Ai comenta si tu?

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    Legend12
    Participant

    Salutare prieteni, ma duc in august la Munchen pentru a-mi aproba viza de reunire a familiei.Problema mea este, pot gasi un loc de munca acolo? Lucrez de 10 ani ca coafor de femei.Cat pot castiga lunar, brut si net? Astept un raspuns, va rog ajutati-ma.

    fuk_xnumx
    Participant

    Stii limba?

    tugce_doerj este
    Participant

    Pentru a lucra ca frizer trebuie să ai ausbilgund. Dacă nu ai o diplomă profesională, nu prea ai șanse. Poți lucra doar la frizeri turci. Când vei veni aici, vei urma primul curs de limbă și după ce vei învăța limba, vei aplica pentru un loc de muncă. Cât de mult câștigă variază în funcție de oraș.

    Legend12
    Participant

    Hicbir belgeye gerek tabii kendi salinunu acmak istersen birkac formalite var ayrica turk kuaforler de almanyada gayet aranan bir faktör akliniza almanya diyince hersey sistemli ilerliyor gibi geliyor yok oyle birsey sadece dil ogrenirsen calisma alanin genisler ben bugun aradim ve 2 isyeri sahibiyle gorustum hatta bir tanesi gelince yanina ugramam icin bayagida konustu dance:)

    fuk_xnumx
    Participant

    Bine, atunci nu trebuie să înveți o limbă, oricum nu contează să o înveți.

    Hicbir belgeye gerek tabii kendi salinunu acmak istersen birkac formalite var ayrica turk kuaforler de Almanya'da gayet aranan bir faktör akliniza almanya diyince hersey sistemli ilerliyor gibi geliyor yok oyle birsey sadece dil ogrenirsen calisma alanin genisler ben bugun aradim ve 2 isyeri sahibiyle gorustum hatta bir tanesi gelince yanina ugramam icin bayagida konustu dance:)

    Giland
    Participant

    Bine, atunci nu trebuie să înveți o limbă, oricum nu contează să o înveți.

    Ce vei face exact după ce înveți o limbă? Dacă cineva îți cere foc pentru o țigară, te uiți doar în jur, te rătăci, nu poți cere adresa, îți suni soțul/soția la telefon, te stresezi de examenul permisului de conducere, găsești un loc de muncă dar nu primesti la fel de multi bani ca cei care fac ausbildung, etc. etc.. In rest, ce ai de gand sa faci si sa inveti limba.

    Există mai multe, dar nu este nevoie să scrieți. ;)

    fuk_xnumx
    Participant

    De asemenea, dacă vorbești despre bani unor oameni care nu au mai fost aici până acum, de ce nu întrebi despre Germania? Inspire s-a născut și a crescut în Germania sau locuiește acolo de 4-5 ani.O persoană care locuiește în Germania poate oferi informații despre situația salarială, dar cred că trebuie să vă schimbați mentalitatea înainte de a pleca în Germania.

    1963
    Participant

    O cunostinta de-a mea a avut aceeasi meserie aici.A parasit-o pentru ca salariul si conditiile de munca erau proaste,si a inceput sa lucreze intr-o alta meserie.Acum salariul nu e chiar asa de bun.Daca nu ai diploma sau ceva,se vor uita. la tine ca prizonier in locul in care vei lucra.Ai mentionat ca te-ai intalnit in cateva locuri.Bineinteles ca atunci cand vine la tine ar vrea sa cunoasca pe cineva care lucreaza aici.Daca va primi da-i un salariu mai mare decat tine, asa ca poate ti-a spus ca daca nu ai diploma nu vei avea multe alternative de munca.Pentru a-ti deschide un magazin aici nu este suficient sa faci o profesie, tu trebuie să ai și un certificat de master. L-ai luat de aici, nu este atât de ușor.

    Legend12
    Participant

    Nu am spus nimic spunând că nu voi învăța limba, prieteni, spun asta doar ca punct de plecare Soția mea este cetățean german prin naștere în sus, dar variază foarte mult de la stat la stat, a noastră profesia este si mai complicata, omul zice sa fac ausbilgund, asta nu este o chestie de trei sau cinci luni, apropo, adica prietenul meu a carui ruda nu este multumita de acest job.Unii dintre ei sunt interesati de arta sau au am trecut la un loc de muncă în care pot folosi limba germană mai puțin, dar bineînțeles că o spun din nou, limba este importantă pentru extinderea domeniului meu de muncă.

Se afișează 8 răspunsuri - de la 1 la 8 (8 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.