AUSBULDING MI-A AMESTECAT CAPUL

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    caglarkayan
    Participant

    PRIETENI, SUNT INGINER DE PESCUIT DE LA UNIVERSITATEA EGE ȘI DIPLOMUL MEU CONFORM PROCESULUI BOLOGNA
    S-A SPUS CONSTANT DE DECANUL ȘI PROFESORII NOSTRU CĂ A FOST APLICABIL ÎN EUROPA, DAR AM ÎNTREBĂRI ÎN CAP,

    1- TREBUIE SĂ OBȚIN EQUIVALENȚA LA DIPLOMA MEA CÂND MĂ DOR ÎN GERMANIA? UNDE TREBUIE SĂ CANDID DUPĂ CUM SĂ CUMPĂR?

    2- SAU TREBUIE SĂ AUSBULDING? (2 SAU 3 ANI PE CARE TREBUIE SĂ O AJUT?)

    caglarkayan
    Participant

    Între timp, voi merge la un curs de limbă și voi învăța complet limba, așa cum mi-au sugerat ceilalți prieteni, așa că am o aptitudine pentru limbă și aș vrea să învăț. ESTE O CONEXIUNE DE LUCRU CU OBIECTUL SEPARAT

    Kaan
    Participant

    in primul rand
    https://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/tr/
    adresa vă va ajuta cu gaura de diplomă.

    Al doilea număr În ceea ce privește fructele de mare, veți avea cu siguranță o reputație mai mare în Germania decât în ​​Turcia.

    caglarkayan
    Participant

    kaanK vă mulțumesc prietenul meu pentru răspuns.

    Voi verifica linkul. De asemenea, după cum ați spus, când spunem inginer în domeniul pescuitului, devenim un râs în țara noastră. Am studiat timp de 4 ani, modelul de pregătire este de 5 ani. Am un nivel bun de engleză și sunt scafandru de 3 stele. Am o mulțime de brățări, dar se spune că începeți cu un salariu de 1300 TL în privat. Dacă vreau să intru în stat, există problema KPSS. Am fost deja subiectul ridicolului ca profesie, există exemple în fiecare film și în fiecare serie TV. Dar există un fapt, credeți-mă, chiar și Turcia are foarte mult nevoie de ingineri în domeniul pescuitului, dar politicile din țară etc. distrug această profesie. Țara noastră va înțelege în viitor că această profesie este la fel de importantă ca a fi medic. Mi-am citit profesia cu plăcere și nu regret niciodată. Deocamdată spun că vin și încep să lucreze în Germania cu un salariu de 3000 de euro. Noroc, hai să mergem să vedem.

    Modeler
    Participant

    Salutare;
    https://www.kmk.org/kmk/information-in-english/statement-of-comparability-for-foreign-higher-education-qualifications
    Vă sugerez să aruncați o privire la acest link. De asemenea, 3000 € este probabil salariul brut, care cred că este echivalent cu 2100 € net. Dacă salariul brut anual este mai mic de 49600 EUR, nu puteți obține un permis de muncă. Puteți vizualiza pdf-ul de mai jos.
    https://www.make-it-in-germany.com/fileadmin/content/make-it-in-germany/PDF/MiiG_Guide_to_Working_in_Germany.pdf

    caglarkayan
    Participant

    Salutare;
    https://www.kmk.org/kmk/information-in-english/statement-of-comparability-for-foreign-higher-education-qualifications
    Vă sugerez să aruncați o privire la acest link. De asemenea, 3000 € este probabil salariul brut, care cred că este echivalent cu 2100 € net. Dacă salariul brut anual este mai mic de 49600 EUR, nu puteți obține un permis de muncă. Puteți vizualiza pdf-ul de mai jos.
    https://www.make-it-in-germany.com/fileadmin/content/make-it-in-germany/PDF/MiiG_Guide_to_Working_in_Germany.pdf

    prietenul meu model, înseamnă că voi fi plătit mai mult? :D :D :D

    Modeler
    Participant

    Din păcate, nu înseamnă că vei primi mai mult salariu. Când găsiți slujba și faceți contractul, guvernul german investighează dacă salariul acordat dvs. este mic, dacă un loc de muncă cu o valoare de piață de 6000 vă ia pentru 5000, nu este permis. Motivul pentru limita minimă de 49600 € este acela de a se asigura că persoanele calificate vin în țară. Deoarece o persoană necalificată nu poate primi acest salariu, a creat o protecție automată. Aceste condiții se aplică celor care doresc să obțină un card albastru al UE și să lucreze în Germania. Cartea albastră a UE are multe avantaje.

    A doua alternativă este stabilirea în Germania prin obținerea unui permis de muncă fără un card albastru al UE. Pentru el, el trebuie să aibă una dintre ocupațiile din lista de mai jos și
    trebuie să obțineți echivalentul german al acestui lucru.
    https://www.make-it-in-germany.com/fileadmin/content/make-it-in-germany/PDF/whitelist.PDF

    Amintiți-vă că, dacă găsesc un vorbitor nativ de germană pentru salariul pe care vi-l acordă, preferă să îl angajeze. Deja în această direcție în lege; Când găsiți un loc de muncă și aplicați, aceștia verifică cât timp compania caută personal pentru acest post. Dacă compania caută un personal de ceva timp și nu găsește un cetățean german, cererea dvs. este acceptată. În acest fel, se împiedică atrofierea pieței muncii germane prin aducerea oamenilor din străinătate la un cost mai mic.

    sfatul meu este să uitați de postul de echivalență pe care profesorii dvs. îl spun, de la școala dvs.; Obțineți transcrierea în limba engleză și suplimentul pentru diploma de engleză. Presupun că ai diploma originală. În link-urile pe care le-am dat înainte, se află adresa kmk. Îmi amintesc instituția din orașul bohn. Solicitați o echivalență online. Descarcă un formular pentru dvs. Completați-l și trimiteți-l prin poștă cu documentele necesare. Când vor ajunge la instituție, vă vor trimite datele bancare la care veți depune o sumă cuprinsă între 400-600 €. Obțineți certificatul de echivalență de aici și adăugați-l la CV.

    caglarkayan
    Participant

    Am făcut o glumă despre salariu, dar știu deja că, atunci când voi face reîntregirea familiei, îmi vor da permis de ședere și de muncă. M-am uitat la link-urile pe care le-ați trimis și chiar mi-am găsit profesia echivalentă și am citit ce era necesar. Dar pare imposibil ca acest permis de muncă să nu fie eliberat. Voi scrie mai multe în orice dezvoltare, voi face mai multe cercetări pe acest subiect. Mulțumesc foarte mult pentru atenție.

    caglarkayan
    Participant

    Apropo, prietene, am revizuit acest POSITIVELIST. profesia mea nu este pe această listă, dar, după cum ați spus, voi începe cu procedurile pentru a obține echivalența. Nu este mai bine dacă fac această muncă de echivalare în Germania după finalizarea documentelor necesare?

    Modeler
    Participant

    Dacă mergi cu o reuniune de familie, nu vei avea mari probleme. treaba ta este ușoară. Va fi mai ușor dacă faceți procedurile de echivalare atunci când vă stabiliți în Germania, cel puțin puteți furniza o adresă germană. Permiteți-mi să vă reamintesc că profesia dvs. face parte din grupul profesiei reglementate, deoarece este inginerie. Ocupațiile sunt împărțite în două, și anume reglementări și nicht-reglementări. Pentru a vă putea face profesia de inginer, trebuie să aplicați la KMK și să obțineți echivalența. De exemplu, deoarece profesia mea este nereglementată, pot lucra fără a obține o echivalență. Puteți obține un card albastru UE după ce v-ați stabilit în Germania sau puteți solicita un card albastru UE în altă țară UE. Cardul UE este foarte convenabil pentru cei care vor lucra în diferite țări din Europa, nu trebuie să aplicați din nou pentru fiecare țară. Deoarece a ta este o reuniune de familie, probabil că vei continua în Germania.

    caglarkayan
    Participant

    Vă mulțumesc foarte mult prietenului meu pentru informații. ;)

Se afișează 10 răspunsuri - de la 1 la 10 (10 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.