Răspunsul lui Zam la cel mai scump pașaport din lume ..

> Forumuri > Secțiunea generală privind Germania și alte țări europene > Răspunsul lui Zam la cel mai scump pașaport din lume ..

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    fuk_xnumx
    Participant

    Creșterea taxelor de pașaport odată cu noul an i-a șocat pe cetățeni. Pașapoartele valabile 2012-162 ani, care erau 4 de euro în 10, au crescut cu 49 de euro la 211 de euro, solidificându-și poziția de cel mai scump din lume. Cetățenii care au reacționat la creșterea taxelor au cerut retragerea imediată a majorărilor.

    Cetăţenii care au mers la consulatele generale din EUROPA pentru a obţine un paşaport în noul an s-au confruntat cu „şoc tot mai mare”. Noul pașaport pe 10 ani a fost majorat cu 49 de euro. Noul pașaport valabil 2012-162 ani, care era de 4 de euro în 10, a crescut la 211 de euro. Cetăţenii germani plătesc 10 de euro pentru un paşaport de 59 ani, spaniolii 25 de euro, italienii 42.50 euro, iar grecii care se luptă cu criza economică plătesc 84 de euro. De asemenea, Germania percepe cetățenilor sub 26 de ani doar 10 euro pentru un pașaport de 37.50 ani. Cetăţenii noştri au reacţionat dur la mărirea exorbitantă şi au întrebat: „Este atât de scump să fii cetăţean turc?”. Iată reacțiile la majorare:

    CUM VA PLATA ȘOMERII?
    Hakan Büyükkaya (Düren): „Am venit pentru un pașaport nou. Am fost șocat să aud că taxa a crescut de la 162 de euro la 211 de euro. Vom elibera pașaportul doamnei anul viitor. Sunt și doi copii. „Cum vor plăti acești bani șomerii și pensionarii?”

    A INVATAT LA CASIER
    Ramazan Kalay (Burscheid): „Am auzit la casa de marcat că noul pașaport a crescut la 211 euro. Aș dori să transmit autorităților că nimeni nu este mulțumit de creștere. „Nu știu dacă toată lumea are capacitatea de a plăti această taxă.”

    OFICIAL CAUCUC
    Özgür Çetinkaya (Köln): „Am trei copii. Soția mea l-a cumpărat anul trecut la prețul vechi. Am urmărit ieri la știri creșterea prețului taxelor pentru pașaport. Acesta este literalmente un jaf. Taxele de serviciu militar sunt deja mari, acum creșterea taxelor de pașaport. „Autoritățile cred că oamenii care locuiesc în străinătate au mulți bani?”

    NU GERMANIA VECHE
    Ali Yamak de la Olpe, Haydar Taşkıran de la Refrath şi Kemal Yılmaz de la Olpe au mai anunţat că majorarea taxelor de paşaport la consulate este inacceptabilă. Yılmaz și Yamak au declarat că au o familie de trei fiecare și au spus: „Vom plăti cu aproximativ 150 de euro mai mult pentru fiecare familie. Criza economică a lovit pe toată lumea. Germania nu mai este vechea Germanie. El și-a exprimat reacțiile spunând: „Cum vor plăti această taxă familiile sărace cu mulți copii?”

    ÎMI RUSINE Hüseyin Koç (Bochum): „Care este motivul acestei creșteri? Nu stiu de unde a venit? S-a înregistrat o creștere de până la 30 la sută. „Condamn și rușin.”

    ASTA E PREA MULT Fikret Afat (Dortmund): „Nu este suficient. Ca cetățean șomer, am o familie de cinci persoane. Toți trei copiii mei învață. Cum putem face față acestei creșteri de preț? „Este prea mult pentru criza economică din Europa”.

    UN CADOU AMAR DE AN NOU Fahrettin Ertürk (Dortmund): „A existat o creștere de aproape 50 de euro. Este ca un cadou amar de Anul Nou. Condamn această creștere și solicit autorităților să reconsidere situația. Încearcă statul nostru să închidă deficitul bugetar de la noi, turcii europeni?

    NU E NIMIC DE SPUS
    Volkan Afat (Dortmund): „Nu mai e nimic de spus. Sunt chinuiti. Condamn această creștere. Criza economică din Europa ne-a lovit deja puternic. Vă rugăm să lăsați oficialii noștri să înțeleagă că mărirea de aproape 50 de euro este nedreaptă. Sunt student, cum pot plăti atât de mulți bani?

    NU VOI PRIMI UN PASAPORT TURC
    Mehmet Koç (46) Barber: „Creșterea pașapoartelor este lipsită de sens. Aceasta este mentalitatea de a-i vedea pe cetățenii care trăiesc în străinătate ca o gâscă de smuls, la fel ca în serviciul militar plătit. Întrucât eu, soția și copiii mei avem cetățenie belgiană, vom cumpăra un pașaport belgian de 150 ani cu 10 de euro și vom merge în Turcia. „Nu vom mai primi un pașaport turcesc”.

    STATUL NOSTRU ESTE NEJUST
    Mehmet Topkaya (58 de ani) Pensionar: „Serviciile consulare cresc în fiecare zi. Acest preț nu are echivalent în lume. Există un pașaport ca acesta? Există o astfel de cetățenie? Când vine vorba de cuvinte, se spune că am cetățeni în Europa. „Cred că statul tratează nedrept turcii din Europa, așa cum este cazul serviciului militar”.

    SERIOS SAU GLUME?
    Mithad Serhadlıoğlu (62) Farmacist: „Majoritatea turcilor cu care am vorbit au întrebat: „Este grav sau o glumă?” a spus. Salut această creștere cu un zâmbet, să fie o binecuvântare!”

    TREBUIE LUAT INApoi
    Zübeyde și fiul ei jucător de fotbal Demircan Dikmen au spus: „Odată cu noul an, taxa de televiziune și radio a crescut. În timp ce chiria, electricitatea și condițiile de viață cresc pe zi ce trece, adăugarea taxelor de pașaport ne-a pus într-o situație dificilă. „Creșterile ar trebui retrase cât mai curând posibil.”

    NU ÎN PUTEM ÎNȚELEGE pe Yusuf și fiul său Alaaddin Kaplan: Tatăl și fiul nu pot înțelege creșterea taxelor de pașaport și spun: „Oamenii de aici le este deja greu să-și facă rostul. Condițiile de viață se scumpesc în fiecare zi. „Cum pot familiile numeroase să plătească această taxă?” au întrebat ei.

    A ECONOMISIT 49 DE EURO Mehmet Şahin: Mehmet Şahin, care a plătit 2012 de euro pentru cererea la Consulatul General pentru un nou paşaport în decembrie 162, şi-a exprimat bucuria spunând: „Mă bucur că am acţionat în avans, am economisit 49 de euro”.

    NU AM ATÂT CU MINE
    Gönül Turgut: Gönül Turgut, care a venit la Consulatul General pentru un nou pașaport, a declarat că trăiește din ajutor social și a spus: „O, Doamne, nu știam despre asta. Ce voi face acum? „Nu am 211 de euro la mine”, a spus el, cerând unei rude să aducă bani la telefon.

    NU SUNTEM GĂSTI SĂ FIM smulși
    Hayati Aktürk ( pescar): „Suntem încă văzuți ca o gâscă de smuls. Când aceste pașapoarte de zece ani au fost proaspăt eliberate, taxele erau exorbitant de mari, iar odată cu reacția cetățenilor noștri și sprijinul presei, acest lucru s-a redus oarecum. „Nu înțeleg de ce se ridică din nou acum”.

    NU NE AȘTEPTAM LA ASTA
    Orhan Yanık, care se afla la coada pentru pașapoarte în fața consulatului din München împreună cu fiul său Gökhan și soția sa Fatma, a declarat: „Ne așteptam ca taxele pentru pașapoarte să crească la începutul anului. Dar nu ne așteptam la atât de mult. Acum trei persoane vor plăti cu 150 de euro în plus. „Există și costuri secundare, cum ar fi călătoria de două ori aici și fotografierea, așa că este puțin corect”, a spus el.

    CUM s-a întâmplat, E IMPOSIBIL
    Zafer Aksüt, care își aștepta rândul în coada lungă din fața consulatului, a spus: „Cum poate fi posibil acest lucru? Este imposibil. Chiar ieri m-am uitat pe internet si scria 162 de euro. De ce nu anunță acest lucru în prealabil? Măcar ar trebui să schimbe semnul prețului de pe internet, astfel încât oamenii să poată veni cu provizii în consecință. Era deja scump, acum este grozav”, a spus Mahmut Türkoğlu, care a venit la consulat pentru o altă tranzacție și a spus: „Dacă a crescut prețul pașaportului, au crescut și celelalte. „Când vom urca, vom vedea ce fel de surpriză ne așteaptă”, a spus el.

    PLATIT DIN TARIF 2012
    İlknur Savam, o mamă a trei copii, care a primit pașaportul pentru care a solicitat anul trecut de la Consulatul General din Frankfurt și a plătit 2012 de euro pentru un pașaport de 10 ani din tariful din 162, a constatat că cei 10 de euro trebuiau plătiți pentru o perioadă de 211 ani. pașaport pentru cererile care urmează să fie făcute în noul an prea mare. „Sunt mulți turci care nu se pot descurca cu asta”, a spus Savam. Sora ei Semra Savam a mai subliniat că o familie cu trei copii a trebuit să plătească 55 de euro pentru cinci pașapoarte și a spus: „Sora mea a scăpat cu 162 de euro pentru că a aplicat anul trecut. Cu toate acestea, va aplica din nou pentru copiii săi în zilele următoare. „Avem mulți cetățeni care nu pot plăti asta”, a spus el.

    VA FI O VEMĂ DE CRISĂ?
    Famil Aras, care a venit cu fiul său pentru un nou pașaport, a declarat: „Am venit săptămâna trecută în caz că ar fi o creștere de preț înainte de noul an. Taxele vechi erau valabile. Cu toate acestea, din cauza unui document lipsă, procedurile pentru mine și fiul meu nu au putut fi finalizate. Trecut la noul an. Funcționarii publici au spus că va fi o mărire de salariu, dar nu se știe cât de mult. Am învățat aici acum. Pasaportul doamnei costa vechea taxa si noi percepem taxa noua. Creștere cu 50 de euro pe pașaport. „Există o astfel de creștere în timp de criză?”

    UNDE SUNT CHELTUI ACESTI BANI?
    Mustafa Akyol, Seyfettin Bozkurt şi İlhan Gümüş, care aşteptau la coadă, au reacţionat atât la mărire, cât şi la timpul lung de aşteptare din timpul iernii. Mustafa Akyol a spus: „Serviciul militar a crescut, pașapoartele au crescut, deci, ce se va întâmpla cu acest tailspin?” și a adăugat: „Se colectează atât de mulți bani de la cetățeni, deci pe ce se cheltuiesc?” Vin la acest consulat de ani de zile, ordinea este tot aceeași. „Hai, suntem puțin tineri, sunt bătrâni la coadă”, s-a plâns el.

    CONSULAT: A FOST PREA MULT
    Oficialii Consulatului Elvețian din Zurich, ca și cetățenii, consideră că ratele de creștere sunt mari. Un oficial consulat a declarat că au extins 40 de pașapoarte și au aplicat noi taxe de ieri și a spus: „Desigur, oamenii nu sunt mulțumiți, dar nu am primit nicio plângere puternică până acum. Dar este sigur că vor începe plângeri”, a spus el.

    SUNTEM ȘOCATI
    Volkan și Sibel Erçin: „Am fost șocați oficial de majorările pașapoartelor anunțate în noul an. Elveția este o țară bogată, dar noi, turcii, nu colectăm bani din copaci. O familie de patru persoane va plăti mai mult de o mie de franci pentru o prelungire a pașaportului. „Este imposibil de înțeles ce fel de logică este aceasta”.

    NE PLATIM CHIRIA
    Selma Özcan: „Salariile noastre rămân acolo unde sunt. Criza economică a lovit deja pe toată lumea. În plus, creșterea procedurilor consulare va cauza și mai multe probleme cetățenilor noștri. Avem dificultăți să ne plătim chiria. „Nimeni nu este mulțumit de creșterea pașapoartelor”.

    Gândiți-vă puțin la noi
    Mehmet Özkan: „Am cheltuit 1500 de coroane pentru a veni de la Arhus la Copenhaga. Este pentru că nu muncesc. Angajații își pierd locul de muncă atunci când își iau concediu. Dacă o familie numeroasă vine din Arhus, trebuie să cheltuiască 5-6 mii de coroane. Cred că taxele erau deja mari, acum sunt și mai mari. De ce trebuie să ne gândim mereu la starea noastră? „Statul nostru ar trebui să ne ia în considerare și să deschidă o filială consulară în Arhus”.

    NOI NU CÂȘTIGĂM AȘA CĂ CREDEȚI VOI
    Erol Tınas: „Îmi este greu să înțeleg motivul acestei creșteri mari. În timp ce consulatele noastre care oferă servicii în străinătate ne-ar oferi servicii mai bune, suntem obligați să plătim taxe mai mari. „Situația economică a oamenilor nu este atât de bună pe cât crede statul nostru”.

    NU CA ASTA ÎN NICIO TARĂ
    Yusuf Can Çayır și Yusuf Çayır: „Nici o altă țară din Europa nu are o taxă de pașaport atât de mare. Nu putem înțelege de ce impun o creștere peste inflație. După cum se știe, criza economică din Europa este la un nivel extrem. Șomajul îi împovărează pe cetățenii noștri. Mulți dintre cetățenii noștri încearcă să scape doar cu alocații sociale. „Măririle ar trebui reconsiderate”.

    NOI SETĂM UN RECORD
    Hakan Karakaş: „Am fost surprins de creşterea paşapoartelor. O familie de 5 persoane trebuie să plătească 1055 de euro pentru un pașaport nou. Türkiye se confruntă cu o creștere record a taxelor. Nu este posibil ca cei care sunt șomeri și cei care beneficiază de ajutoare sociale să plătească aceste taxe. Aceste creșteri duc la pierderea cetățeniei. Organizațiile neguvernamentale turce nu ar trebui să rămână indiferente la această problemă.”

                                                                                                                              Citat din Europa din Libertate.

    Reyyan la
    Participant

    Trebuie luate măsuri stricte împotriva acestui lucru. Dacă intri în consulatele turce din Germania, ei cer bani. Și eu am fost expus la probleme similare. M-au înșelat literalmente cu privire la fotografia pentru pașaport. :) Nu le-a plăcut fotografia biometrică pe care am făcut-o afară (care era o fotografie care îndeplinea standardele), așa că m-au pus să fac fotografia în interiorul lor. Totodată, un unchi bătrân pensionar i-a făcut 3 fotografii diferite în consulat, pentru că ofițerului de acolo nu i-au plăcut și le-a făcut iar și iar. Când am auzit asta, l-am luat pe unchi cu mine și m-am dus la conducere și m-am plâns, dar nu mi-au restituit banii cheltuiți. De asemenea, foarte amuzant, un alt ofițer mi-a spus că nu e nevoie de o fotografie pentru mine. Sincer, mi s-a părut stupid. Pentru că tocmai mi s-a extins pașaportul.  ;D . Dar astea sunt lucruri foarte urâte. Nu voi mai merge niciodată la consulatul din Mainz.
    Ufuk, trebuie să-mi reînnoiesc pașaportul la sfârșitul acestui an. expiră. Voi merge în Turcia în mai. Mă întreb dacă ar fi mai ieftin dacă l-aș fi făcut în Ankara... De asemenea, nu există consulat unde locuiesc. atât de departe. Deci permisul meu expiră în noiembrie 2013. Este posibil daca am aceasta procedura facuta in Turcia, cand plec in vacanta, in loc de Germania?

    Reyyan la
    Participant

    Cu toate acestea, taxa percepută de biroul pentru străini pentru permisul de ședere electronic mi s-a părut scumpă. Am o întâlnire mâine. Taxa a fost de 135 de euro.  :-

    EL-TURCO
    Participant

    Bineînțeles că îl poți extinde în Turcia, dar este mai scump în Turcia! vezi. Google

Se afișează 3 răspunsuri - de la 1 la 3 (3 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.