Artikelli propoziție instituție dativ akkusativ eveniment

> Forumuri > Întrebări și răspunsuri despre lecțiile germane > Artikelli propoziție instituție dativ akkusativ eveniment

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    forfota
    Participant

    Prietenii nu au putut percepe un fel de caz de formare a sentinței. Deoarece, conform structurii propoziției, cuvinte ca dem den zum ins în schimb. În cazurile lui Wohin, cred. Cum înțeleg asta?

    tugce_doerj este
    Participant

    Este ușor, de fapt, trebuie doar să știți întrebarea și răspunsul. Spune,

    Întotdeauna devine dativ
    Wohin ia akkusativ.

    articolele sunt fie akkusativ, fie dativ conform răspunsului.
    Wo bist du? Ich bin în der Schule
    Wohin gehst du? Ich gehe in die Schule.

    De asemenea, prăposțiile pot fi transformate și în dacos sau dacos. unele sunt doar dativ, unele sunt doar akkusaiv. Dacă vă mutați într-o propoziție, dacă mergeți undeva, luați ceva undeva, apoi akkusaitv devine. Dacă nu există nici o schimbare a cazului sau dacă nu există nici o mișcare atunci dativul devine. Acest lucru este mai ușor atunci când știi această separare.

    Ich bin în Schule aber în einer Stunde fahre ich nach Hause.

    Ich lege mein Buch auf den Tisch, Jetzt liegt mein Buch auf dem Tisch. Am pus cartea pe masă când spunem mișcarea de la auf, dar apoi cartea este pe masă și ne facem demult pentru că mișcarea sa terminat.

    Ich gehe ins Krankenhaus denn meine mama liegt im Krakenhaus. În același loc, am spus în das, cu alte cuvinte ins pentru că a existat mișcare în timp ce mergeam la spital și am spus asta pentru că mama mea era în spital și actul sa încheiat.

    zu dem == zoom
    în das == ins
    auf dem == aufm
    Există abrevieri cum ar fi Auf das == aufs, dar este cea mai mare parte pentru zoom și ins. Aufm și aufs sunt folosite foarte rar.

    Ar trebui să înveți articolele ca date nominative, acuzative și genetice. În același mod veți afla numele articolelor și formulelor pluraliste. La fel ca în turcă, ei au și germani.

Se afișează 1 răspuns (1 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.