Inginerie civilă

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    somnambul
    Participant

    Buna ziua, plec in Germania cu reuniune de familie. Sunt inginer civil cu 4 ani de experienta. Nu vorbesc germana, cum ar trebui sa imi gasesc un loc de munca imediat ce plec? În câte luni-ani revine ceva pe drumul cel bun?

    finanțare leowo
    Participant

    Buna ziua, plec in Germania cu reuniune de familie. Sunt inginer civil cu 4 ani de experienta. Nu vorbesc germana, cum ar trebui sa imi gasesc un loc de munca imediat ce plec? În câte luni-ani revine ceva pe drumul cel bun?

    Bună ziua,

    În primul rând, când vii aici cu reîntregirea familiei cu limba germană nivel A1, cursul obligatoriu de integrare și limbă pe care trebuie să-l urmezi durează 6 luni. Dar, desigur, acel curs nu se deschide așa cum ai venit. Sunt oameni care asteapta deschiderea acelui curs in 5 luni sau 2 luni. Dumnezeu știe cât poți aștepta din cauza Corona. Nu spun asta pentru a vă descuraja entuziasmul, așa că nu înțelegeți greșit. Dacă nu ai limba engleză, nu este posibil să lucrezi ca inginer fără să ai cel puțin limba germană nivel B2. De unde știu? A fost un frate mai mare care a lucrat ani de zile ca inginer la cursul de integrare. A venit și în Germania cu slujba soției sale (soția lui era și inginer) cu bluecard.

    yenicerixnumx
    Participant

    Buna ziua, plec in Germania cu reuniune de familie. Sunt inginer civil cu 4 ani de experienta. Nu vorbesc germana, cum ar trebui sa imi gasesc un loc de munca imediat ce plec? În câte luni-ani revine ceva pe drumul cel bun?

    Construcția este una dintre cele mai căutate profesii din Germania. Pentru aceasta, trebuie să furnizați mai întâi echivalența.
    Vă puteți clarifica situația folosind acest site:  https://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/tr/index.php

    Desigur, echivalența singură nu va fi suficientă. După cum a spus Leowoman în prietenul ei, mai întâi trebuie să înveți limba. Dacă nu poți obține o echivalență, înseamnă că diploma ta nu este acceptată de autoritățile germane. Acest lucru se va reflecta cu siguranță asupra salariului său. Pentru că scrisul este cel mai important lucru pentru nemți. nu fac niciodată, niciodată o treabă verbală. Chiar și cel mai mic lucru, documentul original de hârtie este foarte important. Pentru inginerie poti merge la universitate aici, poti sa faci echivalarea.Cred ca trebuie sa studiezi 1 an, apoi poti da examenele si sa te asiguri echivalarea unei catedre care nu are echivalenta. cu toate acestea, poți aplica pentru un loc de muncă cu actele pe care le ai fără să ai echivalență sau să mergi la universitate, dar întrucât titlul este de inginerie, cu siguranță limba va fi necesară.

    Veți avea nevoie de cel puțin 1 an după ce vă obișnuiți cu mediul, socializare, învățarea limbilor străine, orientarea spre viața socială. Desigur, asta depinde în întregime de tine. Această perioadă poate fi scurtată sau prelungită. Vă doresc succes și noroc în această perioadă.

Se afișează 2 răspunsuri - de la 1 la 2 (2 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.