Lecția 14: Sfaturi pentru Artikeller

> Forumuri > Lecții de bază din germană de la zero > Lecția 14: Sfaturi pentru Artikeller

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    Lara
    vizitator

    În capitolele anterioare, am afirmat că toate numele generice au un articol și cuvintele trebuie memorate împreună cu articolele lor.
    Pentru confortul dvs., am găsit potrivit să facem o grupare care să conțină informații despre ce tipuri de nume sunt utilizate cu ce articol.
    Credem că va fi o mare comoditate pentru dvs. dacă studiați și memorați gruparea.
    Cu toate acestea, poate fi, de asemenea, că nu ați inclus un cuvânt în niciun grup, caz în care va trebui să vă uitați din nou la dicționar.

    NUME CU PIELE ARTIFICIALĂ

    – Numele zilelor, lunii și anotimpurilor sunt folosite împreună cu articolul der.
    – Numele de direcție și vânt sunt folosite împreună cu articolul der.
    – Numele tuturor viețuitoarelor care sunt de sex masculin (berbec, taur, cocoș etc.) sunt folosite împreună cu articolul der.
    – Toate monedele sunt folosite cu articolul der (cu excepția die Mark:mark, das Pfund:sterlin, die Krone:krone)
    – Mărcile de mașini sunt folosite împreună cu articolul der.
    Cuvintele care se termină cu literele – -ig – ing – ich – ast – și – ant – ent – ​​​​en – eur – ier – iker – s – ist – ismus – sau – är sunt folosite cu articolul der.

    NUME CU SIS ARTIFICIAL

    – Toate creaturile feminine (cu excepția das Weib: femeie și das Mädchen: fetiță)
    – Forma plurală a tuturor substantivelor, indiferent de gen
    – Numerele
    – Nume de fructe, copaci și flori (cu excepția Der Apfel:măr)
    – Substantive cu ultima literă -e și având în general două silabe
    – Oricare ar fi numele unei nave, articolul ei este die.
    – Ultimele litere; în, ion, ei, tät, heit, ung, schaft, keit, ere, elle, itis, ive, ose, a, ade, age, ette, ine, ie, sis, ik, ur, enz, ille, üre, substantive cu anz
    Substantivele cu articolul sunt die.



    NUME CU DAS ARTICULAT

    – Nume comune atât pentru creaturi masculine, cât și pentru femei și pentru descendenții fiecărei creaturi
    – Substantive derivate din verbe sau adjective
    – elemente chimice
    – Nume de locuri precum cinematografe, cafenele, hoteluri
    – Ultimele scrisori; Articolul substantivelor ing, ma, icht, chen, tum, ett, tel, lein, ment, in este das.

    Mă întreb dacă ai fost creat doar pentru lume, că îți petreci tot timpul pe ea!

    Cuvinte

    Periculos
    Participant

    Danke schön;) Am avut un examen, am venit

    rugăciune
    Participant

    Deja mi se pare că articolele vor deveni puțin confuze... dar nu contează, puțină practică poate fi suficientă...

    jonturk
    Participant

    Oricât de dificultăți am cu asta, am și dificultăți cu informațiile despre direcție. an der, zu, in etc...

    Cel mai bun lucru este să memorezi cuvintele împreună cu articolele lor...

    kenan
    Participant

    Acest lucru de grup a fost puțin mai relaxant. Mulțumiri..

    mefu
    Participant

    Îmi amintesc că articolele care se termină cu sfârșesc cu 99% mor.
    Dacă există o greșeală, o puteți corecta?

    MuhaяяeM
    Participant

    Da, am menționat deja mai sus ..

    ahmetcagri
    Participant

    walla una dintre cele mai importante probleme în limba germană. Vă mulțumesc foarte mult

    lastinka
    Participant

    Cred că cel mai strâns, dificil și enervant subiect al germanului este ceea ce este necesar pentru trei. unul este suficient:)

    Vă mulțumesc foarte mult pentru împărtășirea informațiilor utile...

    exaltat
    Participant

    Majoritatea germanilor nici măcar nu folosesc articole. Dar este foarte greu să înveți cuvinte cu articole. Dar putem depăși și aceste dificultăți

    emily
    Participant

    Articolele alea mă înnebunesc />:(” title=">:(” class="bbcode_smiley” />).

    oz_tu
    Participant

    Este într-adevăr. Capul meu este atât de confuz în legătură cu aceste articole. Dar trebuie să învățăm:

    gopanado
    Participant

    Mulțumesc foarte mult.

    Nazira
    Participant

    Nu vă faceți griji cu privire la articolele atât de mult, veți învăța să faceți mai multe propoziții, veți învăța să faceți mai multe propoziții, atunci când spuneți un articol greșit, cu siguranță îl veți învăța fără să vă dați seama, dar trebuie întotdeauna să-l configurați odată cu iunie.
    De exemplu, werden, bin, sein, habe etc. sunt mai implicați în propoziții, cred că memorarea lor este mai importantă. desigur du bist er sie es etc. Aceste legături sunt importante. În plus, veți învăța ocazional în articol.
    Mult succes tuturor.

    ercan
    Participant

    FEMININUM /DESCRIERE THE ARTIKELLER EXISTENT

    ULTIMA BIJUTERIE
    -ei die Bücherei (biblioteca), die Metzgerei (măcelar), die Dreckerei (tipografie)
    -in die Freundin(prietena),die Lehrerin(profesor),die Schülerin(eleva)……….-heit die Krankheit (boală), die Einheit (unitate), die Kindheit (copilărie),
    -keit die Höflichkeit (curtoazie), die Flüssigkeit (lichid) die Feuchtigkeit (umiditate)
    -schaft die Freundschaft (prietenie), die Eigenschaft (caracteristică) die Verwandschaft (rudenie)
    -ung die Bildung (educație), die Nahrung (nutriție) die Werbung (publicitate)
    -a die Camera (camera), die Lira (lira)
    -ade die Olympiade (olimpiysat), die Fassade (față), die Marmelade (marmeladă)
    -age die Garage (garaj), die Etage (etaj)
    -anz die Eleganz (eleganță) die Bilanz (balanco), dieDistanz (distanță)
    -ette die die În etichetă (etichetă) die Toalette (wc) die în tabletă (tavă)
    -euse die Friseuse (femeie frizer), die Maseuse (femeie maseuză)
    -die Historie (data) die Materi (material), die Kastanie (chestnut) die Akademie (academy), die Lotterie (loeria), die Calorie (calorie)
    -enz die Freqenz (frecvență) die Tendenz (trend), dieExistenz (prezență)
    -ik die Politik (politica) die Musik (muzică), die Lyrik (poezie) die Mathematik (matamatik)
    -ine die Margarine (margarine) die Maschine (machine) die Vitrine (showcase) die Cabinet (cabinet)
    -ion ​​explozie matriță (explozie) matriță Stație (stație); matriță Dimensiune (dimensiune)
    - (i) tät die Universität (university) die Qualität (quality) die Fakultät (facultate) die Realität (real)
    -sis, -se die Dosis (dosaj) die Basis (basic) die Analiza (analiza)
    -ur die Natur (natură), die Kultur (cultură), die Temperatur (căldură), die Cartoon (desen animat)
    -üre die Broschüre (brosör) die Gravură (gravură)

    În plus, bijuteriile rare -aise, -aille, -äne, -elle, -ere, -ille, -isse, -itis, -ive, -ose sunt, de asemenea, incluse în acest grup.
    Voi da exemple pentru prepoziția de definiție DAS data viitoare.

    Anonim
    vizitator

    Bănuiesc că nici o altă modalitate decât memorarea lor nu este rea: '(

Se afișează 15 răspunsuri - de la 1 la 15 (119 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.