curs de germana

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    cetince
    Participant

    salut prieteni, au trecut vreo 6 luni de când am venit în Germania, dar cursul meu abia începe. Am început 2 zile mai târziu. Am fost la programare, au făcut un test, dar încă nu au răspuns. Cei din curs sunt în general oameni care vorbesc limba germană, așa că cred că nu pare că vor începe de la zero. Cred că subiectele vor merge rapid. Cursul meu este de 5 zile pe săptămână de la 8.30 la 12.45. Aș aprecia dacă m-ați putea informa despre aceste probleme.

    esraaras
    Participant

    Am mers la curs în două școli diferite din Germania. În primul curs pe care l-am urmat, profesorii erau turci, dar era interzis să vorbești turcă și, ca atare, nu puteai să pui întrebări și să obții răspunsuri în locurile în care ai rămas. Nu știam prea multe, sincer, nu știam nimic pentru că eram nou în Germania, dar studenții de acolo stăteau ani de zile în germană. Știau și nu aveau dificultăți de înțelegere. Apoi am schimbat școală, profesorii erau germani, dar au predat foarte bine, în plus, am învățat mai mult decât prima dată. Nu cred că va fi dificil. Important este că ar trebui să o faci din nou pentru a întări subiectele după ce vii acasă, iar soția ta trebuie să fie foarte răbdătoare. Nu-i pune prea multe întrebări, cred că folosește-ți soția doar ca dicționar, așa că întreabă sensurile cuvintelor :))

    reporter
    Participant

    Salut prieteni;

    Au trecut 9 saptamani de cand am venit in Germania si 6 saptamani de cand am inceput cursul Inainte de a incepe cursul mi-au facut un test de determinare a nivelului si am raspuns corect la 65 de intrebari din 40, iar ei m-au inceput la "intensivkurs". 430 de ore), la început am fost fericit, până la urmă, în loc să fac 630 de ore, am făcut 430 de ore, aveam de gând să fac un ceas, am crezut că am 200 de ore de economisire atât financiar, cât și în timp, dar când cursul. am inceput, mi-am dat seama ca sunt unul dintre putinii oameni din clasa care nu stiu sa vorbeasca practic :) Dar din punct de vedere gramatical nu era mare diferenta, de fapt pot spune ca sunt mai bun decat majoritatea, si am inteles ca la ei Diferența dintre mine și studenți este diferența de vocabular și timpul petrecut în Germania De exemplu, cel mai nou membru al clasei locuiește în Germania de 5 ani, și sunt chiar și unii care locuiesc în Germania. 11 ani, pe când sunt în Germania doar de 1 lună și am început cursul, trebuie să vorbesc cu alții, chiar dacă este în Tarzan, uneori și profesorul de curs momente în care nu pot exprima ceea ce gândesc, cuvintele mi se blochează în gură și mă simt ca o sfeclă în clasă, în fața profesorului, dar...:)De exemplu, zilele trecute, toți s-au întrebat: „Was it was it gestern abends gemacht?” Răspunsul meu a fost „gestern abends habe ich fernsehen gegessen”, apoi, când ai văzut pe toți râzând, gândește-te la mine , intru si eu in situatii amuzante, dar sa fie SALLAH ..la urma urmei asta imi da motivatie, am multe motive sa invat :) Oricum cred ca incet incet progresez practic..
    Cât despre tine, cred că vei începe de la 0, nu e nevoie să te gândești, toți cei din clasă sunt la nivelul tău, tot ce le trebuie mai mult decât tine sunt câteva cuvinte sau, după cum spuneam, timpul trăit.. după toate, se numește „Curs de limbă”, o să învățăm pentru că nu știm, ce am face dacă am ști, nu?...:))

    Respectă

    emoție departe
    Participant

    Prieteni, sfatul meu pentru voi este să începeți cursul de la zero când veniți în Germania... Da, știți ceva din punct de vedere gramatical, dar credeți-mă, de fapt nu știți nimic, doar credeți că știți! Când vine vorba de vorbit, te uiți pur și simplu! Da, te testează la început, indiferent cât de bun ar fi trecutul tău, începe de la zero. Și lasă profesorul tău să fie german! Da, poate îți va fi dificil, dar vei învăța să vorbești în fața unui german și, prin urmare, nu te vei simți ciudat când vorbești cu alți nemți!

Se afișează 3 răspunsuri - de la 1 la 3 (3 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.