Lipsa sesiunii din cauza Corona

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    Mein leben
    Participant

    bună prieteni

    Din păcate, nu putem face nimic fără o sesiune nedeterminată.

    Luna trecută, prietenul meu are un copil german, a solicitat un permis de ședere pe durată nedeterminată și au dat o sesiune de 6 luni pentru coroană, cred, Fiktionsbescheinigung. Acum întrebarea mea este că soțul meu este cetățean german și am aplicat pentru o perioadă nedeterminată. Locuiesc în Germania de 3 ani cu soția mea, mi se va da și de 6 luni? Ce ar trebui să fac dacă dau 6 luni? Știi, prin lege, trebuie să-mi dea la nesfârșit după 3 ani

    yenicerixnumx
    Participant

    Vreau să explic cu un exemplu de la mine. Legile germane nu se aplică întotdeauna exact străinilor.
    Am avut o sesiune nedeterminată în 2,5 ani.
    Aveam un certificat de limbă b1. Nu am primit niciun ajutor de la stat. Era un vertrag unbefristet. și continuam cursul activ b2, am dat și acel document. copilul meu nu era acolo în acel moment.
    Dacă aveți aceste documente, veți primi sesiunea „Nu vă faceți griji”, nimic nu o poate împiedica. dar este posibil să nu îl puteți obține dacă nu sunteți.

    Oberfrance
    Participant

    Pentru o sesiune nedeterminată,

    Locuind în Germania împreună cu cetățeanul german timp de cel puțin 3 ani,
    Aveți certificatul B1,

    și trebuie să aveți un loc de muncă Vollzeit indiferent de stat.
    Când toate aceste condiții se reunesc în același timp, puteți aplica pentru o sesiune nedeterminată. Dacă lipsește chiar și una, acestea dau o sesiune temporară.

    zodia Gemeni
    Participant

    bună prieteni

    Din păcate, nu putem face nimic fără o sesiune nedeterminată.

    Luna trecută, prietenul meu are un copil german, a solicitat un permis de ședere pe durată nedeterminată și au dat o sesiune de 6 luni pentru coroană, cred, Fiktionsbescheinigung. Acum întrebarea mea este că soțul meu este cetățean german și am aplicat pentru o perioadă nedeterminată. Locuiesc în Germania de 3 ani cu soția mea, mi se va da și de 6 luni? Ce ar trebui să fac dacă dau 6 luni? Știi, prin lege, trebuie să-mi dea la nesfârșit după 3 ani

    Bună ziua, locuiesc în Germania de 3 ani cu soția mea, cetățeană germană ca tine. Când am ajuns prima oară, au avut o sesiune de 3 ani și luna trecută a fost sus. Soția mea a spus că, chiar dacă termenul este de 1-2 zile, nu va fi o problemă. Desigur, el a fost puțin relaxat, am aplicat cu 1-2 zile înainte de sfârșitul perioadei, așa cum a spus el, și procesul a durat 6 săptămâni, așa că au dat o sesiune temporară de 6 luni Fiktionsbescheinigung până la sosirea cardului meu de sesiune pentru a nu fi o victimă. De când am împlinit cei 3 ani, am aplicat pentru o sesiune nelimitată și au spus că o vor da, au cerut doar câteva documente suplimentare. Așa că au cerut statul de plată al soției mele pentru că eu nu lucrez. Nu vă faceți griji, cred că încercați să ajungeți din nou la un apartament pentru străini.

    Nesibe de
    Participant

    Ai nevoie de inspirație pentru timp nedefinit?

    yenicerixnumx
    Participant

    Ai nevoie de inspirație pentru timp nedefinit?

    Nu, nu e nevoie.

    fără inimă
    Participant

    Cred că este mai logic să aplici pentru cetățenie în loc de necondiționat. Cei care cred că cetățenia ar trebui să treacă peste durată și să aplice pentru cetățenie după 3 ani. Aceasta este recomandarea mea.

    revoltblue
    Participant

    Nu ședința dvs. temporară spuneți Fiktionsbescheinigung .. vă dau o sesiune .. este un document provizoriu de gestionat până la permisul de ședere (ceva de genul permisului de conducere) .. în mod normal dau 3 luni .. dar îl dau în 6 luni pentru că există o pandemie .. scopul este apa .. tu Acum ai aplicat pentru sesiunea nedeterminată și ai luat-o .. dar sesiunea ta se încheie în două săptămâni .. deci ce vei face atunci? Este un document provizoriu care arată că aveți o sesiune .. Fiktionsbescheinigung .. Când ajungeți, actul dvs. de identitate nu va fi deloc valabil .. Scrisoarea dvs. va veni oricum, astfel încât să puteți veni să vă luați actul de identitate ..

    Mein leben
    Participant

    Vă mulțumesc băieți, mi-au cerut mie și soției mele un Lohn Abrechnung de trei luni pe care l-am trimis. A trecut o lună, dar nu există noutăți

Se afișează 8 răspunsuri - de la 1 la 8 (8 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.