Cei al căror soț este UE / CEE (care nu locuiesc în propria țară) ATENȚIE!

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    cybernetikeu
    Participant

    Dacă soțul dvs. este cetățean al UE și locuiește într-o altă țară decât țara sa de origine, nu aplicați pentru reunificarea familiei decât dacă doriți să așteptați mult .. tot ce aveți nevoie este o viză Schengen pe care o puteți obține în 1-2 zile . Am făcut o greșeală, am solicitat reîntregirea familiei, aștept de 1 luni viza pe care o pot obține în 2-7 zile. Puteți face această perioadă de așteptare în țara de destinație. Viza Schengen este foarte ușor de obținut pentru cetățenii UE / CEE și este nevoie de mai puțină documentație .. pentru informații.

    EL-TURCO
    Participant

    simdi sizin durumunuz diger arkadaslardan cok farkli.böyle bir baslik ve icerikle digerlerini yaniltabilirsiniz.cünkü esiniz Romanya vatandasi ve siz Türk.bu kadar uzun sürmesi sizin önce eksik evrak vermenizden sonra ise onun kendi adina bir evi ve isten ayrilmis olmasi var.gecim durumunun yani kazancinin yeterli olmamasi.daha sonra siz birde bunlarin üzerine münihten berline gectiniz ve otomatik olarakda evraklariniz oraya tasindi extra bir zaman kaybi yasadiniz.ki siz normal turist vizesine basvursaydiniz dediginiz gibi 3 günde vizeniz elinize gecerdi(tabii red vermediklerini varsayiyoruz ) ama bu vize ile maximum 3 ay almanyada kalir sonra geri dönmek zorunda kalirsiniz.cünkü SIZ AB vatandasi degilsiniz.bilmem anlatabildim mi?arkadaslar yanilmasin diye bu aciklama yapma geregi duydum…

    cybernetikeu
    Participant

    simdi sizin durumunuz diger arkadaslardan cok farkli.böyle bir baslik ve icerikle digerlerini yaniltabilirsiniz.cünkü esiniz Romanya vatandasi ve siz Türk.bu kadar uzun sürmesi sizin önce eksik evrak vermenizden sonra ise onun kendi adina bir evi ve isten ayrilmis olmasi var.gecim durumunun yani kazancinin yeterli olmamasi.daha sonra siz birde bunlarin üzerine münihten berline gectiniz ve otomatik olarakda evraklariniz oraya tasindi extra bir zaman kaybi yasadiniz.ki siz normal turist vizesine basvursaydiniz dediginiz gibi 3 günde vizeniz elinize gecerdi(tabii red vermediklerini varsayiyoruz ) ama bu vize ile maximum 3 ay Almanya'da kalir sonra geri dönmek zorunda kalirsiniz.cünkü SIZ AB vatandasi degilsiniz.bilmem anlatabildim mi?arkadaslar yanilmasin diye bu aciklama yapma geregi duydum…

    Puteți solicita un permis de ședere în Germania (dacă soțul / soția dvs. este cu dvs.), indiferent de modul în care ați intrat după ce ați intrat în Germania (inclusiv ilegal)

    fuk_xnumx
    Participant

    Inclusiv reîntregirea familiei, adică dacă cetățeanul este căsătorit și intră în Germania cu viză de turist, pot rămâne mult timp cu acea viză?

    cybernetikeu
    Participant

    Inclusiv reîntregirea familiei, adică dacă cetățeanul este căsătorit și intră în Germania cu viză de turist, pot rămâne mult timp cu acea viză?

    Da, dacă este căsătorit cu un cetățean al UE.

    fuk_xnumx
    Participant

    Pe ce bază o spui? Ei bine, ai dovezi? Ai un document? Arăți unde scrii în legea în care lege?

    Da, dacă este căsătorit cu un cetățean al UE.

    EL-TURCO
    Participant

    Da, dacă este căsătorit cu un cetățean al UE.

    Dacă ne spuneți prezentarea și aflați cum funcționează? Cei care așteaptă săptămâni și luni nu așteaptă nimic.
    –basvuruda bulunmak farkli (tabiide basvuruda bulunabilir )ama oturum almak farkli isler.basvuruda bulunursun sonra kuzu kuzu trye döner aile birlseimi yapar gelirsin.
    ha, dar așa cum am spus, știi ceva ce nu știm că nu am auzit, atunci să știm.
    —Ve madem öyle siz neden hala Türkiyedesiniz ve vize bekliyorsunuz?
    Mulțumiri.

    cybernetikeu
    Participant

    Dacă ne spuneți prezentarea și aflați cum funcționează? Cei care așteaptă săptămâni și luni nu așteaptă nimic.
    –basvuruda bulunmak farkli (tabiide basvuruda bulunabilir )ama oturum almak farkli isler.basvuruda bulunursun sonra kuzu kuzu trye döner aile birlseimi yapar gelirsin.
    ha, dar așa cum am spus, știi ceva ce nu știm că nu am auzit, atunci să știm.
    —Ve madem öyle siz neden hala Türkiyedesiniz ve vize bekliyorsunuz?
    Mulțumiri.

    După cum am menționat în primul mesaj, am făcut o greșeală și am solicitat reunificarea familiei, așa că am căzut în această situație. Între timp, normele UE se aplică cetățenilor UE care locuiesc într-o altă țară decât a lor. Germanii sunt cetățeni ai UE, dar dacă locuiesc într-o altă țară decât Germania, pot beneficia de confortul legislației UE (Freizüg / UE, Libertatea de mișcare).

    https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2004:158:0077:0123:en:PDF

    fuk_xnumx
    Participant

    Deci, acum vă referiți la prezentarea dvs. Dacă o persoană care este cetățean al UE locuiește într-o altă țară a UE și se căsătorește, soția sa va lua o viză normală și va returna viza normală la sesiune.

    După cum am menționat în primul mesaj, am făcut o greșeală și am solicitat reunificarea familiei, așa că am căzut în această situație. Între timp, normele UE se aplică cetățenilor UE care locuiesc într-o altă țară decât a lor. Germanii sunt cetățeni ai UE, dar dacă locuiesc într-o altă țară decât Germania, pot beneficia de confortul legislației UE (Freizüg / UE, Libertatea de mișcare).

    https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2004:158:0077:0123:en:PDF

    cybernetikeu
    Participant

    Deci, acum vă referiți la prezentarea dvs. Dacă o persoană care este cetățean al UE locuiește într-o altă țară a UE și se căsătorește, soția sa va lua o viză normală și va returna viza normală la sesiune.

    Da. Este deja clar menționat în legislația UE, persoanei care va merge la soțul membru UE nu i se poate oferi să solicite o viză pe termen lung sau să solicite reunificarea familiei. Dacă soțul membru al UE va rămâne mai mult de 3 luni de la sosire, trebuie să solicite o reședință.

    Pentru această intrare

    https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/non-eu-family/

    Pentru această sesiune

    https://europa.eu/youreurope/citizens/residence/worker-pensioner/non-eu-family-members/spouses-children-parents_en.htm

    sau pentru autentificare (selectați „Stayin Aboard timp de până la 3 luni” după deschiderea paginii ”)
    în cadrul sesiunii (selectați „Rămâneți la bord mai mult de 3 luni” după deschiderea paginii)

    sau o puteți răsfoi în germană.

    https://ec.europa.eu/justice/policies/citizenship/docs/guide_free_movement_low_de.pdf

    Nu pun limba turcă, deoarece poate fi o eroare de traducere.

    aceste link-uri sunt doar câteva mii de link-uri.

    fuk_xnumx
    Participant

    OK, de asemenea, nu am auzit niciodată de așa ceva încât să spui că o persoană care devine cetățean și locuiește în Italia, acest cetățean german se află direct în dorința de a se căsători cu inspirație din turkiyede poate veni dacă iese în contact cu vize turistice Italia și câmpul și vă poate converti sesiunea aici viză turistică acum

    Nu cred că va fi așa, dar voi căuta.

    Dacă un turist trebuie să vină dacă documentele necesare cu cauza cetățenilor, pe lângă căsătoria în Germania, dar sesiunea nu-și poate permite, caută să re-turkiyeye reuniunea de familie pietrificată pentru a aplica termenii și cursul certificatului de limbă.

    Baybars
    Participant

    Da. Este deja clar menționat în legislația UE, persoanei care va merge la soțul membru UE nu i se poate oferi să solicite o viză pe termen lung sau să solicite reunificarea familiei. Dacă soțul membru al UE va rămâne mai mult de 3 luni de la sosire, trebuie să solicite o reședință.

    Pentru această intrare

    https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/non-eu-family/

    Pentru această sesiune

    https://europa.eu/youreurope/citizens/residence/worker-pensioner/non-eu-family-members/spouses-children-parents_en.htm

    sau pentru autentificare (selectați „Stayin Aboard timp de până la 3 luni” după deschiderea paginii ”)
    în cadrul sesiunii (selectați „Rămâneți la bord mai mult de 3 luni” după deschiderea paginii)

    sau o puteți răsfoi în germană.

    https://ec.europa.eu/justice/policies/citizenship/docs/guide_free_movement_low_de.pdf

    Nu pun limba turcă, deoarece poate fi o eroare de traducere.

    aceste link-uri sunt doar câteva mii de link-uri.

    D-na,

    Am citit link-urile pe care le-ați menționat, și anume verdigniz .. niciunul dintre aceste link-uri nu spune că puteți veni cu o viză turistică și o puteți transforma în reîntregire familială .. De asemenea, puteți citi limba germană selectând opțiunile lingvistice din dreapta sus pe aceste pagini . 

    Permiteți-mi să vă trimit textul și linkul unui avocat german cu privire la acest subiect;

    Wie Sie bereits angedeutet haben, entsteht dabei das Problem, dass der Visumszweck falsch ist, unabhängig davon, ob Ihre Braut die Heirat explicit ausgeschlossen hat; das Visum wird für einen bestimmten Grund, zum Beispiel Tourismus erteilt; wenn dann von diesem Grund abgewichen wird, zum Beispiel durch eine Arbeitsaufnahme oder eine Eheschließung, wird quasi automatisch von falschen Angaben bei der Visumsbeantragung ausgegangen.

    acesta este linkul: https://www.deutsche-anwaltshotline.de/rechtsberatung/101176-kann-ein-nicht-eu-buerger-mit-einem-schengen-visum-einen-deutschen-in-daenemark-heiraten-ohne-eine-ausweisung-zu-fuerchten

    Avocatul de aici răspunde unui german care s-a căsătorit în Danemarca și unei persoane care a venit în Europa cu un cetățean ucrainean Schengenvisum .. și în explicația sa spune că, din cauza inducerii în eroare a consulatului, pot anula viza de turist instantaneu, dacă mergeți dincolo de scopul dvs. real de a obține o viză de turist .. acesta este un exemplu acum direct în lege;

    § 39
    Verlängerung eines Aufenthalts im Bundesgebiet für längerfristige Zwecke

    Über die im Aufenthaltsgesetz Doğrugelten Fälle hinaus putea ein Ausländer einen Aufenthaltstitel im Bundesgebiet einholen oder verlängern lassen, wenn

    private Staatsangeheriger eines în Anhang II der Verordnung (EG) Nr. 539/2001 aufgeführten Staates ist und sich rechtmäßig im Bundesgebiet aufhält oder ein gültiges Schengen-Visum für kurzfristige Aufenthalte (§ 6 Absatz 1 Nummer 1 des Aufenthaltsgesetzes) besitzt, sofern die Voraussetzungen eines Anspruchs auf Erufentenhalt eines

    Sesiunea 39, articolul 3 din legea rezidenței

    bu Madde oturuma basvurma ve uzatmayi düzenler. yasaya göre kirmizi ile isaretledigim yasanin bahsettigi listedeki ülkeler, ki bu ülkeler almanyaya vizesiz girme hakkina sahip ülkeler Brezilya gibi( Türkiye listede yok) bu ülke vatandaslari Turist vizesi ile geldikten sonra oturuma basvurabilirler.. ki yasa nin ilk cümlesinde mor renk ile isretledigim yerde yasa KANN der.. verilebilir, kesinlikle verilmelidir demez.. yani Yabancilar dairesi bu yasaya ragmen bile sahsi ülkesine geri gönderip aile birlesimi vizesi almasini isteyebilir.. ki burda Türk vatandaslari durumun icinde bile degil..  bu kann meselesine aciklik getirmek icin baska bir yasadan örnek  “Sie trebuie in der Regel abweichend von § 5 Abs. 1 Nr. 1 in den Fällen des Satzes 1 Nr. 1 erteilt werden” bu konu ile alakasi olmayan bir yasadan örnek. bu verdigim örnekle ilgili memurun insiyatifi yoktur cünkü yasa Soll dedigi icin verilmelidir der.. ama bizim esas konumuzda yasa Kann der yani Yabancilar Dairesinin insiyatifine birakir.. ki bu insiyatifine biraktigi konu türk vatandaslarini hic ilgilendirmez, cünkü yasanin bahsettigi listede yok Türkiye..

    Drept urmare, nu există nici măcar o lege care să reglementeze un cetățean turc care a venit cu viză de turist să se căsătorească și să-i extindă viza. După cum ați menționat mai sus, el poate induce în eroare acest Consulat dacă biroul străinilor dorește să vadă situația ca atare .. adică intenția de a obține viza de turist în scopul căsătoriei este de fapt diferită.

    Acum să trecem la exemplele live; https://www.forum-ukraine.de/forum/index.php?page=Thread&postID=73551#post73551 situația unui cuplu care a venit și s-a căsătorit cu o viză de turist cu acest serial în acest link;

    Im concreted Fall ist die Frau ist mit einem 90 Tage Multi Schengenvisum nach Deutschland gekommen. Die Papiere vom OLG waren fertig und es gab einen Termin beim Standesamt.
    Die Heirat wurde zuvor bei der zuständigen ABH angezeigt. Diese hat mit der Visastelle in Kiew Telefoniert und die Sache gemeldet.
    Gleich nach der Eheschließung wurde bei der ABH der Reisepass mit Visum (Schengen), das A1 Zertifikat, Nachweis der Krankenversicherung, Gehaltswachweise der letzten 3 Monate sowie der Nachweis über ausreichend Wohnraum eingereicht.
    Es wurde sofort die Familienzusammenführung gemacht und positiv bescheinigt, eine Fiktionsbescheinigung für 3 Monate ausgestellt damit required werden konnte, und der elektronische Aufenthaltstitel beantragt.
    Tot ce ai nevoie este de 120 de euro și 30 de minute. Eine Ausreise war nicht erforderlich.

    Vara, copilul este căsătorit din nou cu o fată ucraineană. Începe sesiunea fără a fi nevoie să plece ..

    Pot să mai dau câteva exemple, dar nu este nevoie să extind subiectul și să vă faceți griji în legătură cu acesta .. Să scriem un rezumat al situației ..

    Cu o viză turistică în Germania, veniți, căsătoriți-vă și cum să obțineți legile unui cetățean turc care dorește să aplice pentru o sesiune înainte de a merge în Germania și nici legile europene pentru a nu permite nicio lege care să reglementeze drepturile de închiriere. cerc în funcție de trimiterea înapoi a cetățenilor turci în Turcia, iar reunificarea familiei vrea să solicite o viză. Dacă are multe exemple pe internet .. inițiativa agenției străine de probabilitate la o mie folosește camera dacă datele după completarea lucrării, inclusiv CERTIFICATUL A1, așa că vrea să facă este clar .. dar nu m-aș întoarce la țara în cetățeanul turc hiçbir nu poate revendica drepturi și Turcia să se întoarcă și solicitanții de viză de reîntregire familială trebuie .. că 98% din biroul străin îi trimite pe acești oameni înapoi în Turcia ..

    Baybars
    Participant

    .

    cybernetikeu
    Participant

    https://ec.europa.eu/justice/policies/citizenship/docs/guide_free_movement_low.pdf

    Sayfa 14 – 15 – 16 ( Çevirisini yapmıyorum çünkü birçok AB vatandaşı eşi olan azda olsa ingilizce biliyordur heralde ve bu konuda sadece onları bilgilendirmek içindir )

    Spune exact la ce mă refer. Pentru cetățenii UE se aplică legile UE.

    Legea aplicată în Germania pentru armonizarea legislației UE

    https://www.gesetze-im-internet.de/freiz_gg_eu_2004/BJNR198600004

    ( Freizügigkeitsgesetz/EU – FreizügG/EU )

    Baybars
    Participant

    https://ec.europa.eu/justice/policies/citizenship/docs/guide_free_movement_low.pdf

    Sayfa 14 – 15 – 16 ( Çevirisini yapmıyorum çünkü birçok AB vatandaşı eşi olan azda olsa ingilizce biliyordur heralde ve bu konuda sadece onları bilgilendirmek içindir )

    Spune exact la ce mă refer. Pentru cetățenii UE se aplică legile UE.

    Legea aplicată în Germania pentru respectarea legislației UE

    https://www.gesetze-im-internet.de/freiz_gg_eu_2004/BJNR198600004

    ( Freizügigkeitsgesetz/EU – FreizügG/EU )

    Uite, ceea ce am vrut să-ți scriu a fost apă .. În link-urile date, cineva care vine cu viză de turist nu spune că își va converti viza în sesiune .. Te-am scris direct de la un avocat și legea de mai sus , este de înțeles .. uite aici, am menționat primul dvs. link direct

    Dreptul dvs. de a locui mai mult de trei luni este supus anumitor condiții.
    natura acestor condiții depinde de statutul dvs. în țara gazdă a UE.

    propoziția de mai sus este textul titlului articolului care începe cu linkul pe care l-ai furnizat, ce poți face după 3 luni .. Nu știu dacă trebuie să-l traduc, dar îl voi scrie oricum ..

    Șederea cu dreptul de ședere după 3 luni depinde de anumite reguli. Aceste reguli sunt stabilite în funcție de statutul dvs. în țara respectivă.

    yani verilen örneklerin hicbirinde Turist Vizesi ile gelirsiniz, arkasindan bunuda evlenerek oturum hakkina dönüstürebilirsiniz diye bir yazi yok.. bunun yaninda bu Konsoloslugu yaniltmaya bile gidebilir.. cünkü vize bir amac icin verilir, amacin disina cikmak zaten vizeyi gecersiz kilar… bunu yasa olmasada mantik kabul eder.. ki yukardaki Avukattan verdigim yazida bunu bir avukatin söyledigini yazmistim..

    cybernetikeu
    Participant

    A rămâne după 3 luni depinde de statutul soțului, nu de al tău.
    Dacă soțul / soția dvs. decide să rămână mai mult de 3 luni sau este deja acolo mai mult de 3 luni, dacă soțul / soția dvs. lucrează, caută un loc de muncă sau este înregistrat la Centrul de locuri de muncă, trebuie doar să arate cazare. Nu este necesar un contract de închiriere . Cu toate acestea, dacă un student sau nu lucrează, trebuie să existe bani, proprietăți imobiliare și asigurări private în contul său bancar. Acestea sunt condițiile speciale pe care le-ați menționat mai sus.

    Amacım benim yaptığım hatayı benim durumda olan arkadaşlarının yapmamasıdır. Ama bu dediklerimi dikkate alarak herkes kendi araştırmasını yapıp bu yazılanları kendine göre yorumlayabilir. ben bu araştırmaları başvuruyu yaptıktan sonra yaptığım için geri dönemiyorum. Eğer 1 temmuza kadar herhangi bir sonuç alamazsam vize başvurumu geri çekip “Giriş vize” ne başvuracağım.

    2.2. Intrarea și reședința membrilor familiei din țări terțe
    2.2.1. Vize de intrare
    În conformitate cu articolul 5 alineatul (2), statele membre pot solicita membrii de familie din țări terțe
    deplasarea cu sau alăturarea unui cetățean UE căruia i se aplică directiva pentru a avea o viză de intrare.
    Acești membri ai familiei au nu numai dreptul de a intra pe teritoriul statului membru, ci
    de asemenea, dreptul de a obține o viză de intrare18. Acest lucru îi deosebește de alte țări terțe
    cetățeni, care nu au acest drept.
    Membrii familiei din țări terțe ar trebui să fie eliberați cât mai curând posibil și pe baza unui
    procedură accelerată cu viză de intrare pe termen scurt gratuită. Prin analogie cu articolul
    23 din Codul vizelor19, Comisia consideră că întârzierile de peste patru săptămâni nu sunt
    rezonabile. Autoritățile statelor membre ar trebui să îndrume membrii familiei cu privire la
    tipul de viză pentru care ar trebui să solicite și nu le pot cere să aplice pe termen lung,
    vize de reședință sau reîntregire familială
    . Statele membre trebuie să acorde astfel de membri ai familiei
    facilitatea de a obține vizele necesare. Statele membre pot utiliza linii de apel premium sau servicii
    unei companii externe pentru a stabili o programare, dar trebuie să ofere posibilitatea accesului direct
    la consulat pentru membrii familiei din țări terțe.
    Deoarece dreptul de a primi o viză de intrare este derivat din legătura de familie cu UE
    cetățean, statele membre pot solicita doar prezentarea unui pașaport valabil și a dovezilor
    legăturii familiale20 (și, de asemenea, dependență, motive serioase de sănătate, durabilitatea parteneriatelor,
    acolo unde este cazul). Nu sunt suficiente documente suplimentare, cum ar fi dovada cazării
    pot fi necesare resurse, o scrisoare de invitație sau un bilet de întoarcere.

Se afișează 15 răspunsuri - de la 1 la 15 (48 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.