frate fuk_18 ma poti ajuta?

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    fi
    Participant

    merhaba fuk_18 kardeşim benim bi sorum olacak senin bu konuda bilgili olduğunu ve bana yardım edebileceğini söylediler Allah rızası için bi bilgin varsa ve bana yardımcı olursan sevinirim… benim eşim alman vatandaşı ama işi yok devletten yardım alıyo ve bi avukat tutmuş avukat yardımcı olacağını söylemiş aceba bi aksilik çıkarmı red gelebilir mi ben bunu öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkürler rabbim hepimize yardım etsin.. Amiin

    vesel
    Participant

    Prietenul meu potrivit mi-a pus aceeași întrebare, mi-au cerut întotdeauna documente pentru că, deși sunt german, au vrut salarizare, contract la locul de muncă, chirie de casă, totul. Am avut o întâlnire astăzi, am livrat actele, nu am spus nimic, nu vă confundați cu avocatul sau ceva de genul. M-am dus azi, am dat documentele, ofițerul pe care l-am văzut era o persoană foarte drăguță, nici măcar nu s-a uitat la documente, a spus că le vreau așa. El a spus: "Este cea mai bună șansă pentru tine de a fi cetățean german sau nu ai putea să-ți aduci niciodată soția, venitul tău este insuficient". Trimit aprobarea la Ankara mâine, a spus el viza de venit în două săptămâni :))) nu intrați în panică, mergeți la natura ofițerilor, dați-le ce vor :)

    în așteptare
    Participant

    Îți spun că este un mare avantaj să fii cetățean german, ei îți cer doar procedura.

    muratbdr
    Participant

    Prietenul meu potrivit mi-a pus aceeași întrebare, mi-au cerut întotdeauna documente pentru că, deși sunt german, au vrut salarizare, contract la locul de muncă, chirie de casă, totul. Am avut o întâlnire astăzi, am livrat actele, nu am spus nimic, nu vă confundați cu avocatul sau ceva de genul. M-am dus azi, am dat documentele, ofițerul pe care l-am văzut era o persoană foarte drăguță, nici măcar nu s-a uitat la documente, a spus că le vreau așa. El a spus: "Este cea mai bună șansă pentru tine de a fi cetățean german sau nu ai putea să-ți aduci niciodată soția, venitul tău este insuficient". Trimit aprobarea la Ankara mâine, a spus el viza de venit în două săptămâni :))) nu intrați în panică, mergeți la natura ofițerilor, dați-le ce vor :)

    hadi gözun aydın.. ınsallah benım evraklarda  gelır  kısa  surede

    de omerumutes
    Participant

    merhaba fuk_18 kardeşim benim bi sorum olacak senin bu konuda bilgili olduğunu ve bana yardım edebileceğini söylediler Allah rızası için bi bilgin varsa ve bana yardımcı olursan sevinirim… benim eşim alman vatandaşı ama işi yok devletten yardım alıyo ve bi avukat tutmuş avukat yardımcı olacağını söylemiş aceba bi aksilik çıkarmı red gelebilir mi ben bunu öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkürler rabbim hepimize yardım etsin.. Amiin

       
          Ți-am spus că nu are rost să angajezi un avocat în prima cerere de viză, nu există nicio situație legală în care să poată interveni un avocat. Dacă viza ta este respinsă de 3 ori și nu ești informat în termenul de 6 luni dat în cererea de viză, avocatul poate interveni și, ca caz excepțional, soția ta însărcinată poate interveni. El te poate ajuta în timp ce încearcă să meargă la el (în orice caz, dacă soțul tău nu are pe nimeni care să te îngrijească în afară de tine

    fi
    Participant

    vealeyküm selam mery kardeşim Allah senden razı olsun valla içimi rahatlattın inşallah dediğin gibi olur bi aksilik çıkmaz peki ne kadar sürede sana haber verdiler ben ankaradan geleli 2 haftayı geçti ama eşime hele bi haber gitmemiş ? :)

    tugce_doerj este
    Participant

    merhaba fuk_18 kardeşim benim bi sorum olacak senin bu konuda bilgili olduğunu ve bana yardım edebileceğini söylediler Allah rızası için bi bilgin varsa ve bana yardımcı olursan sevinirim… benim eşim alman vatandaşı ama işi yok devletten yardım alıyo ve bi avukat tutmuş avukat yardımcı olacağını söylemiş aceba bi aksilik çıkarmı red gelebilir mi ben bunu öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkürler rabbim hepimize yardım etsin.. Amiin

    esiniz alman vatandasi ise esinizden gelir belgesi … istemezler. istense bile formalite icabi isterler. vizeniz cikar yakin zamanda merak etmeyin.

    fi
    Participant

    :) :) inşallah tuğçe kardeşim gerçekten mutlu oldum şimdi tabi hayırlısı olsun rabbim en güzelini bilendir inşallah hepimizinki çıkar yakın zaman da  :)

    norocrrr
    Participant

    :) :) Insha'Allah, fratele meu Tugce, sunt foarte fericit acum, desigur, pentru cel mai bun, Domnul meu știe ce este mai bun, Insha'Allah, toți vom ieși în curând.  :)

    SOYER SOȚIA MEA ESTE CETĂȚENII GERMANI EXONERAT DE CONTROL DE MUNCĂ SALARIZARE CONTRACTUL DE ÎNCHIRIERE A FOST SOLICITAT, NE-AM TEMAT, DEoarece SOSIA MEA A FUNCȚIONAT MERGĂ LA INTERVIU OFICIERUL A spus că dorim o formalitate rezonabilă.

    fi
    Participant

    :) :) hadi inşallah uğur kardeşim Allah razı olsun içim rahatladı biraz olsun inşallah dediğin gibi olur…aldın mı peki vizeyi ?

    norocrrr
    Participant

    :) :) hadi inşAllah uğur kardeşim Allah razı olsun içim rahatladı biraz olsun inşAllah dediğin gibi olur…aldın mı peki vizeyi ?

    hayır memur yarın onay gönderem dedi ankarada artık kaç günde gönderir vizeyi bilemem. allah sabır versin herkese.

    fi
    Participant

    ammin aminn inşallah ne zaman başvuru yapmıştın peki ? ne kadar oldu yani ?

    norocrrr
    Participant

    ammin aminn inshallah când ai aplicat? deci cât a durat?

    Am aplicat în 05.01.2015, 16 zile mai târziu, documentele au ajuns în Germania.

    fi
    Participant

    ben 13.01.2015 te başvurdum hala bi haber yok bakalım hayırlısı olur inşallah :) seninki de en kısa sürede gelir inşallah :)

    în așteptare
    Participant

    Arkadaşlar size daha 1 ay bile olmamiş biz 84 günü bitirdik :cryla: sabredin olucak insallah

    muratbdr
    Participant

    Arkadaşlar size daha 1 ay bile olmamiş biz 84 günü bitirdik :cryla: sabredin olucak insAllah

    Nu înțeleg de ce durează atât de mult, fratele meu, în mod normal, documentele ajung în 2 săptămâni. Dacă le colectați, ar trebui să ajungă în 1 lună. Visa nu este cetățean german din cauza situației soțului. Aveți probleme de acest fel? drept statut sau statut școlar etc.? Mă uit la câteva părți, sunt cei care așteaptă de 4 luni, mi se pare atât de ridicol, de ce este atât de lung?

Se afișează 15 răspunsuri - de la 1 la 15 (19 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.