Cine este scutit de la examenul A1? Reîntregirea familiei din Germania

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    fuk_xnumx
    Participant

    Scutiri conform noii legi și preluate de pe pagina Consulatului

    Secțiunea de vize din Turcia, data de 11.07.2014 referitoare la cerințele lingvistice în cadrul reuniunii familiale, au trecut o nouă cerere:

    Cerința lingvistică pentru obținerea vizei va trebui apoi îndeplinită.

    În caz de condiții severe, cerința lingvistică poate fi renunțată la cei care doresc să meargă la cetățeanul turc (angajat, independent) care locuiește în Germania pentru reîntregirea familiei.

    Condițiile severe sunt menționate la soții care nu au ocazia să învețe limba germană chiar la un nivel simplu înainte de a pleca în Germania sau la cei care nu au învățat germana de un an în ciuda eforturilor serioase. În măsura stării grele, se ia ca bază cererea pentru cei care vor merge la cetățeanul german pentru reîntregirea familiei.

    În afară de aceasta, celor care vor să meargă la alți străini pentru reîntregirea familiei li se va oferi posibilitatea de a-și justifica condițiile grele.

    Notă informativă privind dovedirea nivelului de bază al cunoștințelor de limbă germană necesare pentru persoanele care se vor reuni cu un soț din Germania

    Reformele radicale în ceea ce privește legea privind reședința impun străinilor care doresc să se stabilească cu soții lor în Germania să demonstreze că au cunoștințe de bază în limba germană în țara lor de origine, în timp ce solicită încă o viză. Prin acest regulament, se urmărește să se asigure că acești oameni care vor veni în Germania participă la viața socială comunicând în limba germană, cel puțin într-un mod simplu. Cu această metodă, soții care își reunesc familiile mai târziu se vor putea adapta la societatea germană la începutul cursurilor de integrare și astfel li se va oferi posibilitatea de a-și începe viața în Germania cu condiții mai bune.

    În timpul cererii de viză trebuie să se demonstreze că soțul care va veni în Germania poate comunica cel puțin în limba germană la un nivel simplu. Concret, „Cadrul european comun de referință pentru limbi” dezvoltat de Consiliul Europei cu cunoștințe de bază în limba germană
    Se înțelege nivelul de cunoștințe la nivelul A 1. Această inovație se bazează pe reglementările Uniunii Europene privind dreptul de ședere și azil.

    În timpul cererii de viză, cunoștințele de limbă germană la nivelul A1 trebuie să fie documentate cu certificatul obținut din examinarea Institutului Goethe, Telc GmbH, ÖSD sau TestDaF. Datele examenului pot fi găsite pe site-ul instituției relevante sau prin telefon. Nu este posibil să se accepte certificate obținute de la alte instituții sau organizații în cererea de viză.

    Excepții: Dacă, în cererea de viză, se înțelege că solicitantul posedă în mod clar cunoștințele necesare în limba germană, acest lucru nu trebuie documentat separat.

    În plus, trimiterea certificatului de limbă menționat nu este necesară în următoarele cazuri:
    – Dacă persoana are un handicap fizic sau psihic (trebuie să fie documentat)
    – Soții de persoane cu înaltă calificare, cercetători, persoane care înființează companii, persoane cărora li s-a acordat azil și imigranți acceptați conform Convenției pentru Refugiați de la Geneva (valabil pentru cei care au fost căsătoriți înainte de a părăsi Turcia).
    – În cazurile în care necesitatea integrării nu este esențială
    – Soții ai cetățenilor din Australia, Israel, Japonia, Canada, Republica Coreea, Noua Zeelandă sau Statele Unite

    Cei care nu au încă cunoștințe de bază în limba germană pot beneficia de diferite oportunități de a atinge nivelul de limbă necesar. Nu există nicio obligație de a participa la un anumit curs. Cum să atingi nivelul de limbă dorit este lăsat în seama preferințelor personale ale tuturor. Unele organizații care furnizează certificarea necesară furnizează, de asemenea, informații despre conținutul examenului pe paginile lor web. Pentru a pregăti oamenii în cel mai bun mod pentru viața de zi cu zi din Germania, examenele sunt pregătite pentru capacitatea de a comunica. Pentru a vă putea pregăti pentru examen, este recomandat să îl avertizați pe profesor că veți învăța limba germană despre informațiile furnizate pe internet despre conținutul examenului.

    Depunerea certificatului obținut de la instituțiile menționate mai sus nu înseamnă în mod automat că cunoștințele lingvistice ale persoanei sunt acceptate în cadrul procedurilor de viză. Se poate verifica dacă certificatul este corect și rezonabil de la caz la caz și nivelul actual al cunoștințelor de limbă germană ale solicitantului. Singura autoritate decizională cu privire la cererea de viză se află în Departamentul de vize.

    mrtgokdepe
    Participant

    Sunt în Germania pentru muncă. Compania a făcut o cerere, dar doresc un certificat de limba germană de la soția mea. Cum ar trebui să urmez?

    Modeler
    Participant

    Sunt în Germania pentru muncă. Compania a făcut o cerere, dar doresc un certificat de limba germană de la soția mea. Cum ar trebui să urmez?

    Din câte am citit, nu este necesară limba germană de la soții angajaților cărții albastre din UE, lucrați cu cartea albastră a UE în Germania?

    mrtgokdepe
    Participant

    Am crezut că sunt cartonaș albastru, dar mi-au dat aufenthaltserlaubnis ca un cetățean normal aici.
    Drept urmare, soția mea avea o obligație lingvistică. Săptămâna trecută am solicitat viză pentru o vizită de familie și au refuzat. Am renunțat și eu la slujbă. Voi veni în Turcia în martie, dacă vrea Dumnezeu.

    dejavu1347
    Participant

    Uau, nu am mai fost pe site de 3-4 ani, s-a schimbat. Frate Ufuk ce mai faci, îți amintești de mine :) @ fuk_18

    Prințesa-mamă 2
    Participant

    Bună ziua, sper prieteni, sunt nou în acest forum, mă puteți ajuta în a obține cetățean au 2 copii es tr cetățeni sunt în Turcia sunt rezidenți paragraful b de două luni în Germania, poate aduce cum soțul meu pentru schema înființată, fată? O cerere va fi făcută de la Istanbul, așteptând ajutorul prietenilor care au trecut printr-un astfel de proces. 

Se afișează 5 răspunsuri - de la 1 la 5 (5 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.