ajutor de șomaj în Germania

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    PyrO1250
    Participant

    Salut, succes, am o intrebare pentru tine, sotia mea este insarcinata si lucreaza, contractul i se termina pe 31.12.2022, cel mai probabil ma dau drumul si este o confuzie in informatii, am sunat la biroul de somaj trei luni acum si spus asa, fatragul nostru se termina in acest moment 28.12.2022.Daca Dumnezeu ne permite, vom avea copilul in brate.Confuzia aici este elterngeld si ajutor de somaj.Ne spun ca mai intai vei primi eltergeld de la somaj. instituție și apoi veți aplica pentru ajutor de șomaj. Nu ni s-a părut foarte logic acest lucru, apoi am sunat din nou și ne-au spus că de data aceasta veți primi mutterschaftgeld, așa că nu puteți aplica pentru ea, și eram într-o dilemă cum și unde ar trebui să aplica?Daca cineva are informatii as fi bucuros sa ajut.Apropo, data de intrare a sotiei mele se incheie intre 01.09.2021 - 31.12.2022, deci a castigat ajutor de somaj.

  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.