Lecția 15: Perektif – Timpul trecut cu Di în germană

> Forumuri > Times și convenții din Germania > Lecția 15: Perektif – Timpul trecut cu Di în germană

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    MuhaяяeM
    Participant
    DAS PERFECT (TIMP TRECUT CU -Dİ)

    • INFORMAȚII PRELIMINARE
    • [/ List]

      Până acum am studiat timpul prezent (Präsens) și timpul trecut cu -di (numit și Präteritum sau Imperfekt) în germană.

      În această lecție, vom examina subiectul Das Perfekt. Perfekt, ca și Präteritum, înseamnă timpul trecut cu -di.
      Descrie acțiunile făcute și finalizate în trecut.
      Există anumite diferențe între cele două; Präteritum este utilizat în general în limba scrisă, este folosit în expresii, este utilizat pe scară largă în basme, romane sau povești, Perfekt este folosit în limbajul colocvial, nu în lucrări precum romanele și poveștile.
      Ambele timpuri se pot referi la toate timpurile trecute în funcție de locul lor, cu excepția timpului trecut cu-mash.
      De exemplu, ele pot corespunde timpurilor precum „am lucrat”, „am lucrat”, „am lucrat”, dar nu sunt folosite pentru timpuri cu -mish precum „am lucrat”, „am lucrat”.

      După cum am văzut în lecțiile noastre anterioare, în timpul Präteritum și Präsens,

      SUBIECT + VERBAL + ALTE ARTICOLE

      Cu toate acestea, această ordine se modifică pentru Perfekt (timpul trecut cu -di). Modelul utilizat în Perfekt este după cum urmează:

      SUBIECT + VERB AUXILIAR + ALTE ARTICOLE + ESAS VERBAL

      După cum puteți vedea, apare conceptul de verb auxiliar pe care nu l-am văzut în lecțiile noastre anterioare.

    • II. VERB AUXILIAR
    • [/ List]

      Două verbe auxiliare sunt folosite la realizarea Perfekt, acestea sunt; HABEN și SEIN sunt elefanți.
      Aceste verbe nu au sens atunci când sunt utilizate ca verbe auxiliare, deci nu pot fi traduse în turcă.
      În timp ce perfekt este făcut, aceste verbe sunt conjugate în funcție de timpul prezent (Präsens). (Această regulă nu vă încurcă, am dat-o ca informații suplimentare, trebuie doar să știți).
      Să dăm conjugarea acestor verbe în funcție de timpul prezent.

      petrecere COMM SEA
      ben / ich avea bin
      sen / du ai bist
      o / er / sie / es pălărie este
      noi / wir avea sunt
      tu / ihr habt seidema
      ei / sie avea sunt
      tu / Sie avea sunt

      În tabelul de mai sus, sunt prezentate fotografiile personale ale verbelor auxiliare haben și sein utilizate în Perfekt.
      Fi determinată prin fraza verb auxiliar subiectului, astfel încât prima persoană care face obiectul singular „Ich“ ca verb auxiliar într-o propoziție sau „bin“ sau „habe“ va fi folosit.
      Subiectul va fi a doua persoană plurală, adică un "habt" sau "seid".

      Într-o propoziție stabilită cu Perfekt, aceste verbe auxiliare trebuie conjugate în funcție de subiect, tabelul de mai sus trebuie memorat, deoarece există compatibilitate subiect-verb auxiliar în propozițiile făcute cu perfekt.
      Verbul principal (partizip perfekt) nu se schimbă în funcție de persoane, este același pentru toate persoanele (vom vedea mai jos). Prin urmare, Perfekt are compatibilitate subiect-verb auxiliar în propozițiile stabilite la acel moment.

      Deoarece vom folosi un verb auxiliar după subiect în Perektif și avem două verbe auxiliare, „haben” și „sein”, în acest caz, vom folosi „haben” sau „sein”?
      De la care vom alege? Ce alegem?
      Răspunsul nostru la aceste întrebări este următorul: Determinăm ce verb auxiliar să folosim în Perfekt uitându-ne la verbul principal.
      Unele verbe sunt folosite, unele sunt folosite, unele verbe sunt folosite. Noi decidem care verb va fi folosit prin uita la verbul principal al verbului cümlen.

      În general, cel mai folosit verb auxiliar în Perektif este „avea& Quot; Unele dintre verbele deosebit de neregulate sunt "fi"Este folosit.
      Puteți vedea în ce verb sechestrare, verb și verb în următoarea listă de verbe.
      Așa cum am spus mai devreme, gramatica germană are o structură care necesită memorizarea intensivă, verbul haben atât cu care, este necesar să se memoreze verbul pentru a vedea ce este disponibil.
      Iată o mică grupare; de stat sau de comportament modificări (de exemplu, vă deplasa în jos în jos, de ieșire, du-te la dreapta la stânga, sau pentru a defila în orice direcție ca și suprafața plană), cu sensul că verbul „SE“ este folosit.

      Pentru a vedea cele mai utilizate verbe neregulate cu semnificațiile lor, pentru a afla ce verbe să folosiți haben și ce verbe să folosiți sein. faceți clic aici dar dacă nu sunteți familiarizați cu subiectul, citiți mai întâi subiectul până la sfârșit.

    • III. VERB PRINCIPAL (PARTICIPARE PERFECT)
    • [/ List]

      Partizip Perfekt, Perfekt este o formă specială de verb folosit la construirea propozițiilor.
      În același timp, vom folosi, de asemenea, forma verbală a Partizp Perfekt crearea timpului Plusquamperfekt'te vom vedea.
      Partizip Perfekt nu este conjugarea unui verb în funcție de persoană, este o versiune a verbului obținută prin adăugarea unor atașamente la verb și este necesară memorarea stărilor Partizip Perfekt ale verbelor pentru a face o propoziție în Perfekt (timpul trecut cu -di).
      După cum am văzut în lecțiile noastre anterioare, aduceam câteva sufixe la rădăcina verbului pentru a forma o propoziție în Präsens, adică în timpul prezent sau Präteritum, dar Perfekt nu este așa în timp, Perfekt folosește forma Partizip Perfekt a verbului în propozițiile stabilite în timp, forma infinitivului nu este folosită sau verbul este înrădăcinat. Schimbarea atașamentelor în funcție de persoane nu este adusă.
      Partizip Perfekt, la capătul situat în propoziția și partidele de değișmez.perfekt timp propozițiile verbe auxiliare în schimbare nimic în comparație cu momentul înființarea partidului, verbul principal (aici numele Partizip Perfektlerini) se modifică în funcție persoanei, subiectul uneia .ie teză de stat pentru toți indivizii afecta în mod substanțial actuale.

      De fapt, Perfekt Partizip verbul a format unele atașamente adăugat, ci pentru că anumite verbele neregulate în aceste anexe în ce vor fi adăugate pentru a fi sigur, și anume cazuri Perfekt Partizip au fost cauzate de acte de lipsa unei norme specifice trebuie să știe în mod individual.
      Dar, având în vedere o regulă simplă pentru verbele regulate, aplicarea acestor reguli pentru a crea Perfekt Partizip posibile cazuri de verbe regulate.

      Partizip Perfekt al verbelor regulate se obține pe baza următoarei reguli:

      ge bijuterii + rădăcină de verb + t bijuterii

      Exemple:

      Lieben"Rădăcinile verbului"Liebe"Pentru a obține starea Partizip Perfekt a verbului, ge la sfârșitul rădăcinii t Adăugăm.
      Adică: ge lieb t


      geliebter (Notă: pentru a găsi rădăcina unui verb, sufixul infinitiv este eliminat, unde sufixul infinitiv este -en, deci rămâne cuvântul lieb.)

      Hören rădăcina verbului h rola. Pentru a obține forma Partizip Perfekt a acestui verb, ge până la sfârșitul rădăcinii. t Adăugăm.
      Adică: ge h t


      gehört

      Prin urmare, Lieben Partizip Perfekt al verbului geliebter d. Hören Partizip perfekt al verbului gehört rola.
      În acest fel, puteți crea forme Partizip Perfekt de verbe regulate.

      Așa cum am spus înainte, există multe excepții la gramatica germană. Există câteva excepții.
      1. Unele verbe regulate nu le precedă.
      2. Adaugă o etichetă t în verbe ale căror rădăcini se termină cu d, t, m, n și introduce o literă e între eticheta t și rădăcina verbului.
      Prin urmare, verbele care aparțin acestui grup ar trebui, de asemenea, memorate.
      În ceea ce privește verbele neregulate; Din păcate, o astfel de regulă nu poate fi dată pentru verbele neregulate. Prin urmare, fiecare verb neregulat, cel puțin partizip Perfekt dintre cele mai utilizate, ar trebui să fie memorat unul câte unul.
      Informațiile despre Partizip Perfekt ale verbelor neregulate vor fi date mai jos.

      Să continuăm cu câteva exemple mici pentru a strânge subiectul și timpul Perfekt pentru a scrie propoziții stabilite.

      Propoziții simple stabilite în trecut cu perfekt:

      ich habe gehört: Am auzit

      ich: Subiect (1, persoană singulară)
      habe: Verbul auxiliar (conjugarea verbului haben în funcție de persoana singulară 1)
      gehört: verbul principal (Partizip Perfekt al verbului hören)

      Aici am folosit verbul auxiliar „haben”, deoarece „haben” se folosește cu verbul „hören ((Memorizare).

      sie haben gehört: Au auzit

      sie: Subiect (3. persoană plurală)
      verb (conjugarea verbului haben de plural)
      gehört: Verbul principal (Partizip Perfekti din verbul verbului)

      er hat gehört: A auzit

      er: Subiect (3, persoană singulară)
      line: verb auxiliar (conjugarea verbului haben de 3.
      gehört: Verbul principal (Partizip Perfekti din verbul verbului)

      ich bin erkrankt: m-am îmbolnăvit (bolnav)

      ich: Subiect (1, persoană singulară)
      bin: verb auxiliar (sein verb 1.
      erkrankt: Verbul principal (Partizip Perfekti al verbului erkranken)

      Aici folosim verbul „sein”, pentru că en sein ”se folosește cu verbul„ early r (Memorization).

      sie ist erkrankt: bolnav (bolnav)

      sie: Subiect (persoană singulară 3)
      ist: Verbul auxiliar (conjugarea verbului sein cu 3.
      erkrankt: Verbul principal (Partizip Perfekti al verbului erkranken)

      După cum se vede în exemplele simple de mai sus, Partizip Perfekt (verbul real) nu se schimbă în funcție de individ, rămâne același pentru toți indivizii.
      Verbul auxiliar urmează subiectul, de exemplu, este suficient să schimbați poziția subiectului cu verbul auxiliar pentru a face o propoziție.

      er hat gehört: A auzit.
      hat er gehört? : Ați auzit?

      Du hast gehört: Ați auzit.
      hast du gehört? : Ați auzit asta?

      ca exemplificată.

      acum am învățat elementele principale ale lui Perfekt, acestea sunt; comanda verbală, verbul auxiliar și partizipul perfekt.Now vom scrie câteva exemple de propoziții. Nu există nici o diferență între verbe obișnuite și neregulate în termeni de ficțiune, singura diferență fiind crearea Partizip Perfektlerdir.

      Deci, acum să oferim semnificațiile celor mai utilizate verbe neregulate, Partizip Perfects și verbul auxiliar (sein / haben) care să fie folosit cu ele unul câte unul.

      german-perfect1.png
      german-perfect2.png
      german-perfect3.png

      În prima coloană (cea mai stângă) a tabelelor de mai sus, este dată forma infinitivă a verbului, în a doua coloană este dată forma partizip Perfekt a verbului, aceasta este partea care va fi utilizată pentru a face o propoziție în Perfekt. Partizip Perfekt al fiecărui verb ar trebui memorat. Verbul auxiliar care trebuie utilizat cu acest verb este prezentat în coloană.
      În Perfect, verbul auxiliar „haben” este folosit în cea mai mare parte. Am încercat să includem aproape toate verbele neregulate folosite cu „sein” mai sus. Prin urmare, cel mai probabil va fi corect să folosiți haben cu un verb care nu este inclus în tabelul de mai sus.

    • IV. EXEMPLE DE PROZECȚII
    • [/ List]


      Ich habe gespielt: Am jucat.

      Ich habe in diesem Garten gespielt: M-am jucat în această grădină.

      Muharrem und seine Frau haben in diesem Garten gespielt: Muharrem și soția sa s-au jucat în această grădină.

      Ich habe aufgeräumt: Am adunat.

      Ich habe mein Zimmer aufgeräumt: Mi-am curatat camera.

      Ich habe gestern mein Zimmer aufgeräumt: Mi-am împachetat camera ieri.

      Ich habe gestern Abend mein Zimmer aufgeräumt: Mi-am ordonat camera aseară.

      Hast du dein Zimmer aufgeräumt? : Ți-ai ordonat camera?

      Wir a fost în dieser Fabrik gearbeitet: Am lucrat în această fabrică.

      Muharrem hat sein Auto verkauft: Muharrem și-a vândut mașina.

      Hat Muharrem sein Auto verkauft? : Muharrem și-a vândut mașina?

      Ich bin gestern zoom Arzt gegangen: Am fost ieri la doctor.

      Bist du gestern zoom Arzt gegangen? : Ai fost ieri la doctor?

      Ihr seid gestern ins Kino gegangen? : Ai fost ieri la film?

      Ich bin in die Türkei gefahren: M-am dus în Turcia.

      Hast du mein neues Hemd gesehen? : Ai văzut noua mea cămașă?

      Astfel, am terminat subiectul Das Perfekt, în următoarea noastră lecție vom aborda subiectul Plusquamperfekt (timpul trecut cu mish), baza noului nostru subiect se bazează și pe subiectul de mai sus, deci este esențial să învățați subiectul Perfekt pentru a învăța subiectul Plusquamperfekt.

      …Cel mai mare dar și datorie în acest moment este de a salva credința și de a lucra într-un mod care să întărească credința altora. (Bediuzzaman)

    noapte2
    Participant

    Internal habe gestern abend Suppe gekocht. (Găteam supă ieri seară.)

    Ich habe heute morgen mit meiner Freundin gefrühstückt. (Am luat micul dejun cu prietenul meu în această dimineață.) ;D

    Pălărie Meine Freundin în Lotto Geld gewonnen. (Prietenul meu a câștigat bani de la Lotto.)

    Anunță-mă imediat.
    (Am ajutat-o ​​pe mama săptămâna trecută.)

    Ich habe fast seid 1 Monat wide mit den Deutsch Übüng angefangen. (Aproximativ o lună am început să lucrez din nou cu germana.)

    Este adevărat că nu există nicio cale...::) rușine de:)

    MuhaяяeM
    Participant

    Se pare că există ceva ciudat în propoziția 2 ;)

    noapte2
    Participant

    Cred că am remediat-o ;D
    Domnule Muharrem, am probleme din cauza neatenției mele, acum mi-e rușine :)

    MuhaяяeM
    Participant

    Nu am vazut nimic care sa imbunatatit, vad gresit sau???

    noapte2
    Participant

    Nu am vazut nimic care sa imbunatatit, vad gresit sau???

    jenat:) ??? ::)

    MuhaяяeM
    Participant

    Bine, s-a schimbat și traducerea, acum e ok :)

    noapte2
    Participant

    Bine, s-a schimbat și traducerea, acum e ok :)

    halayy :) dance :) alkis :) yuppi :) halayy :)

    yanliz008
    Participant

    Mulțumesc pentru propoziții

    wappo
    Participant

    Uau, Dumnezeu să te binecuvânteze... Când rămânem blocați așa, venim aici și verificăm... Mulțumesc mult... ;)

    dielosch
    Participant

    Cum le facem negativ?

    OZGE94
    Participant

    Poate cineva să explice, vă rog, forma perfectă a verbului „teilnehmen”????

    daphne82
    Participant

    Bună, tocmai am descoperit acest site, dar este foarte bine explicat, vă mulțumesc foarte mult. Sunt în Germania de 2 luni și încerc să învăț germana. Este foarte dificil pentru mine. Nu știu ce să fac. Încă nu pot să formulez propoziții și să vorbesc corect, vă rog să mă ajutați. Mulțumiri

    Ashley
    Participant

    Poate cineva să explice, vă rog, forma perfectă a verbului „teilnehmen”????

    a luat parte

    ssseda
    Participant

    dans :)

    yildizxnumx
    Participant

    Bună, am nevoie de propoziții perfekt urgente. Mulțumesc

Se afișează 15 răspunsuri - de la 1 la 15 (23 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.