Reședință, drept de rezidență nelimitat în Germania și cetățenie germană..!!

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    Baybars
    Participant

    Aceste subiecte sunt scrise sub diferite rubrici de subiecte și dispar din când în când. Am încercat să le colectez și am vrut să o editez sub această rubrică. Dacă există prieteni, vor beneficia de el și îl voi adăuga la semnătura mea secțiune.

    Visum – Viza: Este dreptul acordat de consulate pentru maxim 3 luni.

    Aufenthaltserlaubnis – Dreptul de ședere: Este dreptul de ședere temporară acordat de Oficiul pentru străini din Germania.

    Unbefristet, Niderlassungserlaubnis – Sesiune nelimitată: fostul Unbefristet, acum cunoscut sub numele de Niderlassungserlaubnis, drepturi de ședere nelimitate

    Deutsche Staatsangehörigkeit, Cetățenie germană pentru cei care doresc oricum postul

    Acum, ați primit viza prin reîntregirea familiei și ați venit în Germania Primul lucru pe care trebuie să-l faceți este să mergeți cât mai curând la biroul pentru străini, chiar dacă aveți timp, și să aplicați pentru Residence – Aufenthaltserlaubnis.

    ..Dacă soțul dumneavoastră este cetățean german, veți obține mai întâi un permis de ședere pentru 1 sau 2 ani, apoi din nou pentru 1 sau 2 ani dacă îl prelungiți. Când împliniți 3 ani în total, aveți dreptul de a aplica pentru Viza nelimitată – Niederlassungserlaubnis. Acest lucru este determinat de al 28-lea alineat al articolului 2 din Legea rezidenței.Adaug link-ul mai jos, cei care doresc pot intra și citi varianta germană de acolo..

    Legătură: https://www.juraforum.de/gesetze/aufenthg/28-familiennachzug-zu-deutschen

    ..daca sotul dumneavoastra este cetatean turc, veti primi un drept de sedere pe 1 sau 2 ani, cu durata variind in functie de oras, pana la indeplinirea acestor 5 ani.La sfarsitul celui de-al 5-lea an puteti aplica pentru o Viză Nelimitată - Niederlassungserlaubnis, dacă îndeplinești și celelalte condiții, de exemplu 60 de luni, cum ar fi să fi efectuat plăți către fondul de pensii, adică să fii angajat. Aceste condiții sunt determinate de cele 9 părți enumerate la al doilea paragraf al articolului 2 din Legea Sesiunii. Celelalte conditii le puteti citi din link.

    Legătură: https://www.juraforum.de/gesetze/aufenthg/9-niederlassungserlaubnis

    – Desigur, chiar dacă soția dumneavoastră este germană sau turcă, una dintre condițiile de bază este că trebuie să urmați cursurile de integrare și să aveți succes înainte de viza nelimitată –


    Să ajungem la cetățenia germană:

    Dreptul la naturalizare este reglementat în general de articolele 8, 9 și 10 din Legea privind cetățenia. În consecință, articolul 8 reglementează drepturile generale, articolul 9 reglementează drepturile celor care sunt căsătoriți cu soțul german și articolul 10 reglementează drepturile celorlalți străini, adică ai celor care nu sunt căsătoriți sau care rămân în Germania într-un fel .

    .. În consecință, articolele 8 și 9 reglementează drepturile celor care au fost preluați. De asemenea, aceste articole nu scriu nimic în legătură directă cu anul. Dar, în practică, v-ați căsătorit cu un soț german și ați venit în Germania la sfârșitul anului 5. Aveți dreptul de a solicita cetățenia germană dacă îndepliniți celelalte condiții. alte condiții, cum ar fi cunoașterea limbii germane, susținerea testului de cetățenie, obținerea informațiilor de bază despre Germania, neprimirea asistenței sociale și altele .. Adăug linkurile din aceste articole la următoarele ..

    Articolul 8 Legătură: https://norm.bverwg.de/jur.php?rustag,8
    Articolul 9 Legătură: https://norm.bverwg.de/jur.php?rustag,9

    Aplicația privind durata este pe acest link: https://www.duesseldorf.de/buergerinfo/33/03/31eb02.shtml

    Articolul 10 reglementează dreptul de a dobândi cetățenia germană pentru cetățenii turci. În consecință, una dintre condiții este să rămâi în Germania timp de 8 ani și să îndeplinești celelalte condiții care sunt îndeplinite de cei care sunt căsătoriți cu cei de mai sus.

    Articolul 10 Legătură: https://norm.bverwg.de/jur.php?rustag,10

    În plus, puteți găsi toate legile de ședere pe acest link:

    https://www.jusline.de/Aufenthaltsgesetz_%28AufenthG%29_Langversion

    Legile privind cetățenia sunt, de asemenea, pe acest link:

    https://www.gesetze-im-internet.de/rustag/BJNR005830913

    puteți găsi.

    Dacă aveți întrebări, le puteți adresa aici. Sper că i-a ajutat pe prietenii care vor subiectul ..

    EL-TURCO
    Participant

    binecuvântează-ți mâinile ..

    Baybars
    Participant

    binecuvântează-ți mâinile ..

    Mulțumesc, sper că nu exprim situațiile într-un mod greșit .. așa că am dat link-urile veacurilor .. care vor să verifice de acolo pentru confirmare desigur ..

    tugce_doerj este
    Participant

    sănătate foarte bună pentru mână. Ei bine, întrebarea mea este că funcționează la fel pentru fiecare stat? Pentru că există un cetățean german în locul meu de reședință și a locuit aici timp de 8 ani și a trebuit să plătească impozit în 5 ani. femeia a devenit cetățeană germană după ce a făcut acestea. femeia a venit din Vietnam, nu din turcă. poate o altă aplicație pentru ei?

    fuk_xnumx
    Participant

    Tugce, când am citit decizia, cred că trebuie să fie la fel peste tot, cineva căsătorit cu un cetățean german trebuie să rămână în Germania 3 ani și trebuie să fie căsătorit cu un cetățean german în 2 ani, în total, după 5 ani, se naște dreptul cetățeniei germane. https://www.duesseldorf.de/buergerinfo/33/03/31eb02.shtml  Se spune la fel ca ceea ce spun eu. Iar regula de 8 ani este valabilă pentru cetățenii turci.

    Baybars
    Participant

    sănătate foarte bună pentru mână. Ei bine, întrebarea mea este că funcționează la fel pentru fiecare stat? Pentru că există un cetățean german în locul meu de reședință și a locuit aici timp de 8 ani și a trebuit să plătească impozit în 5 ani. femeia a devenit cetățeană germană după ce a făcut acestea. femeia a venit din Vietnam, nu din turcă. poate o altă aplicație pentru ei?

    În mod normal, același lucru pentru toți străinii din legea cetățeniei, scris mai sus la orizont .. Această problemă de plată a impozitelor pe 5 ani nu este deja cetățenie, se aplică în niederlassungserlaubnis .. Articolele 8-9 reglementează drepturile de cetățenie ale germanilor. Acolo nu își menționează nici profesia anul acesta. Evenimentul de 8 ani este trecut și în articolul 10.
    – Acum, când nu trece anul, cum diferă drepturile de cetățenie ale celor cu soți germani? În practică, face o diferență. Am dat un exemplu în acest sens de la municipiul Düsseldorf. Pagina oficială a municipalității menționează 5 ani.

    tugce_doerj este
    Participant

    Deoarece nu a dat ani în decizie, poate fi diferit peste tot. Femeia de aici mi-a spus vreo 8 ani. și 5 ani impozit.

    Am primit viza de 3 ani pentru reîntregirea familiei. Aceste sure variază în alte locuri pentru soțul unui cetățean german. Peste tot e diferit, nu am înțeles, așa că a dispărut. Există un stat, fiecare în această stare menține o ordine conform propriilor dorințe. Nimeni nu poate da un răspuns clar nimănui pentru că legea unui stat nu se aplică celuilalt stat. :politică:

    Baybars
    Participant

    Deoarece nu a dat ani în decizie, poate fi diferit peste tot. Femeia de aici mi-a spus vreo 8 ani. și 5 ani impozit.

    Am primit viza de 3 ani pentru reîntregirea familiei. Aceste sure variază în alte locuri pentru soțul unui cetățean german. Peste tot e diferit, nu am înțeles, așa că a dispărut. Există un stat, fiecare în această stare menține o ordine conform propriilor dorințe. Nimeni nu poate da un răspuns clar nimănui pentru că legea unui stat nu se aplică celuilalt stat. :politică:

    nu, uite, nu este acolo, acum legile nu diferă de la stat la stat, există doar diferențe în lucrurile minore, există diferențe în statele care se preocupă .. pentru că lucruri precum drepturile de ședere și cetățenia privesc întreaga Germanie .. nu există diferențe juridice în aceste lucruri mari .. deci o singură lege de ședere doar o singură lege de cetățenie ..

    Ești chiar acum, spui că ai un exemplu în față, desigur ... doar drepturile de cetățenie ale persoanei care este căsătorită cu acest soț german a fost eliberată recent în 2005 .. Poate că persoana pe care ai menționat-o a trecut la cetățenia germană în perioada anterioară, conform noii legi, nu sunteți supus sarta de 10 ani scrisă în articolul 8 .. Acest lucru este deja clar scris în articolul 9, articolul 9 spune că persoana care îndeplinește cerințele articolelor 8 și 9 are dreptul să treacă cetățenia germană .. Este scris pe pagina site-ului oficial din Dusseldorf și este scris pe multe alte pagini și am ales-o ..

    tugce_doerj este
    Participant

    Ei bine, desigur, femeia aceea era destul de mai în vârstă, cred că a primit viza înainte de 2005, uite, nu am întrebat-o pe femeie despre asta. Atunci e normal. bine:)

    Baybars
    Participant

    Ei bine, desigur, femeia aceea era destul de mai în vârstă, cred că a primit viza înainte de 2005, uite, nu am întrebat-o pe femeie despre asta. Atunci e normal. bine:)

    Uite acum acesta este un articol din München; Pentru cei care au luat un loc de muncă, li se va oferi o perioadă de timp clar scrisă;

    Die Ermessenseinbürgerung (§§ 8, 9 StAG)
    Die Ermessenseinbürgerung gilt für bestimmte Ausländergruppen wie zB Ehegatten von
    Deutschen, anerkannte Flüchtlinge, ehemalige deutsche Staatsangehörige etc, die unter
    erleichterten Voraussetzungen (= Kürzeren Aufenthaltszeiten) eingeburgert werden können.
    Für Ehegatten von Deutschen gilt in der Regel eine Wartezeit von drei, für anerkannte
    Flüchtlinge von sechs Jahren. 
    https://www.auslaenderbeirat-muenchen.de/publi/staatsang.pdf

    Dortmund, Bochum spune același lucru pe paginile acelor locuri .. Nu le adaug din cauza acestei simplități, astfel încât subiectul să nu fie lung la sfârșitul anului ..

    tugce_doerj este
    Participant

    Am înțeles. Oricum, mai avem câțiva ani să ne uităm la acele locuri de muncă, până atunci se va schimba de 50 de ori mai mult :haha:

    Baybars
    Participant

    Am înțeles. Oricum, mai avem câțiva ani să ne uităm la acele locuri de muncă, până atunci se va schimba de 50 de ori mai mult :haha:

    `

    Aveți intenția de a deveni cetățean german?

    EL-TURCO
    Participant

    Cred că cetățenia germană nu este la fel de atractivă ca pe vremuri.
    -Cel mai important lucru de luat în considerare este că atunci când o persoană cu un tip de angajare devine cetăţean german, certificatele SSK-Baghkur mor. Ei bine, oameni buni, au numit vârsta de pensionare în Turcia vârsta de pensionare în mormânt, habar nu aveau despre oamenii de aici, nici măcar în mormânt, ci doar când osul este uscat (Oricine are puține cunoștințe despre vârsta medie a Turciei va fi de acord cu mine! Nu putem trăi 85-90 ca nemții….
    I-ai spus femeii de 65 de ani, se uită la fața ei - talia noastră de 55-60 de ani este moartă, am terminat, nu se ridică profund (generalizare)
    – 2. Dreptul de a deține proprietate în Turcia 8. Dacă nu mă înșel, până acum 5 ani, străinii nu puteau achiziționa proprietăți în Turcia, vânzările de case încetaseră – poate s-a dat o nouă lege, nu știu multe despre asta.
    -Există o altă latură a acestei lumi.Oamenii vor să fie îngropați acolo unde s-au născut (cel puțin eu).
    – Chiar dacă aș avea 4 pașapoarte germane, nu mi-ar trebui un pașaport care să fie evident de la o mie de kilometri distanță că sunt turc...
    –Cursul trenului nu este deloc rău.Dacă avem noroc, n-ar fi rău să petrecem o viață de vară în tren la vârsta de 50-60 de ani.. Mai venim, să-i vând mama lui. lumea...
    este ideea mea.

    Baybars
    Participant

    Cred că cetățenia germană nu este la fel de atractivă ca pe vremuri.
    -Cel mai important lucru de luat în considerare este că atunci când o persoană cu un tip de angajare devine cetăţean german, certificatele SSK-Baghkur mor. Ei bine, oameni buni, au numit vârsta de pensionare în Turcia vârsta de pensionare în mormânt, habar nu aveau despre oamenii de aici, nici măcar în mormânt, ci doar când osul este uscat (Oricine are puține cunoștințe despre vârsta medie a Turciei va fi de acord cu mine! Nu putem trăi 85-90 ca nemții….
    I-ai spus femeii de 65 de ani, se uită la fața ei - talia noastră de 55-60 de ani este moartă, am terminat, nu se ridică profund (generalizare)
    – 2. Dreptul de a deține proprietate în Turcia 8. Dacă nu mă înșel, până acum 5 ani, străinii nu puteau achiziționa proprietăți în Turcia, vânzările de case încetaseră – poate s-a dat o nouă lege, nu știu multe despre asta.
    -Există o altă latură a acestei lumi.Oamenii vor să fie îngropați acolo unde s-au născut (cel puțin eu).
    – Chiar dacă aș avea 4 pașapoarte germane, nu mi-ar trebui un pașaport care să fie evident de la o mie de kilometri distanță că sunt turc...
    –Cursul trenului nu este deloc rău.Dacă avem noroc, n-ar fi rău să petrecem o viață de vară în tren la vârsta de 50-60 de ani.. Mai venim, să-i vând mama lui. lumea...
    este ideea mea.

    – Este sigură expirarea acestor perioade SSK? De exemplu, o rudă de-a mea, un avocat, mi-a spus că poți număra timpul în care ai lucrat în Germania în Turcia.Este sigur că au ucis menstruațiile în consecință?
    - Acești străini nu au avut dreptul de a deține proprietate în Turcia până de curând, așa cum ați spus, dar în cadrul legilor de armonizare a UE, au schimbat acest lucru. Le-au făcut posibil să dețină proprietăți printr-o companie. Acum mergeau sa schimb si asta.Nu stiu ce au facut,dar pot dobandi si proprietati fara sa intermedieze direct o firma.Sigur ca ar recunoaste dreptul.In lume legea se schimba o data pe saptamana in Turcia..

    – După cum ați menționat, există și cealaltă parte a acestei lumi, dar trebuie să ne gândim și la asta din acest punct de vedere, sunt mulți Companioni și morminte Akinci în lume care nu au fost îngropate în propria lor patrie.. Eu chiar citit odată că au fost morminte de raider în inima Europei și chiar în mijlocul Germaniei.. Desigur, nu suntem nici Companioni, nici Akinci. :)

    . În afară de condițiile occidentale pe care le-ați menționat, mă gândesc și la asta .. Dacă turcii care locuiesc în Germania vor rămâne mult timp în Germania, toți trebuie să fie cetățeni germani .. În conformitate cu comoditatea sau dificultățile sale .. creați un lobby pentru potențialul de vot .. Desigur, ne adunăm sub un singur acoperiș în Germania. Cât de realist ar fi pentru noi să ne desfășurăm activitățile, dar cel puțin 500.000 de armeni din Franța ar trebui să aibă parlamentul german să aibă peste 2 milioane Turcii care locuiesc în Germania fac ceea ce pot face pentru Sarkozy .. Aceasta este prima modalitate de a fi potențialul de vot.

    Desigur, suntem dreapta și stânga printre noi. Alawi sunniți, nu religioși. comuniune sau nu .. în afară de a fi în bölündügü o mulțime de propria noastră gelozie asupra mișcării de masă ic, una dintre cele mai mari probleme care au nevoie de asmamiz .. ca cel puțin aici, astfel încât să credeți că interesele Turciei și ale națiunii în lobby bi căutarea trebuie însă să fie înăuntru. dacă astăzi se face o cercetare. Va intra Turcia în uniunea europeană .. nu poți intra în direcția roții dințate a Turciei în Europa va folosi voturile cred ...

    fuk_xnumx
    Participant

    abu bass până la sfârșit, când vine vorba de haklisin SSK, a venit o nouă adunare, dar știu exact conținutul de doliu când și nu cred că este deja acolo, după ce vârsta mea de 23 de ani din Turcia nu a făcut nicio asigurare într-o zi, chiar și plata contribuțiile au făcut astfel viața universitară care este în afacerea asigurată nu este niciodată o vreme absolvită de la școală deja direct Germania cerând prezentare localitățile au acum de ce am gecmeyim.avantaj cetățenia de a obține mai multe știu și drepturi de vot ca la mărturisesc dreptul evita să fii tratat ca un străin într-un so yasya foarte oluyor.s bulgaria nervos prea cetățean turc ținut pe ușile oamenilor apoi almanvatadnaslig că în cele din urmă această cruzime yuzunden.türkiye bunuri ca pentru dreptul de a dobândi deja pe noi toți înainte de turcă cetățenia bulunduğu să fie aplicată pe cartonașul albastru pentru că știm un sistem pe care cu toții îl facem cel puțin ceea ce este yaradig cu privire la modul în care kullanilams gerektiğni și kartd albastru ies din noile legi tot ce au în Turcia la intrarea în vigoare a votului hairicoperațiuni gerceklestirebilcek achiziționarea de bunuri terenuri care primesc astfel de cereri pot deja cărți albastre yapiliyor..b legea extinsă de olcak mai activă și sunulcak ca o alternativă la cetățeanul german născut în Turcia me kanatind sunt fiecare cetățean turc obținând cetățenia la gecmeli..v 60 la 70 ani avem curcan Backson chiar și dintele de dusnuy de intrare a provocat accidentul nu trăiește turkiyede turkiyede au primit câteva mii de cetățeni turci care trăiesc în alanyadan cred că profită de cetățenia noastră din toate direcțiile ..

    – Este sigură expirarea acestor perioade SSK? De exemplu, o rudă de-a mea, un avocat, mi-a spus că poți număra timpul în care ai lucrat în Germania în Turcia.Este sigur că au ucis perioadele pe baza asta?
    - Acești străini nu au avut dreptul de a deține proprietate în Turcia până de curând, așa cum ați spus, dar în cadrul legilor de armonizare a UE, au schimbat acest lucru.. Le-au făcut posibil să dețină proprietăți printr-o companie. Acum erau o sa schimb si asta.Nu stiu ce au facut,dar pot dobandi si proprietati fara sa intermedieze direct o firma.Sigur ca ar recunoaste dreptul.In lume legea se schimba o data pe saptamana in Turcia..

    – După cum ați menționat, există și cealaltă parte a acestei lumi, dar trebuie să ne gândim la asta și din acest punct de vedere, sunt mulți Companioni și morminte Akinci în lume care nu sunt îngropate în propria lor patrie.. Eu chiar citeste ca sunt morminte raider in inima Europei, chiar si in mijlocul Germaniei.. Desigur, nu suntem nici Companioni, nici Akinci. :)

    . În afară de condițiile occidentale pe care le-ați menționat, mă gândesc și la asta. Dacă turcii care locuiesc în Germania vor rămâne mult timp în Germania, toți trebuie să fie cetățeni germani .. Datorită comodității sau dificultăților sale .. Pentru a crea un lobby Pentru potențialul de a vota .. Desigur, acoperișul nostru Ar fi realist pentru noi să adunăm și să desfășurăm activități de lobby în Germania, dar cel puțin 500.000 de armeni din Franța ar trebui ca parlamentul german să aibă peste 2 milioane de turci care locuiesc în Germania. ce pot face pentru sarkozy .. Aceasta este prima modalitate de a fi potențial de vot ...

    Desigur, suntem dreapta și stânga printre noi. Alawi sunniți, nu religioși. comuniune sau nu .. în afară de a fi în bölündügü o mulțime de propria noastră gelozie asupra mișcării de masă ic, una dintre cele mai mari probleme care au nevoie de asmamiz .. ca cel puțin aici, astfel încât să credeți că interesele Turciei și ale națiunii în lobby bi căutarea trebuie însă să fie înăuntru. dacă astăzi se face o cercetare. Va intra Turcia în uniunea europeană .. nu poți intra în direcția roții dințate a Turciei în Europa va folosi voturile cred ...

    EL-TURCO
    Participant

    spune-mi să răspund

    – Am aproape 3500 de zile de asigurare în TR și plus serviciul militar!Acestea dispar când devin cetățean german.Dar munca mea în Germania se adaugă atunci când vreau să mă retrag din TR.Vârsta de pensionare este foarte potrivită în TR.Deoarece am a spus, speranța medie de viață în Germania este de 77% pentru bărbați, 82% pentru femei și 60% pentru femeile în TR.Se situează în jurul valorii de 65-80%.Ei bine, din moment ce sunt turc turc și din motive ereditare, am sa nu crezi ca voi vedea 90-XNUMX%...
    -Cand legea dublei cetatenie devine nelimitata pentru noi, turcii (in prezent 18-23) asa cum se aplica cetatenilor din alte tari UE, atunci voi deveni cetatean.Daca va fi nevoie voi astepta 10 ore la granita cu Bulgaria. nu va trece din cauza turcității mele... Nu există limită pentru cetățenie. 10 ani nu se pot măsura cu 15 ani. Oricum asta e. Nu este. În mod ciudat, politicianul al cărui nume este Mcallister este interesat de această problemă, deși este dublu cetăţean, are o viziune negativă asupra problemei dublei cetăţenii, dar mănâncă crema...
    –După cum ai spus, nu sunt nici un tovarăș, nici un raider.Dacă se poate, mormântul meu ar trebui să fie în Turcia (spun asta deși soția mea este nemțoaică!!!)
    -Cel mai bun lucru pe care îl facem este că nu putem termina nimic așa cum am început! Avem multe proiecte, dar fără final. De aceea conceptul de lobby este foarte lung. Iată, Partidul Turc a fost fondat la Bremen în trecut. anul trecut s-a mutat la CDU luna trecută, președintele și adjunctul acesteia... Despre ce politică vorbim...
    -Fără supărare pe nimeni, dar atâta timp cât acești cetățeni kurzi au probleme printre noi, lupta noastră nu se va încheia (din păcate, sunt cei care nu pot suporta să trăiască sub același steag... Oricum, acesta este un alt subiect de discuție, vă rog să faceți nu comentați această problemă, altfel problema va deveni confuză.
    -Ufuk, eu insumi am locuit in Alanya 15-16 ani.Vecinul meu de dreapta din bloc era neamt de exemplu.De aceea spun asta pentru ca la 50 de ani o sa fug si eu :-) Bineinteles , mai întâi trebuie să plătesc datoria casei pe care am cumpărat-o. :-)

Se afișează 15 răspunsuri - de la 1 la 15 (41 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.