CUM Găsesc QIBLA? CUM ÎNVĂȚ ORA DE RUGĂCIUNE?

> Forumuri > Cafe almancax > CUM Găsesc QIBLA? CUM ÎNVĂȚ ORA DE RUGĂCIUNE?

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    tugce_doerj este
    Participant

    PRIETENII MEI MĂ PUTEȚI AJUTA?

    SUNT STUDENT BURDANASIL KIBLEY? CUM AJUST ORA DE RUGĂCIUNE? EXISTĂ 2 FAMILII TURCICE EXISTĂ MAI GERMANI DE LA CUMPĂRARE. FĂRĂ ȘTIRI DE LA NIMENI. AU TRĂIT AICI DE ANI DAR ȘTIU CE ORE QIBLA ȘI RUGĂCIUNEA. M-am dus pe piață, îmi spuneau ce pot găsi în IMSAKIYE. Au spus că nu găsesc ceasurile de rugăciune, nu le cunosc. CE VOI FACE AICI? UNDE POT OBȚINE AJUTOR? SCRIU MUFTULUGE POATE DACĂ DĂM COORDONATELE CASEI, Îmi cunosc ORA DE RUGĂCIUNE ȘI BIBLIA. ESTE CINEVA CARE MĂ PUTE AJUTA DESPRE ACESTA?

    mehmetxnumx
    Participant

    internetten baktımda bu sitede kıbleni kırmızı çizgiyle haritadan gösteriyor… bu haritadaki kırmızı çizgi sayesinde kaldıgın yerin güneyindeki şehir isimlerine göre yönünü ayarlıyabilirsin …
    http://www.qiblalocator.com

    mehmetxnumx
    Participant

    bu sitede almanya namaz vakitllerini veriyor…
    https://www.gebetszeiten.de/tr_DE/

    Bthnkdgn
    Participant

    Puteți găsi cu ușurință orele de rugăciune online. Puteți obține ajutor de la dispozitive cu funcție gprs, cum ar fi iPhone în Qibla. Sau

    Puteți găsi casa și direcția dvs. de pe harta Google și puteți ajusta qibla în consecință. 

    3,14
    Participant

    –> Esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve beraketüh kardesim,

    Puteți descărca orele săptămânale sau anuale de rugăciune de aici, selectând țara și orașul. Puteți fie să o imprimați cu imprimanta, fie să copiați și să imprimați în word sau open office. https://www.diyanet.gov.tr/turkish/dy/Diyanet-Isleri-Baskanligi-AnaMenu-haftalik—aylik-463.aspx

    Pentru Qibla pe această adresă de internet https://www.turkcebilgi.com/harita/kible/
    Scrieți numărul străzii și al ușii, apoi îndreptați-vă spre kibla din locația clădirii ca o vedere de pasăre.

    În plus, așa cum au spus prietenii, există un program numit timp de rugăciune pentru telefoanele mobile Android care ia timpii de rugăciune din Diyanet și chiar citește când vine momentul. Dar cel mai ușor este ceea ce am spus în partea de sus.

    Aș dori să vă informez că prefer să ader la religie, deoarece există diferențe în timpul rugăciunii în funcție de diferite secte sau ramuri.

    InsAllah am putut să dau informații bune, noapte bună, Assalamu alaykum și milă Allah și beraketüh.

    tugce_doerj este
    Participant

    Allah hepınızden razı olsun arkadaslarım. ınsallah namazıma burdada devam edıcem ve her kıldıgım rekatta sızlere dua edıcem. her rekat sızede sevab olarak gerı doner ınsallah.

    netalman de
    Participant

    fratele Tuğçe,

    Am o recomandare pentru tine, chiar și două. În primul rând, există o moschee, le puteți consulta în jur. Dar să spunem că nu l-ai putut găsi cu toate aceste sfaturi, al doilea știe: găsește qibla cu rozariul. Veți întoarce rozariul într-un cerc - adică spre pământ - și apoi încetați să-l întoarceți, se va întoarce și va merge într-o direcție. acea direcție este qibla. Am chiar și o a treia sugestie. Aflați unde răsare soarele și întoarceți-vă mâna dreaptă în acea direcție, astfel încât mâna stângă să fie întoarsă spre est și fața dvs. spre nord, în direcția opusă în mod natural spre sud.

    tugce_doerj este
    Participant

    allah razı olsun verdıgınız bılgıler ıcın.

    3,14
    Participant

    fratele Tuğçe,

    Am o recomandare pentru tine, chiar și două. În primul rând, există o moschee, le puteți consulta în jur. Dar să spunem că nu l-ai putut găsi cu toate aceste sfaturi, al doilea știe: găsește qibla cu rozariul. Veți întoarce rozariul într-un cerc - adică spre pământ - și apoi încetați să-l întoarceți, se va întoarce și va merge într-o direcție. acea direcție este qibla. Am chiar și o a treia sugestie. Aflați unde răsare soarele și întoarceți-vă mâna dreaptă în acea direcție, astfel încât mâna stângă să fie întoarsă spre est și fața dvs. spre nord, în direcția opusă în mod natural spre sud.

    –> Esselamü aleyküm kardeşim, dediğin yöntem ne kadar doğru bilemedim. Zira uyguladığımda her defasında başka bir yöne doğru gitti. Pusula, internet, güneş, yosun tutan ağaç kısımları, kuzey yıldızı, karınca yuvaları vs. kıble bulmayı kolaylaştıracaktır.

    Unghiul Qibla din Germania este de 125-130 °. După ce am terminat cu brațele deschise pentru a găsi Qibla în Turcia, nu putem face aceeași operațiune după deschiderea filialei noastre în Germania. Să fim atenți să nu-i facem pe oameni să contrazică involuntar.
    De exemplu, unghiul qibla față de Ankara este de 155-160 °. (Vedea: https://www.kibleyonu.com/Default.aspx?ci=1263)

    De asemenea, este posibil să nu existe o moschee în micul oraș în care se află fratele nostru tugce_doerjer. Pentru că dacă îmi amintesc bine, nu erau turci sau foarte puțini turci, nu pot concluziona că există o moschee, deoarece nu știu dacă există sau nu musulmani. Pe scurt, vă voi oferi metoda dată de președinție și câteva site-uri web suplimentare și voi spune: „Dumnezeu să o ușureze”.

    …Başkanlığın yeni kıble bulma yöntemi şöyle:
    “Bir dosya kağıdının ortasına, yukarıdan aşağıya doğru dik bir çizgi çiziniz. Çizginin ortasını işaretleyiniz. Bulunduğunuz yerin kıble açısını kağıdınıza çizdiğiniz dik çizgide bulunan orta noktayı esas alarak iletki ile (saat ibresi dönüş yönünde) kağıdın üzerine işaretleyiniz. İşaretlenen bu nokta ile çizginin ortasındaki noktayı birleştiriniz. Kağıdın üzerine koyduğunuz pusulanın ibresinin boyalı (K) ve boyasız (G) doğrultusu, kağıdınıza çizdiğiniz K-G doğrultusuna paralel gelinceye kadar kağıdınızı sağa sola çeviriniz. Kağıdınıza çizdiğiniz dik çizginin ortasındaki noktayı, iletki ile işaretlediğiniz noktayla birleştiren doğru, bulunduğunuz yerin kıble istikametidir. Pusulayı kullanacağınız yerde pusulayı saptırıcı yüksek gerilim, demir cinsi eşya ve elektronik aletler bulunmamalıdır.”

    Ve https://kiblenetaraf.com/

    Și special pentru Germania https://www.kibleyonu.com/Default.aspx?co=81

    netalman de
    Participant

    Și salut,

    De asemenea, am auzit de la bătrânii mei că vor folosi rozariul pentru a detecta într-o situație în care nu se întâmplă nimic. Poate că nu aș putea să o explic complet. Îmi cer scuze, nu aș vrea niciodată să induc în eroare pe nimeni, mai ales într-o astfel de chestiune, pentru a-ți face dreptul drept.

    3,14
    Participant

    Și salut,

    De asemenea, am auzit de la bătrânii mei că vor folosi rozariul pentru a detecta într-o situație în care nu se întâmplă nimic. Poate că nu aș putea să o explic complet. Îmi cer scuze, nu aș vrea niciodată să induc în eroare pe nimeni, mai ales într-o astfel de chestiune, pentru a-ți face dreptul drept.

    –> Ne hakkımız var kardeşim. Yine de varsa eğer Allah daha iyi bilir, helâl olsun.

Se afișează 10 răspunsuri - de la 1 la 10 (10 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.