Procesul de divorț

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    Emre34
    Participant

    Bună ziua prieteni, aș fi bucuros dacă cei care au experiență în procesul de divorț răspund la întrebările mele.
    1-Sunt cetățean turc cu soț. În ce țară are loc un proces de divorț mai rapid?
    2-Care țară mă va obosi mai puțin financiar?
    3-Să presupunem că divorțez în Germania, în acest context rechtsschutz acoperă costurile divorțului?
    Mulțumesc anticipat și zile fericite și pașnice tuturor ..

    Brna
    Participant

    Merhaba
    În primul rând, este foarte trist că răspund la un astfel de subiect, dar din păcate...
    Când depuneți cererea unui avocat sau depuneți o cerere la instanța de divorț din Germania, începe perioada numită an de separare (Trennunsjahr) și la sfârșitul a 1 an, dosarul începe să fie judecat. Dacă depuneți un dosar în TR, există o perioadă de obiecție în care cealaltă parte va primi o citație și va aștepta răspunsul.Dacă soțul dvs. nu se prezintă în instanță în acea zi de judecată, va fi dată o nouă dată pentru caz. , etc. După părerea mea, în ciuda perioadei de așteptare de 1 an, a divorța în Germania este mai fără stres. Dar, desigur, nu se aplică divorțului consensual.

    Dacă nu lucrați, statul acoperă costurile. Găsiți un avocat care urmărește totul

    Sper că va fi bine la tine

    Emre34
    Participant

    Mulțumesc pentru răspuns.Oamenii se căsătoresc pentru a fi fericiți, pentru a împărtăși viața și pentru a construi un viitor împreună.Din păcate, deși nu vreau să generalizez, mirii/miresele ca noi care vin din Turcia încep să întâmpine mari probleme imediat după ce vin în Germania. Desigur, unul dintre cele mai mari motive pentru acest lucru este, din păcate, soții care s-au născut și au crescut în Germania...
    Va exista un divorț cu contract, suntem deja separați, dar nu l-am raportat încă nicăieri.

    fără inimă
    Participant

    Salutari, pe acest forum s-a mai vorbit despre aceasta problema.Daca cautati mesajele vechi, veti primi informatii.Nu a existat nicio modificare a legii etc.. ca o evolutie pozitiva, nu este nevoie sa angajati un avocat in Germania dupa divortul dvs. Trebuie sigilat cu apostila de la instanta superioara, o puteti scoate din registrul populatiei la consulat cu traducere in limba turca... Pentru ca chiar daca divortati in Germania totusi par a fi căsătorit în Turcia... De exemplu, am divorțat în Germania în 2017, am un termen limită la consulat la sfârșitul acestei luni, o să-l scot din registru pentru că nu am putut gasesti timpul pana acum... Ca informatie pentru alti prieteni.Va scriu..Hotararea judecatoreasca cu sigiliu apostilat este 15 euro..traducerea este intre 0-200 euro, costul atestarii la consulat este de 250 euro, Vă rugăm să fiți conștienți de faptul că veți întâmpina aceste costuri. Salutări..

    Emre34
    Participant

    Vă mulțumim informații utile și inimii.

    Ohne idealien
    Participant

    Prietenul nostru a pus exact întrebările pe care urma să le pun.
    Sunt in aceeasi situatie. În prezent am o sesiune independentă de 1 an. Cu excepția Auslanderbehörde, nicio autoritate nu știe că ne aducem. Suntem de 7 luni. Încă nu am făcut nimic de genul unei cereri de divorț. Pot să merg în Turcia cu această sesiune independentă, să iau o procură de la soția mea, să divorțez acolo și să intru din nou în Germania fără probleme? Nu există nicio escaladare că al nostru va fi un divorț contractual. Din câte am auzit, amândoi putem divorța instantaneu cu un avocat în Germania. Este adevarat?

    fuk_xnumx
    Participant

    vrei să divorțezi în Turcia acum sau în Germania, decide mai întâi, hai să vorbim cu tine mai târziu

    Prietenul nostru a pus exact întrebările pe care urma să le pun.
    Sunt in aceeasi situatie. În prezent am o sesiune independentă de 1 an. Cu excepția Auslanderbehörde, nicio autoritate nu știe că ne aducem. Suntem de 7 luni. Încă nu am făcut nimic de genul unei cereri de divorț. Pot să merg în Turcia cu această sesiune independentă, să iau o procură de la soția mea, să divorțez acolo și să intru din nou în Germania fără probleme? Nu există nicio escaladare că al nostru va fi un divorț contractual. Din câte am auzit, amândoi putem divorța instantaneu cu un avocat în Germania. Este adevarat?

    Ohne idealien
    Participant

    vrei să divorțezi în Turcia acum sau în Germania, decide mai întâi, hai să vorbim cu tine mai târziu

    în Germania.

    fuk_xnumx
    Participant

    Dacă divorțați în germania cu tr scump, o puteți face fără să lăsați măcar 9 10 mii tr tr dacă trebuie să fiți de acord cu soțul dvs.

Se afișează 8 răspunsuri - de la 1 la 8 (8 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.