Germania sau Turcia in 2015???

> Forumuri > Cafe almancax > Germania sau Turcia in 2015???

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    egelixnumx
    Participant

    Prietenii au discutat în mod constant subiect, dar știu că crezi că vreau să actualizez fusul orar pe care îl trăim în Germania sau să îmi trăiesc acoperișul în Turcia mai avantajos. Vreau doar să fii sincer cu tine însuți și să răspunzi în acest fel. Dacă reflectăm într-adevăr situația în care ne aflăm, poate vom distruge unele prejudecăți. Există o mulțime de oameni în forum, bucuria lor în procesul de viză și dezamăgirea lor după obținerea vizei.
    Au dreptate cei care locuiesc în Germania și cei care susțin că sunt nemulțumiți ???
    Sau cei care sunt atât de dornici să meargă în Germania și să vadă mântuirea acolo nu ???

    1963
    Participant

    Buna ziua, ati deschis un subiect bun. Desigur, exista argumente pro si contra de ambele parti. Desigur, argumentele pro si contra variaza de la persoana la persoana. Sa va spun cum se intampla asta, ce am observat de la mine si de la cei in preajma mea.Acum daca nu ai o profesie cu diploma in Turcia sau daca nu ai o profesie valabila aici, salariul pe care il vei primi aici este mai mult sau mai putin sigur daca esti profesionist.Daca nu ai au un loc de muncă, după cum se știe, în multe sectoare din Turcia, prioritatea nu este să ai o diplomă, ci să cunoști meseria.Aici, prioritatea este invers, se caută o diplomă și apoi competență în profesie. Daca nu ai diploma, fii cat de priceput iti doresti, nu conteaza in meseria ta. Am un prieten pe care l-am cunoscut la curs, lucra in afacerea de fabricatie de incaltaminte in Turcia, salariul lui era bun inainte a venit aici, nu a făcut nicio cercetare. Când l-am întrebat de ce nu a făcut nicio cercetare, mi-a spus: „Pot să lucrez acolo în această slujbă? Nu există nicio șansă să-mi fac treaba aici acum.” El a spus , „De ce nu ai făcut nicio cercetare?” El a spus: „Da, am auzit și eu mult această situație. Oamenii descriu acest loc atât de bine, se pare că peste tot este aici.” Nu există așa ceva ca un loc de munca si un salariu foarte bun.Bineinteles ca nu este doar pentru cei care sunt someri sau nu au diploma.Sigur ca chiar daca este o profesie valabila sunt dificultati.Deci, din cate intelegi, incepi viata ta de la zero Sfatul meu pentru noii prieteni care vor veni aici este ca daca ai o slujba buna si un salariu bun in Turcia, iar daca sotul tau de aici nu are un loc de munca foarte bun sau nu lucreaza aici, sa nu deranjezi rutina ta.Viața socială aici este foarte mai puțină comparativ cu Turcia, așa că te așteaptă o viață monotonă,chiriile caselor sunt mari.Majoritatea locurilor de muncă la care vei lucra aici vor fi prin firme de subcontractare,ceea ce nu e bine.Impozitele pe venit sunt și ele foarte mari , vor fi foarte multe deduceri la salariul pe care il primesti.Desigur, asta depinde de veniturile tale, in functie de situatia de munca a sotilor tai.Bineinteles, sunt aspecte bune ale acestora, cel putin in multe dintre ele, tu va avea vacanțe de weekend, concediu anual, mai multe alimente și băuturi decât în ​​Turcia.Prețurile mașinilor sunt mai accesibile decât Turcia electronică.Mai este un lucru: dacă doi oameni cu profesie lucrează aici, vor câștiga un venit mai bun decât în ​​Turcia. Dacă ar fi să rezum ce am scris, Germania sau Turcia, bineînțeles că sunt factori care îi determină, aceștia variază de la persoană la persoană, fiecare își va evalua propria situație, până la urmă am scris ce am observat. 
    De fapt, m-am gândit înainte să-l scriu sau nu, pentru că nu contează pentru cei care vor veni aici, deoarece mulți oameni simt că sunt pe nori înainte de a veni aici. Spune-le ce vrei. Întrebați întâmplarea trecută tabiikii va face postarea, așa că orice lucru calmiy al viselor voastre aici cererea dvs. Am înfășurat viitorii prieteni nu rătăcesc examinarea lumii visurilor după prăbușirea lor, veți spune, de ce ați mers acolo ozaman, cel mai mare factor al meu este esim aici, în venirea mea pentru a avea o profesie bună, iar profesia să fie atât de dificil de făcut în Turcia, desigur, în Dacă spui că regreti că ai o profesie valabilă aici?
    Nu am vrut să fiu indiferent la subiectul prietenilor, deși nu știam că scrisul meu nu era important, dar este o slujbă pe care o vor ști imediat ce vreau să scriu, mi-am îndeplinit datoria umanitară, îmi pare rău dacă am o greșeală în scrisul meu fără să știu asta.

    egelixnumx
    Participant

    Ai scris foarte bine. Știi unde îmi este capul, am rude foarte apropiate în ambele țări. Dar, dintr-un anumit motiv, toată lumea își admiră viața celuilalt. Unul spune că aveți un Maiden's Tower, aveți o mare, celălalt spune că aveți multe vacanțe acolo, benzină ieftină, mașini ieftine. Când comparăm cele două țări, sunt subiectele pe care trebuie să ne bazăm, peisajul natural sau mașinile de vacanță? Când discutăm această problemă cu verișoara mea, ea spune în teza ei că ar vrea să locuiască în Germania. Copilul meu este mult mai bun și mai avantajos în creșterea unui copil cu trei limbi, contribuțiile statului sunt mult mai bune și mai avantajoase, desigur, adaugă alte subiecte la sfârșit, vacanțe lungi, mașini ieftine, benzină ieftină, când transformă acest lucru copilul trebuie să meargă la facultate pentru a crește multilingv. Prețul este de 22 mii TL pe an pentru prima școală, de ce să locuiți acum în Germania? A spus că vreau să mă înțelegeți. Am spus că ai dreptate. Fratele verișorului respectiv locuiește în Germania. Oda a spus că dragostea sa pentru Istanbul, mare și problema de cetățenie de clasa a doua pe care a trăit-o acolo, viața nu a fost niciodată atât de ușoară, iar sunetul tobei a fost plăcut de departe. I-am spus că ai dreptate. Apoi a fost un mic incident între noi, vărul meu din TR mi-a spus de ce are dreptate după cum a urmat: a cumpărat un vehicul BMW 30 pentru 5.20 mii TL. Fratele său din 1998 a cumpărat același vehicul în Germania pentru modelul 2000 pentru 1.600 El a cumpărat aceeași mașină cu și eu umplu 110 TL, îmi umple rezervorul GPL cu 30 €. Nu știam ce să spun, amândoi sunt tulburați, amândoi sunt nefericiți. Unul este îngrijorat de a trăi viața mai ușor, celălalt tânjește după patrie, tânjește după familie și se gândește că este exclus în țara în care trăiește. Amândoi cred că economia țării în care trăiesc este proastă și sunt nemulțumiți. Cine este cu adevărat nefericit ??? Care are dreptate ???

    Reyyan la
    Participant

    Bună ziua, ați deschis un subiect bun. Desigur, există argumente pro și contra de ambele părți. Desigur, argumentele pro și contra diferă de la persoană la persoană. Cum se poate întâmpla asta? Să vă spun ce am observat de la mine și de la cei din jurul meu.Acum daca nu ai o meserie cu diploma in Turcia sau daca nu ai o profesie valabila aici, salariul pe care il vei primi aici este mai mult sau mai putin sigur daca esti profesionist. nu au un loc de muncă, așa cum se știe, în multe sectoare din Turcia, prioritatea nu este să ai o diplomă, ci să cunoști meseria.Aici, prioritatea este să ai o diplomă, atunci se caută competență în profesie .Daca nu ai diploma, fii cat de priceput iti doresti,nu conteaza in meseria ta.Am un prieten pe care l-am cunoscut la curs.El lucra in afacerea de fabricare a pantofilor in Turcia.A avut un bun salariu înainte de a veni aici. El nu a făcut nicio cercetare. Când l-am întrebat de ce nu a făcut nicio cercetare, mi-a spus: „Pot să lucrez acolo la această slujbă? Nu am nicio șansă să-mi fac meseria aici acum.” a spus: „De ce nu ai făcut nicio cercetare?” El a spus: „Da, am auzit și eu mult această situație. Oamenii descriu acest loc atât de bine, se pare că peste tot este aici.” Nu există așa ceva. un loc de munca si un salariu foarte bun.Desigur,nu este doar pentru cei care sunt someri sau nu au diploma.Bineinteles,chiar daca este o profesie valabila,exista dificultati.Deci, dupa cum intelegi, esti să-ți începi viața de la zero. Sfatul meu pentru noii prieteni care vor veni aici este că dacă ai un loc de muncă bun și un salariu bun în Turcia și dacă soțul tău de aici nu are un loc de muncă foarte bun sau nu lucrează aici, aș ziceti sa nu va deranjati rutina.Viata sociala aici este foarte mai putina in comparatie cu Turcia, asa ca va asteapta o viata monotona,chiriile caselor sunt mari.Majoritatea locurilor de munca pe care le veti lucra aici vor fi prin firme de subcontractare,ceea ce nu este bine.Impozite pe venit sunt, de asemenea, foarte mari, vor fi multe deduceri la salariul pe care il primesti.Desigur, asta depinde de veniturile tale, in functie de situatia de munca a sotilor dvs. Desigur, sunt aspecte bune ale acestora, cel putin exista multe dintre ele, ai vacanțe de weekend, concedii anuale, mai multe alimente și băuturi decât în ​​Turcia.Prețurile mașinilor sunt mai accesibile decât Turcia electronică.Mai este un lucru: dacă doi profesioniști lucrează aici, vor câștiga un venit mai bun decât Turcia.Daca ar fi sa sintetizez ce am scris, sunt factori care determina Germania sau Turcia, bineinteles, acestia variaza de la om la om, fiecare isi va evalua propria situatie, pana la urma am scris ce am observat. 
    De fapt, m-am gândit înainte să-l scriu sau nu, pentru că nu contează pentru cei care vor veni aici, deoarece mulți oameni simt că sunt pe nori înainte de a veni aici. Spune-le ce vrei. Întrebați întâmplarea trecută tabiikii va face postarea, așa că orice lucru calmiy al viselor voastre aici cererea dvs. Am înfășurat viitorii prieteni nu rătăcesc examinarea lumii visurilor după prăbușirea lor, veți spune, de ce ați mers acolo ozaman, cel mai mare factor al meu este esim aici, în venirea mea pentru a avea o profesie bună, iar profesia să fie atât de dificil de făcut în Turcia, desigur, în Dacă spui că regreti că ai o profesie valabilă aici?
    Nu am vrut să fiu indiferent la subiectul prietenilor, deși nu știam că scrisul meu nu era important, dar este o slujbă pe care o vor ști imediat ce vreau să scriu, mi-am îndeplinit datoria umanitară, îmi pare rău dacă am o greșeală în scrisul meu fără să știu asta.

    Am scris în mod repetat comentarii pe această temă egale cu părerea ta. ce ai scris la propriu. Sunt alături de voi în această problemă
    Am aceeași părere. Bine rezumat.

    1963
    Participant

    Am scris în mod repetat comentarii pe această temă egale cu părerea ta. ce ai scris la propriu. Sunt alături de voi în această problemă
    Am aceeași părere. Bine rezumat.

    multumesc pentru ganduri

    tugce_doerj este
    Participant

    Desigur, situația se schimbă în funcție de așteptările și standardele de trai ale oamenilor. Dacă aveți suficient germană pentru a urma o profesie validă în Germania, desigur Germania este mai bună. taxele sunt mari în Germania, dar standardele sunt, de asemenea, ridicate. A trăi în Germania este ușor și confortabil atâta timp cât există limbă și muncă.

    sawr
    Participant

    sfârșitul curcanului,
    Încă îmi este foame evenimente de tinichea în Turcia,
    Totul aici este bani, statul îi incită oficial pe angajați să fie leneși, să nu muncească,
    Nu există niciun avantaj aici,
    Deși soțul și soția lucrează, suma maximă pe care o obțineți nu depășește 2500, dar ajunge deja la 1500. taxele sunt prea mari,
    impozit pe tot
    Au conectat oamenii la robot, știi robotul în formă de vacă, mulg bızt bızt din toate părțile oriunde te duci,

    omerr34
    Participant

    Desigur, situația se schimbă în funcție de așteptările și standardele de trai ale oamenilor. Bineînțeles, Germania este mai bună dacă aveți suficient german pentru a exercita o profesie în Germania. taxele sunt mari în Germania, dar standardele sunt, de asemenea, ridicate. A trăi în Germania este ușor și confortabil atâta timp cât există limbă și muncă.

    Ați rezumat evenimentul din Germania, viața ușoară foarte frumoasă de orice fel de curcan.

    lambdawinner829
    Participant

    Alegerea între Germania și Turcia este o decizie personală bazată pe diferiți factori. Fiecare țară are propriile avantaje și oportunități. Experiențele și opiniile oamenilor variază, așa că este important să păstrați mintea deschisă. Important este să găsești un loc în care să te simți fericit și mulțumit.

Se afișează 8 răspunsuri - de la 1 la 8 (8 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.