se perfecționeze.

    Oberfrance
    Participant

    Vă mulțumesc foarte mult pentru că ați împărtășit experiența. Sper să aveți zile mai fericite cu sănătate și pace

    Mă duc la Berlin 2 săptămâni mai târziu, cu soția și copilul meu. Cea mai mare teamă a mea este să nu pot găsi un loc de muncă sau să nu îmi plătesc chiria.

    Nivelul meu de germană este A2 acum. Am un avantaj și engleza mea este bună. Am certificat C1. Dar pentru unii, engleza funcționează în Germania, dar nu pentru alții. Vreau să încep un loc de muncă imediat ce mă duc. Crezi că ar trebui să contactez imediat o companie? Sau ar trebui să caut un loc de muncă singur? De asemenea, mă gândesc să fiu unul dintre curierii care distribuie biciclete la firma de comandă a alimentelor. Dar chiar să intri în acea slujbă este dificil, ei intervievează de două ori acum.

    Bună ziua,

    Datorită structurii orașului Berlin, un oraș internațional are multe locuri de muncă care pot funcționa fără a vorbi germana. Permiteți-mi să vă dau un exemplu. Chiar și în statul Bayern în care locuiesc, chiar și limba germană intermediară nu este suficientă în unele locuri, ei doresc germană fără accent. Dar, deoarece numărul de străini și turci din Berlin este ridicat, un nivel de germană care se poate ocupa de propria afacere va fi suficient în primul rând. Desigur, germanul tău va ajunge la un moment bun în timp, desigur, singurul lucru de făcut este să lucrezi cu nemții, să fii interlocutor. Dacă veniți la Berlin și vă petreceți la o cafea turcească, în locații turcești și cu un mediu de prietenie complet turc, nu veți afla niciodată că nu trebuie să învățați limba germană, chiar mai încet sau mai târziu. Așa că mențineți căldura bine, acestea sunt sfaturile mele despre limbă. Nu recomand cursuri de limbă în afară de cursuri de limbi obligatorii, deoarece sunt prea mulți oameni multiculturali acolo, afganii ruși, cursurile de limbi siriene sunt pline de ele. Niciunul dintre ei nu are o problemă pentru a învăța o limbă. Ei vin pentru că statul obligă. În loc să merg la un curs de limbi, cred că ar fi mai benefic să iei 4-5 ore de lecții de germană pe săptămână de la un profesor de germană.

    Când vine vorba de afaceri, 90% dintre companii își încep lucrătorii cu Leihfirma în condiții normale în Germania. Înregistrările directe au fost aproape inexistente, mai ales când sute de aplicații au ajuns la cele mai stupide opere ale vremii Corona, a fost dificil de introdus. Se pare că această situație va continua timp de 2-3 ani. Permiteți-mi să dau un exemplu din mine, prima dată când am plecat, am primit un interviu de muncă de la fiecare companie la care am solicitat, am ales din interior. Când școala mea a fost închisă din cauza coronei, am spus că ar trebui să intru și să lucrez din nou, am aplicat din nou în aceleași locuri, nici măcar nu s-au mai întors. Indiferent de mine, am decis să petrec acest proces făcând o profesie. Oricum, oriunde voi intra, nu există nicio garanție că nu voi ieși în 3 luni. Companiile scad sute de oameni zi de zi. Deci, Germania se confruntă cu o mare criză și cu problema șomajului în acest moment. Sectoarele neafectate au fost sectoarele alimentare, fructe, legume, medicale și logistice. Dacă aveți permis de conducere, puteți începe ca sozop pentru subcontractanții companiilor precum DHL, Amazon Logistik ca Packagezusteller. Prea multă moale la Berlin. Acest loc de muncă vă ajută să comunicați cu oamenii și să cunoașteți orașul în care trăiți. De îndată ce spui Soforluk nu este pentru mine, ei vor face cu siguranță o revenire la 3-5 Leihfirmaya, lebenslauf-ul tău, acesta este CV-ul tău. Nu privesc prost compania, chiar și în cel mai rău caz, există întotdeauna o muncă în ele. Puteți începe cu o companie pe care o puteți începe cu 10-11 Euro și puteți sta în Leihfirma aproximativ 1 an și nu puteți intra normal.

    Sper că totul merge așa cum vrei. După cum a spus fără inimă, stai departe cât mai mult de afacerile și angajatorii turci. sucker a văzut unul din Turcia semi-asigurat sau neasigurat nu vă oferă calistirirlar.hakki. Nu puteți învăța germana etc. Este mai bine să mergeți la Leihfirma decât să lucrați cu turci. Cel puțin primești ceea ce vorbești.

    Dragorex
    Participant

    Vă mulțumesc foarte mult pentru răspunsuri.

    Nu mă gândesc să lucrez în donatori turci sau altceva. Dar, din cauza flexibilității programului de lucru, m-am gândit să lucrez ca curier la o companie online de comandă a alimentelor numită Lieferando până cel puțin până când ne-am soluționat comanda.

    Deci, există o companie Leih în Germania, pe care știți că este fiabilă și că nu o exploatează prea mult pe oameni? 

    slymnn
    Participant

    Bună, tocmai am venit în Germania și nu a fost căutată cerința lingvistică, care încă nu este căutată. Soția și copilul meu sunt cetățeni germani și acest lucru îmi oferă un avantaj. Primul meu obiectiv aici va fi să particip la un curs de integrare, dar mai degrabă decât să lucrez, primul meu scop este pentru că va fi foarte greu să lucrezi fără să știi limba, nici nu poți crea un mediu și nici nu te poți îmbunătăți. Este o țară cu oportunități și mi-am dat seama de asta în 2 săptămâni. Mi-ar plăcea mult succesul strângând puțin prietenele noastre din Turcia ca noi aici, în mijlocul haosului 😅eg Am venit aici pentru a primi cereri de la Istanbul pentru a lucra atâta timp cât veți intra în perseverența voastră. Îmi voi scrie articolul într-o zi aici și ceea ce am realizat, regards

    slymnn
    Participant

    Desigur, situația mea este puțin diferită dacă aveți o profesie valabilă aici și dacă aveți suficiente cunoștințe de germană, este mai logic să lucrați direct și să vă duceți după pâine. Dacă vă începeți viața de afaceri fără să cunoașteți o limbă ca mine, turcii de aici vă vor trimite, așa cum au spus prietenii lor, există multe exemple în acest sens. Informațiile date de Oberfranken și impresiile pe care le-a transmis sunt foarte valoroase, foarte importante pentru oamenii ca noi care tocmai s-au stabilit în Germania și au început o viață nouă. Vă mulțumim pentru informațiile pe care le-ați distribuit

    slymnn
    Participant

    În plus, dacă aveți deja un copil, guvernul vă oferă sprijin social.În primul rând, vă oferă chirie pentru casă și alocație pentru părinți. Avem această oportunitate aici și am vrut să o evaluez, cred că voi face atât cursul, cât și permisul de conducere și voi supraviețui procesului de adaptare în această perioadă.

    fără inimă
    Participant

    Aș dori să vă ofer informații despre asta: sunt în Europa de aproximativ 9 ani și în Germania de 7 ani. În această perioadă am lucrat în fabrici, am distribuit pachete etc., dar în această perioadă, când eram șomer, am lucrat și în mini joburi cu 450 de euro.Din păcate, sunt bolnav de mai bine de 2 ani, cât să mă pensionez. Dar salariul pe care îl voi primi este foarte mic, nu suficient în Germania. Dacă intenționați să vă întoarceți în Turcia într-o zi, lucrați cu normă întreagă după 10 sau 20 de ani. Mă întrebam dacă voi trăi până la 65 sau 67 de ani, ce fel de pensie. Cel putin banii pe care ii vei primi la pensie cu invaliditate iti vor asigura traiul ca un trandafir in Turcia.Asta este o boala in care nu stii ce se va intampla cu o persoana. Sa speram ca vor veni si zile in care sa ne intoarcem in Turcia si sa scapam de oamenii ignoranti, mincinosi, interesati de ei din aceasta tara blestemata Ultimul meu sfat, nu stiu daca l-am mai scris, stai departe de oameni născut aici și, dacă ai ocazia, stai departe de cei care au venit din Turcia.Petreci timp cu soțul și copiii tăi, dacă îi ai, măcar psihologia ta nu va fi afectată. Acum, poate vor exista oameni care vor citi acest articol și vor fi de acord cu mine, sau vor fi cei care vor întreba ce legătură are cu el. Experiența a dovedit că oamenii care îți vor face cel mai mult rău în Germania sunt straini (turci, kurzi si arabi).Stai departe de ei.Dumnezeu sa te indrume.

    slymnn
    Participant

    Vreau să ofer informații despre acest subiect, sunt în Europa de aproximativ 9 ani și sunt în Germania de 7 ani. În această perioadă, am lucrat în fabrici, am distribuit pachete etc. Dar, în acest timp, am lucrat în șomeri în mini-locuri de muncă pentru 450 de euro. Din păcate, sunt bolnav de mai bine de 2 ani, suficient pentru a mă pensiona, dar salariul meu este foarte mic, nu este suficient în Germania. Dacă intenționați să vă întoarceți într-o zi turkiyeye la 10 ani sau 20 de ani după ce munca este întotdeauna plină. Spuneam ce pensie să trăiesc până la 65 sau 67 de ani. Cel puțin o să-ți placă persoanele cu dizabilități care au dificultăți în a obține banii de curcan în viitor când te vei pensiona. Sper ca turkiyeye să se întoarcă zilele următoare, care va scăpa de mincinoșii ignoranți, oamenii manipulatori din această țară blestemată .. Nu știu ultimele sfaturi pe care le-am scris înainte, dacă aveți ocazia departe de locul în care oamenii născuți deopotrivă și la intrare .. Tu și soția dvs. dacă copilul dvs. cu timpul petrecut distrugând cel puțin psihologie. Acum, poate vor fi oameni care vor citi acest articol și îmi vor da drepturi, sau vor fi cei care spun ce are de făcut. Străinii (turcii kurzi arabi) sunt oamenii care vă vor face rău cel mai mult în Germania cu experiență. Stați departe de ei.

    Bună ziua, scopul meu este să lucrez aici o perioadă și să mă întorc în patria mea, deși am reușit să vin de 8 ani, m-am opus mereu soției mele, dar când eram copil, a trebuit să revin când am primit șomaj. Da, ceea ce spui este absolut corect, sunt aici pentru a găsi un loc de muncă cu propriul meu efort, fără să am încredere în nimeni și să petrec mult timp cu familia.

    Oberfrance
    Participant

    Vă mulțumesc foarte mult pentru răspunsuri.

    Nu mă gândesc să lucrez în donatori turci sau altceva. Dar, din cauza flexibilității programului de lucru, m-am gândit să lucrez ca curier la o companie online de comandă a alimentelor numită Lieferando până cel puțin până când ne-am soluționat comanda.

    Deci, există o companie Leih în Germania, pe care știți că este fiabilă și că nu o exploatează prea mult pe oameni?

    Desigur, puteți face Lieferando, dar de obicei o fac ca o muncă suplimentară. Lieferando fă-o din nou, dar trebuie să ai o treabă principală pe care o duci timp de 8 ore. Există multe oportunități de afaceri suplimentare în Germania. Puteți distribui pachetul cu mașina sâmbăta și cheltui zilnic 40-50 de euro.
    Există depozite în amazon, vă puteți înregistra cu serviciul logistic amazon cu propria mașină și puteți cumpăra și distribui pachete de la amazon. Pentru aceasta, este suficient să deschizi o companie mică.

    Când vine vorba de dezvoltarea companiei, companiile sunt la fel, dar unele companii lucrează la nivel regional, iar unele dintre ele lucrează în toată Germania. Randstad și Mannpower, cele mai fiabile și cele mai performante companii din Germania, plătesc foarte bine în comparație cu alte companii. Dar există anumite criterii în aceste companii pe care le caută, pentru că ne comercializează către companiile care ne vor angaja, ele pot avea cu ușurință personal calificat sau cu experiență acceptat la companii. În aceeași companie, în timp ce lucram cu o companie bine înființată, salariul meu pe oră era de 11 euro, dar colegul meu primea 11,80 de la Mannpower și a observat când lovea 80 de centi pe lună. Puteți părăsi Lebenslauf cu Randstad, Mannpower și Hoffmanna. Cu siguranță vor face câteva oferte în 2 săptămâni. Dar cum am spus, nu este posibil să spun că timpul Corona este de fapt momentul potrivit pentru un nou început în Germania. Întotdeauna există muncă pentru cei care vor să lucreze, desigur, aceasta este o altă problemă. Cred că opinia mea este că Germania nu poate reveni la normal timp de cel puțin 2 ani și maximum 5 ani.

    Oberfrance
    Participant

    Desigur, situația mea este puțin diferită dacă aveți o profesie valabilă aici și dacă aveți suficiente cunoștințe de germană, este mai logic să lucrați direct și să vă duceți după pâine. Dacă vă începeți viața de afaceri fără să cunoașteți o limbă ca mine, turcii de aici vă vor trimite, așa cum au spus prietenii lor, există multe exemple în acest sens. Informațiile date de Oberfranken și impresiile pe care le-a transmis sunt foarte valoroase, foarte importante pentru oamenii ca noi care tocmai s-au stabilit în Germania și au început o viață nouă. Vă mulțumim pentru informațiile pe care le-ați distribuit

    Am beneficiat de acest forum în timp. Nu am putut intra mult timp când am spus puterea de lucru. Când am văzut că este încă utilizată în mod activ, am vrut să fac o actualizare a vieții. Am întâlnit oameni foarte drăguți de aici. Scopul forumurilor este că, dacă fiecare își împărtășește experiența, corectă și greșită, oamenii pot evalua aceste experiențe în funcție de propria lor viață. Trăim cu toții în străinătate și parcurgem aceleași căi, dacă nu ne susținem reciproc, nu vom fi diferiți de oportunitățile care trăiesc aici, care cred că sunt turci.

    slymnn
    Participant

    Am beneficiat de acest forum în timp. Nu am putut intra mult timp când am spus puterea de lucru. Când am văzut că este încă utilizată în mod activ, am vrut să fac o actualizare a vieții. Am întâlnit oameni foarte drăguți de aici. Scopul forumurilor este că, dacă fiecare își împărtășește experiența, corectă și greșită, oamenii pot evalua aceste experiențe în funcție de propria lor viață. Trăim cu toții în străinătate și parcurgem aceleași căi, dacă nu ne susținem reciproc, nu vom fi diferiți de oportunitățile care trăiesc aici, care cred că sunt turci.

    da, ai deja multă dreptate, iar Turcia trebuie să obțină acest forum pentru a-și împărtăși experiențele prin intermediul persoanelor care au emigrat în Germania și se întâmplă în puținele noastre informații despre unele dintre lucrurile care sunt un lucru bun. Născut și crescut aici încercând să căutăm prin aceste informații și partea de sus pe care o auzi vine din opresiunea ta împotriva oamenilor care încearcă să profite de Turcia, nu este diferit de faptul că îți poți desena propria rută. Ceea ce au spus ei, viața este frumoasă pe măsură ce o împărtășim, astăzi ne spui economiile tale, sper să le spunem altor prieteni poimâine. Acum singurul meu scop este să am succes aici și să nu am nevoie de nimeni 🙏

    istanbullu este
    Participant

    Bună ziua,

    Ca cineva care a făcut toate activitățile de start pe care le spuneți sau le spuneți. Cred că Lieferando va fi mai bun pentru noii veniți. Lieferando (un loc de muncă social asigurat) dacă o faci cu normă întreagă (40 de ore) poți câștiga un salariu mediu, dar a fost stresant pentru mine și am fost foarte obosit, deși am făcut-o cu mașina. . Dacă lucrezi 36 ore pe zi, poți ajunge cu ușurință la 450 pe lună.

    Pentru a face Amazon Flex, trebuie să deschideți un kleinunternehmen (o afacere mică). (Este un pic de durere pentru noii veniți în ceea ce privește reglementările legale și contabili. De exemplu, trebuie să vă plătiți asigurarea de sănătate de 450 de euro, în medie, un venit net lunar de 200 de euro. De asemenea, aveți toate costurile legate de mașină. Săptămâna trecută, am reușit să obțin doar 3 locuri de muncă, în total 3 din 9 ore. Deci, flexul Amazon poate fi gândit ca mai mult ca o slujbă în plus.

    Cred că Lieferando pare o meserie nou-venit.

    Desigur, cel mai important este să schimbi mai întâi permisul de conducere pentru a învăța limba germană la nivelul B1. Dacă puteți găti în aceste locuri de muncă și vă potrivi permisul de conducere și B1 în primul an, cred că puteți fi acceptat cu ușurință și să continuați cu ajutorul de stat Ausbildungs ​​(ei numesc profesie), indiferent dacă doriți să continuați cu B2-C1.

    Sper că ceea ce am scris vă oferă o idee.

    Le doresc succes nou-veniților deja. Fie ca toți să ne deschidem drumul.

    Cu respect.

    Oberfrance
    Participant

    Bună ziua,

    Ca cineva care a făcut toate activitățile de start pe care le spuneți sau le spuneți. Cred că Lieferando va fi mai bun pentru noii veniți. Lieferando (un loc de muncă social asigurat) dacă o faci cu normă întreagă (40 de ore) poți câștiga un salariu mediu, dar a fost stresant pentru mine și am fost foarte obosit, deși am făcut-o cu mașina. . Dacă lucrezi 36 ore pe zi, poți ajunge cu ușurință la 450 pe lună.

    Pentru a face Amazon Flex, trebuie să deschideți un kleinunternehmen (o afacere mică). (Este un pic de durere pentru noii veniți în ceea ce privește reglementările legale și contabili. De exemplu, trebuie să vă plătiți asigurarea de sănătate de 450 de euro, în medie, un venit net lunar de 200 de euro. De asemenea, aveți toate costurile legate de mașină. Săptămâna trecută, am reușit să obțin doar 3 locuri de muncă, în total 3 din 9 ore. Deci, flexul Amazon poate fi gândit ca mai mult ca o slujbă în plus.

    Cred că Lieferando pare o meserie nou-venit.

    Desigur, cel mai important este să schimbi mai întâi permisul de conducere pentru a învăța limba germană la nivelul B1. Dacă puteți găti în aceste locuri de muncă și vă potrivi permisul de conducere și B1 în primul an, cred că puteți fi acceptat cu ușurință și să continuați cu ajutorul de stat Ausbildungs ​​(ei numesc profesie), indiferent dacă doriți să continuați cu B2-C1.

    Sper că ceea ce am scris vă oferă o idee.

    Le doresc succes nou-veniților deja. Fie ca toți să ne deschidem drumul.

    Cu respect.

    Bună ziua,
    Prin Amazon Flex, am vrut să spun că puteți lucra ca șofer cu normă întreagă în companii mari care lucrează pentru Amazon Logistik, nu ca angajator. Amazon Logistik recrutează Subunternehmers care solicită acest lucru și lucrează cu echipele lor, lucru obișnuit la Berlin. Dar dacă luați lagerul cu mașina proprie și îl distribuiți, așa cum ați spus, kleingewerbe este necesar și asigurarea auto trebuie să fie gewerblich. Există, de asemenea, detalii abdominale mai mici.
    În primul rând, începerea unei companii etc. este o problemă dificilă, desigur, cheltuielile de asigurare fiscală în Germania sunt foarte umanitare.
    Lieferando se schimbă desigur în funcție de punctul de vedere. Nu pot vedea acea muncă ca pe o muncă cu normă întreagă. Poate exista un venit suplimentar crocant lângă locul de muncă principal. Când am început prima dată, distribuiam ziarele 2 zile pe săptămână ca o muncă suplimentară. Oportunitățile suplimentare de muncă sunt adesea problema principală pentru a obține un loc de muncă bun.
    Sunt de acord cu opinia dvs. despre limbă.

    Oberfrance
    Participant

    Da, prieteni, am vrut să fac o actualizare rapidă a vieții. Am deschis acest subiect când am început Umschulung. Începând cu 1 ianuarie 2022, mulțumesc lui Dumnezeu, mi-am finalizat Umschulung-ul cu un GPA de 2 și am început ca Schichtführer în compania în care lucram pentru Umschulung. Cu alte cuvinte, putem spune șeful de tură în turcă. Desigur, am trecut prin multe necazuri în acest proces, am petrecut 2 ani înainte de muncă, zi și noapte, după muncă, să înțeleg și să învăț problemele pe care le întâmpină cu greu până și nemții, slavă Domnului, ne-am promovat examenul fără niciun fel. accident fără a da o șansă germanilor.

    Între timp, desigur, nivelul meu de germană, care era B1 sau ceva la început, a început să se apropie de limba maternă. Dar când vine vorba de poziția managerială, îmi dau seama că este insuficientă și încă încerc să o îmbunătățesc. Întrucât facem o treabă rapidă și complet comunicativă, este necesar să cunoaștem 100% limba germană. În afară de asta, mailer-ul, comunicarea cu șefii din alte Abteilungs etc. se bazează în întregime pe germană. Întrucât lucrez în fruntea unui departament de 18 persoane, din nou limba germană este o necesitate pentru a le rezolva problemele. Velhasil kalam nu este neapărat în germană și nu neapărat în germană.

    Când voi găsi timp, vă voi povesti despre cursul acestei aventuri și despre cum a început. În special pentru cei care vin din Turcia ca noi, Umschulung, sponsorizat de stat, este o mare oportunitate. Desigur, trebuie să îndepliniți condițiile. Dacă trebuie să definesc Umschulung, Ausbildungun este exact același de la școala la care ați fost la examenul pe care l-ați susținut, dar este nevoie de 3/2 din Ausbildungun. De exemplu, am terminat un job de 2 ani în 18 luni. Iar la sfârșitul jobului primești aceeași diplomă ca și cei care au absolvit Ausbildung. De fapt, ești tratat ca o persoană mai potențială pentru că o scurtezi. Umschulung pe scurt = Abreviat Ausbildung

    Acum am urcat pe scara carierei de aici, să vedem, succes în privința noastră. Printre planurile mele se numără să devin Meister sau Techniker de aceeași profesie. La început, vreau să câștig ceva experiență și să continui așa.
    Dumnezeu să o dea tuturor celor care lucrează, se luptă și se luptă după inimile lor. Dacă aveți întrebări, le puteți adresa sub acest titlu, toată lumea va beneficia.

Se afișează 15 răspunsuri - de la 1 la 15 (18 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.