Spitalul și procedurile de examinare în Turcia

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    finanțare leowo
    Participant

    Salutare tuturor din nou 🙋🏻‍♀️,
    Am o întrebare pentru tine. Mă voi bucura dacă mă puteți lămuri cu privire la această chestiune.
    Vom pleca în concediu în Turcia săptămâna viitoare😍 Când plec în Turcia, vreau să fiu examinat într-un spital privat și să fac un control.
    Toate înregistrările mele și ale soției mele sunt în Germania și nu avem nicio relație cu TR, inclusiv adresa. Trebuie să merg la SSI sau să fac vreo înregistrare când merg în Turcia pentru aceste proceduri spitalicești? Dacă mă înregistrez la SSI, vor exista datorii viitoare etc.? (Din moment ce nu mergem foarte des la TR, nu vreau sa va doare capul daca nu pot urmari in detaliu).
    Din moment ce lucrez, am posibilitatea de a avea asigurare internațională la krankenkasse (Techniker Krankenkasse). Voi vorbi marți despre acoperirea asigurării în străinătate și detalii.
    Aș fi foarte încântat dacă oamenii care au cunoștințe detaliate sau experiență anterioară în aceste probleme pot oferi un răspuns detaliat.
    De asemenea, sunt deschis la sugestii 😊
    Va multumesc anticipat

    Trebuie să mergi la SSK și să iei un certificat AT 11, asigurarea germană acoperă toate cheltuielile, dar când spitalele private turcești văd asigurarea germană, emit facturi de zeci de mii de euro asigurării germane, un fel de fraudă. Îi puseseră 2 copci pe sprânceană unei rude de-a noastră, un spital privat facturat 13.000 de euro.

    finanțare leowo
    Participant

    Cele câteva zile trec atât de repede. Am pus întrebarea aici pentru că nu am avut timp să o cercetez. Nu am primit un răspuns detaliat și informativ.
    Permiteți-mi să vă dau o scurtă anecdotă despre cum mi-am descurcat munca la spital cât am fost în Turcia, pentru ca într-o zi, dacă cineva are nevoie, să beneficieze de ea.
    În primul rând, trebuie obținut Certificatul T/A 11 pentru ca Krankenkasse să poată acoperi cheltuielile medicale în caz de urgență în timpul plecării în vacanță din Turcia în Germania. Primiți documentul prin aplicarea personală la Krankenkasse la care sunteți afiliat. Când mergi în Turcia, trebuie să mergi la SSI din regiunea ta cu documentul T/A 11 și să obții un număr Yupass. Cu numărul yupass dat de SSI, procedurile dumneavoastră spitalicești sunt acoperite de asigurarea dumneavoastră numai în caz de urgență. În afară de asta, dacă vrei să faci un examen privat ca mine, trebuie să acoperi toate cheltuielile din buzunarul tău. Un program de taxe neasigurat este aplicat în toate tranzacțiile spitalicești. Plătiți pentru examinare, alte proceduri, medicamente, totul din propriul buzunar. Există spitale care percep taxe de examinare și procesare, în special pentru pacienții de origine străină, mult mai mult decât taxele de tratament neasigurate ale cetățenilor turci. Dacă ai identitate turcească, nu ești tratat ca un turist. Cu toate acestea, acest lucru poate să nu fie cazul în fiecare spital privat. Am vrut să subliniez acest lucru aici, deoarece ea a spus că prețurile pentru examinările femeilor străine în spitalul la care am fost sunt diferite. Deoarece sunt deja cetățean turc, am fost supus prețurilor pentru cetățenii turci neasigurați. Mi-am făcut toate treburile.
    Le doresc tuturor o zi sanatoasa si fericita.

    yenicerixnumx
    Participant

    mulțumesc foarte mult. prin:)

    finanțare leowo
    Participant

    .

    istanbullu este
    Participant

    Salutare tuturor din nou 🙋🏻‍♀️,
    Am o întrebare pentru tine. Mă voi bucura dacă mă puteți lămuri cu privire la această chestiune.
    Vom pleca în concediu în Turcia săptămâna viitoare😍 Când plec în Turcia, vreau să fiu examinat într-un spital privat și să fac un control.
    Toate înregistrările mele și ale soției mele sunt în Germania și nu avem nicio relație cu TR, inclusiv adresa. Trebuie să merg la SSI sau să fac vreo înregistrare când merg în Turcia pentru aceste proceduri spitalicești? Dacă mă înregistrez la SSI, vor exista datorii viitoare etc.? (Din moment ce nu mergem foarte des la TR, nu vreau sa va doare capul daca nu pot urmari in detaliu).
    Din moment ce lucrez, am posibilitatea de a avea asigurare internațională la krankenkasse (Techniker Krankenkasse). Voi vorbi marți despre acoperirea asigurării în străinătate și detalii.
    Aș fi foarte încântat dacă oamenii care au cunoștințe detaliate sau experiență anterioară în aceste probleme pot oferi un răspuns detaliat.
    De asemenea, sunt deschis la sugestii 😊
    Va multumesc anticipat

    Bună ziua,

    Pentru următoarea ta vizită, poți face o asigurare internațională de sănătate pentru întreaga familie cu 21 de euro pe an (atât ne-a costat).
    TK – Envivas
    https://www.envivas.de/tarife/reisekrankenversicherung#/beratung/reise
    Dar aceasta acoperă și numai afecțiuni urgente.

    Ar putea dori să vă perceapă taxa de 100% pe care o aplică pacienților neasigurați pentru verificare și examinare. Cred că ar trebui să cercetezi acest subiect în detaliu.
    În Germania, TK are aplicații bune de verificare pentru vârstele de 30-35-40 de ani. Intreaba medicul cu insistenta daca nu vrea sa o faca.

    Apropo, din câte știu eu, documentul ta11 acoperă acum doar afecțiuni urgente, din păcate :(

    Vă doresc sărbători sănătoase și fără probleme.

    lambdawinner829
    Participant

    …. M-am bucurat de adresa ta și am văzut asta. Sper că poate ajuta! Puteți confirma dacă este necesară înregistrarea la SSI și puteți discuta despre acoperirea și detaliile poliței dumneavoastră internaționale de asigurare pentru a evita datorii viitoare. De asemenea, păstrați copii ale documentelor importante și contactați spitalul și ambasada Turciei pentru o mai bună înțelegere.

    williamserna0628
    Participant

    …. M-am bucurat de adresa ta și am văzut asta. Sper că poate ajuta! Puteți confirma dacă este necesară înregistrarea la SSI și puteți discuta despre acoperirea și detaliile poliței dumneavoastră internaționale de asigurare pentru a evita datorii viitoare. De asemenea, păstrați copii ale documentelor importante și contactați spitalul și ambasada Turciei pentru o mai bună înțelegere.

    Vești grozave de auzit despre viitoarea ta călătorie în Türkiye! Deși nu pot oferi niciun sfat anume... Am vazut ce ai mentionat. Este grozav să luați măsuri pentru a oferi claritate cu privire la înregistrarea SSI și pentru a discuta despre acoperirea dumneavoastră internațională. Păstrarea copiilor documentelor importante și contactarea spitalului și a ambasadei Turciei este o mișcare cu adevărat inteligentă pentru a se asigura că procesul decurge fără probleme. Sper să aveți o călătorie minunată și un examen reușit! 😊🏥🌍

Se afișează 7 răspunsuri - de la 1 la 7 (7 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.