Lecția 1: Informații preliminare

> Forumuri > Times și convenții din Germania > Lecția 1: Informații preliminare

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    almancax
    vizitator
    ÎNVĂȚAȚI SĂ FACEȚI O PROZECȚIE

    Atenție: Pentru a înțelege pe deplin acest lucru și subiectele care vor fi explicate în continuare, trebuie să aveți o cunoaștere suficientă a subiectelor de gramatică turcă.
    Dacă există informații despre fraze și articole din gramatica turcă, veți pleca într-un timp scurt.

    INSTALAREA SESIUNII SIMPLE

    Considerăm propoziții compuse dintr-un subiect și un predicat ca simple propoziții.
    ex

    Mă duc.
    Râzi.
    Ei vor citi.

    Cümleleri este o structură de propoziții foarte simplă. Dacă acordați atenție, compatibilitatea subiect-predicate este observată în cele trei propoziții de mai sus.

    Conformitatea predicatelor este esențială în indicii corecte și semnificative.
    Dacă o clauză este incompatibilă cu subiectul, atunci propoziția este distorsionată și lipsită de sens. Să examinăm exemplele,

    Voi merge.
    Citești asta.
    Ai venit.

    Cummings sunt cümlelerdir corupți. Faptele din trecut, conform consecutivului verbelor, nu au fost atrase și a apărut incompatibilitatea subiect-predicat.

    De exemplu, în funcție de subiect, "voi merge" sau vor merge "teză în funcție de subiect.
    Ei bine, întrucât subiectul și verbul trebuie să fie întotdeauna compatibile într-o propoziție, atunci ne putem face o idee despre subiectul propoziției doar uitându-ne la predicatul propoziției. Să scriem câteva exemple mai jos.

    Vin.
    Ai scris.
    Ei au scris.
    Tu ești următorul.

    Luați câteva propoziții de mai sus.
    În propoziția "Voi veni, gibi persoana (subiectul) care face lucrarea este ușor de înțeles, iar prima persoană este" I ".
    Ai scrisDupă cum se poate înțelege, subiectul propoziției este „Siz& Quot;
    Vor scrieSubiectul propoziției este „ei" este.
    Vei veniSubiectul propoziției este „sen& Quot;
    Desigur, ne uităm la predicatul cümlenenului, știm esența acelui cümlenin.
    Ei bine, verbele ne oferă doar informații despre subiectul clanului?
    Bineînțeles că nu.
    În același timp, faptele ne oferă informații despre subiectul cümlenului, despre momentul în care se desfășoară lucrarea, despre cadrul și modul cümlenului.
    Verbele alcătuiesc predicatul propoziției, iar verbele sunt infinitiv numit stat.
    Sufixul infinitiv al verbelor în turcă –MEK sau -MAK Este.
    În germană, acest sufix de infinitiv –en si cateodata -n  Este.
    Să comparăm verbele în ambele limbi pentru a înțelege mai bine situația.

    Spielen Echivalent turcesc al verbului Joaca Ambele verbe sunt la infinitiv.

    joc -  en
    Joaca - MAK

    După cum se poate vedea, conform verbelor de mai sus, sufixul la infinitiv este en în germană și mak în turcă.

    Dacă infinitul unui verb este aruncat, restul verbului este considerat ca verbul.
    În timp ce sufixele de persoană sau de timp sunt adăugate la verb, sufixul la infinitiv este abandonat și sufixele de persoană, timp etc. se adaugă la rădăcina verbului rămas. Să explicăm acest lucru cu un exemplu.

    citit Renunțăm la sufixul infinitiv al verbului și avem „cititCuvântul " rămâne. Acum să adăugăm o persoană și un sufix de timp la acest cuvânt. De exemplu, să adăugăm un sufix de persoana 1 singular și un sufix de timp prezent.

    citiți-vă

    Acum să explicăm sufixele pe care le aducem acestui verb.
    citiți: rădăcinile verbului
    yor: ora curentă eki
    um: 1. persoană fizică (I)

    Să facem alte câteva fotografii acum:

    CITEȘTE - YOR - SUN
    READ - DU - N
    READ - YOR - UZ
    READ - DU - K

    Acum să fim atenți la un punct aici. Luați, de exemplu, verbele pe care le citim și le citim.
    Ambele sunt 1. în ciuda faptului că era o persoană plurală, de ce au primit atașamente diferite de persoane?
    Acest lucru este legat de structura gramaticală și se datorează diferitelor timpuri utilizate.În germană, verbele iau de asemenea afixe ​​diferite în funcție de diferite timpuri și persoane.
    La fel ca în limba noastră, sufixul infinitiv al verbului este eliminat și sufixele sunt adăugate la rădăcina verbului.

    Să conjugăm un verb german:

    Lerneren : ÎnvățaMEK
    Vom arunca balanțele verbului și înapoi lerne cuvântul rămâne.
    Acum, să aducem o persoană și sufix de timp la acest cuvânt lern. De exemplu, să aducem prima persoană singular și prezent sufixe de timp.

    Lerner - e : Învăța - Um - um
    După cum se poate vedea numai -e Sufixul a dat verbului atât timp prezent, cât și semnificații persoana I singular.

    Lerner - t : Învăța - esti -

    Lern – te : Învăța - di - m

    Am dat câteva verbe în cele de mai sus. Vom învăța cu desăvârșire sufixele adăugate la verbe în funcție de timp.

    Acum să vă atragem atenția asupra unui alt punct.
    După cum puteți vedea, am eliminat sufixele la infinitiv ale verbelor și am conjugat verbul adăugând sufixe la rădăcina verbului rămas. Cu toate acestea, deși majoritatea verbelor sunt conjugate în acest fel, există 200 de verbe neregulate care nu urmează această regulă.
    Dacă actul unui verb nu se modifică pe măsură ce verbul este tras, atunci acest verb Verb regulat A sunat.
    Dar dacă rădăcina verbului se schimbă în timpul conjugării, acest verb Verb neregulat A sunat.
    Verbe regulate, uneori, verbe slabe, verbe neregulate sunt uneori numite verbe puternice.
    Deci, de unde știm dacă rădăcinile verbului se vor schimba?
    Trebuie să memorați toate verbele neregulate pentru a răspunde la această întrebare.
    În această etapă puteți începe doar prin memorarea celor mai utilizate în viața de zi cu zi.
    Dar să subliniem mai ales că Nu avem altă opțiune decât să memorăm aceste verbe și conjugări!

    CE ESTE AJUTOR?

    Există conceptul de verbe auxiliare în germană. Verbele auxiliare au diverse funcții în propoziție. În esență, există 3 verbe auxiliare în germană. Acestea sunt verbe auxiliare sein – haben – werden. Aceste verbe auxiliare nu au echivalente turcești și verbe auxiliare. nu pot fi folosite singure în propoziție.Absolut.Trebuie să fie folosite cu un verb normal în propoziție pentru a putea schimba timpul sau sensul verbului principal.
    Verbele auxiliare de mai sus pot fi folosite și ca verbe normale în același timp.
    Dacă ele sunt folosite ca verb normal, atunci ele au semnificație și pot fi folosite singure. În timp ce lecția noastră progresează, vom vedea mai mult în detaliu verbul ajutător.

    Aici am oferit câteva informații gramaticale în numele unor puncte importante.
    În următoarele lecții vom continua să explicăm setările gramaticale ale propozițiilor de la cele mai simple structuri de propoziții la cele mai complexe propoziții în orice moment.
    Vă dorim succesul Hep

    O, omule, este posibil ca persoana care ți-a dat această armă și ți-a dat o astfel de milă-i milă și o calificare hasem-i în acel simi te-a lăsat nesupravegheat, să nu-ți acorde importanță, să nu acorde atenție acțiunii tale, întregul univers care îți este subordonat este absurd. ar trebui să facă din genealogia ciudatului un copac putred, răsfățat, nesemnificativ? Să nege mila lui, care este evidentă ca soarele, și înțelepciunea sa, care nu acceptă în niciun fel îndoielile și care nu are nicio lipsă de eficacitate? Hâșâ! .. (Lem'alar)
    sfânt
    Participant

    Am vrut să mulțumesc prietenului care a trimis informațiile despre învățarea limbii germane. Mă alătur forumului dvs., sper că vă puteți ajuta cu informații despre învățarea limbii germane și o carte CD etc.
    Cred că felul în care scriu din curcan, de obicei, unde spun înapoi, care sunt colectate de cei mai buni decât Germania

    MuhaяяeM
    Participant

    Bine ati venit.
    Publicațiile noastre pe CD și cărți vă vor fi prezentate și în următorii ani.

    palmă
    Participant

    Bună ziua;
    Sunt unul dintre noii veniți dintre voi.
    Locul meu de muncă este o companie externalizată aici, ei folosesc germana și elvețianul german, pot înțelege diferența mai mult sau mai puțin, dar a trebuit să învăț germana.
    Nu ar fi mai util și mai memorabil dacă am avea resurse precum cărți sau CD-uri, așa cum au spus prietenii lor?
    Multumesc ..

    Toraman
    Participant

    wow ai spus foarte bine femeilor tale. mulțumesc. :)

    erhanornek1981
    Participant

    Am devenit membru nou, a fost un site foarte bun danke

    Băiat de vis
    Participant

    hmm am înțeles că înseamnă mak eki în turcă în germană ;)

    xxdiablo
    Participant

    tskler, a fost un site foarte util ..

    GREU
    Participant

    Bună, sunt Serkan din Istanbul și am aflat despre site-ul dvs. datorită unui prieten de-al meu care locuiește în Munchen, Germania. Plănuiesc să locuiesc la Berlin în următorii ani, așa că am vrut să încep acum să învăț limba germană. Aș fi foarte fericit dacă m-ai putea ajuta cu asta.Ce pot face și de unde pot începe? Nu stiu deloc... astept ajutorul si sugestiile voastre, dragoste si respect.

    smirna
    Participant

        Bun venit prietene... Uite, ai început deja de la locul potrivit. :) Da, încearcă să urmărești în ordine numerele lecției, începând cu lecția 1, memorează tiparele zilnice simple de vorbire încet. Aruncă-te pe site, vei realiza că ai început să înveți...

    iborotti
    Participant

    multumesc sper ca va functiona.

    muratxnumx
    Participant

    Multumesc pentru informatii

    SIMBOL
    Participant

    AM ÎNCEPUT DE LA ZAZĂ ÎNVĂŢĂMÂNT LIMBA GERMANĂ ÎN URMĂ DE VRE TREI LUNI ŞI A FOST FOARTE BINE CÂND MI-AM COMBINAT CUNOAŞTINŢELE DE PÂNĂ ACUM CU GRAMATICA PE CARE AI EXPLICAT-O ÎN TURCĂ.. MULTUMESC...

    KorteX
    Participant

    Mulțumesc pentru tot, încerc să învăț orice fel de efort de a învăța. Mulțumesc vouă, voi învăța această limbă. :)

    kermlik
    Participant

    Am devenit membru nou, site-ul dvs. este foarte bun, faceți o treabă foarte bună. În Allah, ar fi mai bine să cumpărați cu dvs., vă mulțumesc

    hakanxnumx
    Participant

    AI CREAT UN SUPER SITE, CE POT Spun, MULTUMESC GENIAL

Se afișează 15 răspunsuri - de la 1 la 15 (42 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.