Am aplicat pentru reîntregirea familiei, dar încă nu am răspuns :((((

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    benjaminhaven
    Participant

    Buna ziua fratele meu a aplicat pentru reintregirea familiei pe 16 iunie.A fost o intalnire foarte frumoasa.Dar au vrut actele de intrare si iesire ale sotiei sale in Turcia.Mi-au dat pana pe 20 iulie.Sotia fratelui meu a venit si au pregatit acel document in termen de o saptamana și l-a trimis prin fax și marfă.Marfa a fost livrată la consulat pe 28 iunie.Soția fratelui meu S-a dus la biroul pentru străini și a întrebat.De acolo s-a uitat pe computer și biroul pentru străini din Bremen a spus că documentele dvs. au fost trimise pe 7 iulie. Ce se va întâmpla acum? Un alt prieten de-al său, care a aplicat pe 20 iunie, a primit imediat viza.

    fuk_xnumx
    Participant

    Prietene, totul este o chestiune de noroc, nimeni nu stie cat va dura, sunt cei care si-au luat viza in 1 saptamana.Toata aceasta este o problema cauzata de ofiterul din Germania, nu e nimic de facut, a fratelui tau. soția va investiga în mod constant, el nu va renunța la asta, așa că ar trebui să fie rapid, dar a trecut 1 lună și perioada normală este acum.

    benjaminhaven
    Participant

    Deci, ce ar trebui să facă cumnata mea acolo? Ce să spun poliției străine? Există o formulă pentru asta? În fiecare săptămână, când merge ea acolo, este foarte aglomerat.

    fuk_xnumx
    Participant

    Uite ca acum sta sistemul nu stiu cati functionari publici sunt dar sa zicem ca sunt 4 functionari publici impart cele 28 de litere in germana la 4, se uita la primele 7 litere, incepand de la A, iar celălalt se uită la următoarele 7 litere. Cu alte cuvinte, oricare ar fi numele de familie al mătușii tale, nimeni altcineva nu se uită la prima ei scrisoare. E mai rău dacă procesul este aglomerat, de aceea timpul este mai lung. În general, cei care ia-l devreme, cei care nu sunt aglomerati in orasul in care merg, daca slujba matusii este aproape, ea va merge si va da scuze pentru a accelera procesul.Daca este insarcinata, poate spune: „Vreau ca sotia mea fii in Bruda daca vine copilul" sau altceva, dar cred ca se poate finaliza in 1 saptamana. .Fratele tau ar trebui sa sune la consulatul unde a aplicat si sa intrebe ce s-a intamplat data trecuta, ce au spus?

    Deci, ce ar trebui să facă cumnata mea acolo? Ce să spun poliției străine? Există o formulă pentru asta? În fiecare săptămână, când merge ea acolo, este foarte aglomerat.

    tugce_doerj este
    Participant

    Prietene, la ce întâlnire ai spus că vrei să mergi? Dacă ai spus ceva de genul septembrie sau ceva de genul, poți mai aștepta puțin. Ca să știi, îți trimit viza în funcție de data la care vrei să mergi.

    benjaminhaven
    Participant

    Nu, prietene Tugce, nu s-a specificat nimic despre data la care ai vrut să mergi.Pentru că ofițerul de vize a spus că poți merge aici la orice dată ți-ar da.

    Au spus că soarta nu contează. El nu a întrebat la consulat. Aşteptăm cu nerăbdare evoluţiile în ansamblu.

    maduri
    Participant

    Aici este un copil, Ismet, copilul scrie din 5 mai. Ultima data cand i-am citit si i-am scris i-am spus in privat ca sunt intelept.Cred ca este suparat de ce se va intampla dupa interogatoriu. isi asteapta viza pentru interogatoriu.Sa vedem care va fi rezultatul! Cu alte cuvinte, nemții fac lucrurile în sus și în jos, cred că nu ar trebui să renunțăm la unele lucruri, mai ales soții din Germania au o mare responsabilitate!!!

    tugce_doerj este
    Participant

    Nu, prietene Tugce, nu s-a specificat nimic despre data la care ai vrut să mergi.Pentru că ofițerul de vize a spus că poți merge aici la orice dată ți-ar da.

    Au spus că soarta nu contează. El nu a întrebat la consulat. Aşteptăm cu nerăbdare evoluţiile în ansamblu.

    Este mai bine să nu o specificați. Când dați o dată ulterioară, vă țin viza în așteptare până la acea dată, vă păstrează viza în cont timp de 1 zi. :)))

    Bthnkdgn
    Participant

    Densitatea locului în care mergi este foarte importantă, iar birocrația este lentă când vine vorba de străini.
    Dacă este o urgență, poți grăbi procesul documentându-l.Soția mea era însărcinată și mi-am luat viza în 25 de zile cu raportul medicului.Este un moment rapid pentru un oraș ca Hamburg, unde sunt mulți străini.

    benjaminhaven
    Participant

    Astăzi au trecut 17 zile și documentele noastre încă nu au ajuns. Câte zile credeți că va dura în medie până la Bremenkent documentele și unde ne putem întreba despre această problemă? Ar fi corect să sunăm la consulat Sau nu ar trebui să sunăm?

    Bthnkdgn
    Participant

    Sunați la poliția străinilor pentru documente, nu contra. Dar dacă documentele nu au ajuns, ei dau răspunsul clasic că va dura între 1-3 luni.La Hamburg, au spus că minimul este 20. Poate fi diferit la Bremen, poți suna la poliția străinilor și poți întreba.

    adyge77
    Participant

    Am aplicat pe 9 mai, tot nu am răspuns. Soția mea a sunat la poliția străinilor, au spus că sunt puțini oameni, au făcut așa ceva, nu s-au descurcat, au spus ceva de genul „Nu credeți că a fost oprit sau respins, cererea dumneavoastră este în proces, dar nu putem ajunge acolo." Ce înseamnă? Dacă am fi eșuat interogatoriul, consulatul din Turcia ar fi cerut poliției pentru străini să proceseze reîntregirea familiei noastre, sau ar fi ați trimis rapid un răspuns de respingere?

    tugce_doerj este
    Participant

    Prietene, filiala pentru străini lucrează atât de încet. Mai ales dacă în locul unde veniți sunt mulți turci, procesul durează și mai mult. E timpul sărbătorilor aici. Oriunde ai merge, cuiva îi este foame. Nimeni altcineva nu are grijă de cel aflat în concediu.

    Au trecut 2 luni de cand am venit aici si am o criza. Ori lucrează până la prânz, ori nu lucrează deloc. În unele zile sunt închise complet. Locul de care am menționat este Germania de Est, nu știu ce fac ei în Occident ^^

    paradisul meu
    Participant

    Prietene, la ce întâlnire ai spus că vrei să mergi? Dacă ai spus ceva de genul septembrie sau ceva de genul, poți mai aștepta puțin. Ca să știi, îți trimit viza în funcție de data la care vrei să mergi.

    Îți întreabă data la care vrei să mergi?

    benjaminhaven
    Participant

    In timp ce completau forumul au cerut data la care doriti sa mergeti, dar noi nu am pus o data acolo.Am pus ofiterii de vize in fata consulatului sa o completeze.Apoi fratele meu ne-a dat-o.

    adyge77
    Participant

    Au trecut 4 saptamani de la interogatoriu, inca nu exista raspuns, politia straina zice ca este inca in proces, daca cineva s-ar uita la 30 scrisoare timp de 1 de zile mi-ar veni la fiecare 15 zile, nu inteleg daca acesta este un semn bun sau nu, o iau razna..

Se afișează 15 răspunsuri - de la 1 la 15 (21 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.