Locuind separat, va rog ajutati-va...

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    Baris123
    Participant

    Buna ziua. Am venit în Germania în iulie 2021 cu o viză de reîntregire a familiei. Mi-am luat cartea de rezidenta in septembrie. Au susținut o ședință de 3 ani. Am un conflict sever cu soția mea și ea a ieșit din propria ei casă. Am plecat și azi acasă. Au trecut 10-11 luni de la sesiune. Încă nu am fost la școala de limbi străine, dar am vollzeit de 10 luni și contract de muncă pe perioadă nedeterminată. Vă rog să-mi spuneți cât de incomod este pentru noi să stăm în locuri separate. Mulțumesc

    yenicerixnumx
    Participant

    Buna ziua. Am venit în Germania în iulie 2021 cu o viză de reîntregire a familiei. Mi-am luat cartea de rezidenta in septembrie. Au susținut o ședință de 3 ani. Am un conflict sever cu soția mea și ea a ieșit din propria ei casă. Am plecat și azi acasă. Au trecut 10-11 luni de la sesiune. Încă nu am fost la școala de limbi străine, dar am vollzeit de 10 luni și contract de muncă pe perioadă nedeterminată. Vă rog să-mi spuneți cât de incomod este pentru noi să stăm în locuri separate. Mulțumesc

    În mod normal, trebuie să rămâi căsătorit timp de 2 ani. Dar dacă ai un loc de muncă pe perioadă nedeterminată, cred că lucrurile se schimbă. Sper să răspundă un prieten care știe. Dar există posibilitatea ca ei să-l trimită înapoi cu ce a spus soția lui. Așa că dacă se plânge de tine doar pentru a te enerva, mă tem că vei fi trimis înapoi. Dar fă o înțelegere cu soția ta și taci 2 ani.

    Baris123
    Participant

    Spune doar să stai departe de mine. Totuși, am făcut ceea ce a spus el sa schimbat foarte mult. Nu cred că se va plânge. Dar am început să am cicatrici din cauza stresului pentru că mi-ar fi pierdut ședința.

    yenicerixnumx
    Participant

    Spune-mi, am găsit un articol de lege.

    Permis de ședere pentru soț (Eigenständiges Aufenthaltserlaubnis)
    • Permisul de ședere legat de căsătorie se încheie odată cu desfacerea căsătoriei. (În caz de rezidență separată sau divorț)
    • Reședința independentă este posibilă după cel puțin 3 ani de căsătorie legală. Această perioadă se calculează de la data începerii permisului de ședere.

    Permisul de ședere pentru soț se acordă în următoarele cazuri speciale (perioada de tranziție)
    • Lucrează la același angajator timp de 1 an și poți prelungi contractul de muncă (minim 451 € loc de muncă asigurat).
    • Situații de urgență (violență domestică documentată etc.),
    • a avea un copil de cetățenie germană,
    • Decesul soțului/soției.

    În cazul dumneavoastră, aveți o perioadă de studiu de 10 luni. mai dă-ți dracu dinții. După 1 an, veți avea dreptul de ședere independentă.

    Toți avem aceleași probleme, sunt dezumanizați, locuiesc oficial în Germania

    Baris123
    Participant

    Spune-mi, am găsit un articol de lege.

    Permis de ședere pentru soț (Eigenständiges Aufenthaltserlaubnis)
    • Permisul de ședere legat de căsătorie se încheie odată cu desfacerea căsătoriei. (În caz de rezidență separată sau divorț)
    • Reședința independentă este posibilă după cel puțin 3 ani de căsătorie legală. Această perioadă se calculează de la data începerii permisului de ședere.

    Permisul de ședere pentru soț se acordă în următoarele cazuri speciale (perioada de tranziție)
    • Lucrează la același angajator timp de 1 an și poți prelungi contractul de muncă (minim 451 € loc de muncă asigurat).
    • Situații de urgență (violență domestică documentată etc.),
    • a avea un copil de cetățenie germană,
    • Decesul soțului/soției.

    În cazul dumneavoastră, aveți o perioadă de studiu de 10 luni. mai dă-ți dracu dinții. După 1 an, veți avea dreptul de ședere independentă.

    Deci, nu contează dacă sunt la altă adresă, adică dacă mai lucrez 2 luni, pot obține un permis de ședere independent?

    finanțare leowo
    Participant

    Buna ziua. Am venit în Germania în iulie 2021 cu o viză de reîntregire a familiei. Mi-am luat cartea de rezidenta in septembrie. Au susținut o ședință de 3 ani. Am un conflict sever cu soția mea și ea a ieșit din propria ei casă. Am plecat și azi acasă. Au trecut 10-11 luni de la sesiune. Încă nu am fost la școala de limbi străine, dar am vollzeit de 10 luni și contract de muncă pe perioadă nedeterminată. Vă rog să-mi spuneți cât de incomod este pentru noi să stăm în locuri separate. Mulțumesc

    Pentru a obține un permis de ședere independent de la soțul dumneavoastră, trebuie să fi locuit împreună în aceeași casă timp de 2 ani dacă soțul dumneavoastră este cetățean german și timp de 3 ani dacă este cetățean turc. Dacă v-ați mutat în case separate înainte de expirarea acestei perioade, vă veți pierde, din păcate, dreptul de ședere aici. A avea un loc de muncă pe perioadă nedeterminată voll Zeit vă poate oferi o reședință independentă după ce ați locuit în aceeași casă timp de 2 ani dacă soțul dumneavoastră este cetățean german și 3 ani dacă este cetățean turc.

    fără inimă
    Participant

    Bună ziua, totul pare să fie împotriva ta, singura ta grijă nu este ajutorul statului. Nu vă continuați munca fără a o primi. Divorțul durează deja 2 yeni în total Dacă stai despărțit 1 an, dacă termenul limită este de 1 an, vei mai fi aici încă 2 ani. Este suficient să nu rămâi fără adăpost.

Se afișează 7 răspunsuri - de la 1 la 7 (7 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.