Lecția 23: Adjective și fraze adjective în germană

> Forumuri > Lecții de bază din germană de la zero > Lecția 23: Adjective și fraze adjective în germană

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    MuhaяяeM
    Participant
    Adjective și adjective în germană

    • I. ADDICĂRI
    • [/ List]

      Stările, culorile, formele, numerele, felurile, locurile etc. ale ființelor. sunt numite adjective.
      Adjective vin înainte de nume și sunt folosite cu nume.

      imens într-o grădină lung plopi ...
      Plopi în grădină

      Joacă în loc de joacă pentru copii frumos copii, în mâinile lor roșu baloane ...
      Copiii care se joacă în parcul copiilor, baloanele aflate în posesia lor ...

      tineri om, vârstnic omul a dat locul autobuzului ...
      Omul ia dat omului o plimbare în autobuz ...

      Scoateți întuneric suntem a deveni un Exemple de neînțeles cu adjective scrise cuvinte ce înseamnă o scădere de görüyoruz.özellikl vom elimina ultima propoziție în propoziția de mai sus dintr-o propoziție sıfattır.sıfat.
      Dacă ar redefini stările, culorile, formele, numerele, pozițiile, locurile etc. ale ființelor. Adjectivele roșii la cuvântul care indică proprietățile denir.örneg,,,,,, cuvinte mari, mici, vechi vechi noi, frumoase, urâte, cum ar fi adjective.
      (În gramatica turcă, aceste cuvinte nu sunt adjective atunci când sunt folosite singure, ele sunt doar substantive. Cu toate acestea, dacă sunt folosite cu un substantiv precum „penul roșu”, atunci capătă proprietăți adjectivale, caz în care „piiul roșu” devine un frază adjectivă. Dacă aceste cuvinte sunt folosite în fața unui verb, atunci acestea se numesc adverbe.)

      În germană, cuvinte precum jung (tânăr), grün (verde), gut (bun) sunt adjective.
      Cümlede poate fi utilizat singur, acționând ca un plic dacă este faptă.
      Cu toate acestea, numărul de adjective folosite singur în acest mod în limba germană este foarte mic.
      Adjectivele impune ca un nume de lângă o mare parte, deja principala sarcină a adjectivelor, de asemenea, singur cu nitelemektir.dolayı orice prezență de „roșu“, mai degrabă decât percep cuvinte ca titlul de „balon roșu“ ar fi mai potrivit pentru a detecta ca un cuvânt roșu adjectiv, cuvântul.

      Unele dintre cele mai utilizate adjective în limba germană sunt:

      intestin: bun
      schlecht: rău
      hässlich: urât
      schön: frumoasă
      verde: verde (și toate culorile sunt adjective)
      jung: tânără
      fund: vârstnici
      fault: leneș
      gesund: sănătoasă
      manivelă: pacient
      tief: scăzut
      hoch: ridicat
      fleissig: muncitor
      klein: mic
      neu: nou
      fund: vechi
      klug: inteligent
      sauber: curat
      lang: lung
      .
      .
      .

      Nu există multe informații despre utilizarea adjectivelor pe cont propriu. Principalul subiect pe care îl vom examina aici este definirea adjectivelor, care este cel mai folosit loc de adjective.

    • II. ÎNCĂLCĂRI ADJECTIVE
    • [/ List]

      Unul sau mai multe adjective, unul sau mai multe nume, culori, forme, numere etc. este verbul adjectiv al grupurilor de vocabular.
      De exemplu, grupuri de cuvinte cum ar fi balonul roșu, cravată verde, procesor rapid, tânăr, plopi lungi sunt unele adjective.
      În timp ce în turcă, frazele adjective sunt formate prin combinația dintre un adjectiv și un substantiv, următorul model general este utilizat pentru expresiile adjective în germană:

      ARTICOLE + ADJ + NUME

      După cum puteți vedea din cele de mai sus, adjectivele se află între articol și nume.
      Deoarece există anumite tipuri de articole, cum ar fi definite, nedeterminate, negative ambigue în germană, adjectivele ar trebui să se adapteze și articolului.
      dificil și adjective este diferit în funcție de fiecare articol adaugă alır.Bu, între timp, suplimentele luate de adjectivul doar schimba în funcție de articolul care
      ar fi greșit să spunem.
      Sufixele adjectivelor, articolul, forma singulară sau plurală a numelui depind de nume.

      NIVELUL ARTISTIC - NAMELE SITE - DAS CU NUMELE TALE

      ARTICOLE + ADJ + ADĂUGAT E TEAKIS + NAME

      Adjectiv: rot: roșu
      Nume: das Buch: Carte
      Compilație: das rote Buch (Cartea roșie)

      Adjective: inferior: Mai vechi
      Nume: der Mann: Adam
      Compoziție: der alte Mann (bătrân)

      Adjectiv: klein: mic
      Nume: die BLume: Floare
      Compoziție: die kleine Blume (floare mică)

      După cum se vede în exemple, pe care le folosim spune-die-das utilizare articol de adjective-A sunt adăugarea de bijuterii.
      Exemplele de mai sus sunt în nume singulare, acum să ne uităm la plural.
      După cum știți, au fost folosite zaruri cu nume de plural.
      Deși nu este numele de plural genitiv, de data aceasta, bijuterii, folosim așa-bijuterii va adăuga adjectivul-care de bijuterii.

      Adjectiv: rot: roșu
      Nume: die Bücher: Cărți
      Compoziție: die roten Bücher (Cărți roșii)

      Adjective: inferior: Mai vechi
      Nume: Die Männer: Adam
      Compoziție: die alten Männer (Bătrâni)

      Adjectiv: klein: mic
      Nume: mama BLUMEN: Flori
      Compoziție: die kleinen Blumen (flori mici)

      ARTICOLE NU - Cursul pentru a face nume cu proprietarii de EINE

      După cum știm, articolul nedeterminat al lui der și das este ein, iar cel nedeterminat al articolului este eine.
      În cazul în care trebuie făcută o rafinare cu un articol, atunci:

      EIN + SEX PENTRU NUMELE NECOMBAT (DAS) ADAUGA LA ECHIPAMENTE ES ADDED + NAME

      EIN + ERIL PENTRU NUMELE CETĂȚILOR (DER) ADAUGAȚI LA URGENȚA APĂRARE + NUMELE

      EINE + PENTRU NUMELE DE GEN DE FEMEI (MURI) ADĂUGAȚI BIJUTERII LA REGLARE + NUME

      Regula de mai sus ar trebui memorată ca celelalte.

      Adjective: inferior: Mai vechi
      Nume: der Mann: Adam
      Compoziție: ein alter Mann (Un bătrân)

      Adjectiv: klein: mic
      Nume: die BLume: Floare
      Compoziție: eine kleine Blume (o floare mică)

      Adjectiv: rot: roșu
      Nume: das Buch: Carte
      Compoziție: ein rotes Buch (o carte roșie)

      După cum vă amintiți, ein și eine nu au fost folosite în plural.
      Astfel, pentru nume de plural, se poate da următoarea regulă:

      ADD E EMAIL ADĂUGAT + NUME

      Adjective: inferior: Mai vechi
      Nume: der Mann: Adam
      Compoziție: alte Männer (Bătrâni)

      Adjectiv: klein: mic
      Nume: die BLume: Floare
      Compoziție: kleine Blumen (Flori mici)

      Adjectiv: rot: roșu
      Nume: das Buch: Carte
      Compoziție: rote Bücher (cărți roșii)

      Mai sus am dat exemple de adjective folosite cu nume singulare.
      Toate exemplele au fost alcătuite din nume simple.
      În lecțiile viitoare vom analiza completările adjectivelor pentru celelalte forme.
      De asemenea, adjective conform substantivului caz în germană; Adjectivele folosite sub forma -I sunt împărțite în trei, adjectivele folosite sub forma -E și adjectivele folosite sub forma -in.

      Dorim succes.

      Dacă doriți gustul și plăcerea vieții, aduceți viața la viață prin credință și împodobiți-o cu devotament și păstrați-o evitând păcatele.

      A spus Nursi

    …mister…
    Participant

    Multumesc admin.... ;D Am citit doar sfârșitul, așa că sunt și aici câteva EXCEPȚII... oh :) Știam cam despre acest subiect, așa că nu m-am uitat la el, dar o să mă uit mai târziu, cred că pot nu găsesc nicăieri o explicație atât de clară... yuppie:) mulțumesc oricum... :angel:

    cărbune
    Participant

    multumesc pentru efortul tau

    gevezexnumx
    Participant

    SUCCES LA EFORTUL DVS.. MULTUMESC MULT...

    michaelar
    Participant

    :politică: Mulțumesc mult, Poștaș... Mi-ai adus o veste foarte fericită... alkis :) dans :)

    eu-ba
    Participant

    Mulțumesc și datorită efortului dvs.

    MuhaяяeM
    Participant

    Dorim succes.

    parola
    Participant

    teșekkürler

    visător
    Participant

    Profit mult de lecțiile dvs. Vă mulțumim pentru masă.

    lordifa
    Participant

    Cred că putem lua forma nominativă atunci când facem propoziții cu verbul „sein”.

    „Der Mann este alt”. Sau o fac eu greșit?

    arhetip
    Participant

    M-a ajutat foarte mult, mulțumesc

    Talos
    Participant

    Mulțumesc foarte mult, profesor, informațiile de care am nevoie.

    albastru
    Participant

    Este uimitor, am trecut prin atâtea cărți ca să înțeleg, acum sunt membru, mă bucur că am făcut-o, nu-ți face griji :) de ce nu te-am descoperit înainte……….

    Schwertl la
    Participant

    Multumesc.. (chiar si profesorul recomanda acest site la scoala, esti foarte bun la treaba ta... :))

    Există lecții foarte bune aplaudă :) hiihi :)

Se afișează 14 răspunsuri - de la 1 la 14 (14 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.