Cum pot lua meu Turcia la bunuri la prețuri accesibile?

> Forumuri > Secțiunea generală privind Germania și alte țări europene > Cum pot lua meu Turcia la bunuri la prețuri accesibile?

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    Reyyan la
    Participant

    Bună prieteni. Am 4-5 valize cu obiecte de dus în Turcia. Mă va costa mult să-l iau cu avionul. Imi puteti spune preturile cu transportul? (Sincer, nu am găsit vehicule de transport pentru că locul în care locuiesc este mic. Am primit informații doar de la o piață turcească, care mi-a spus despre vehiculele de transport care transferă fructe și legume din Germania în Turcia, dar a spus și că s-ar putea să fi un risc ca lucrurile mele sa se piarda.) Sau cand cumperi articole in plus cand cumperi un bilet de avion platesti 2 euro pe kilogram.Asa am auzit dar nu stiu cat de adevarat este.Stiu si ca daca Călătoresc cu Lufthansa, am dreptul să port 46 de kilograme. Dar greutatea valiza mea este în jur de 100 de kilograme. Îmi voi lua și laptopul cu mine. Ce ar trebui să fac pentru el? Vă voi arăta factura mea. Nu am informații despre această problemă, deoarece nu am adus niciodată un computer. :) Aș fi foarte fericit dacă cineva știe despre aceste probleme.

    https://www.almancax.com/almanca-alfabesi-das-deutsche-alphabet.html

    guru
    Participant

    salut REYYA, mult succes. Te întorci la TR?

    Mi-am adus lucrurile cu transportul în timp ce veneam în Turcia din Germania. Ei primesc 1 EUR pentru fiecare 7 kg cu avionul.

    Am adus în jur de 15 colete de dimensiuni standard, inclusiv vesela, fierul și aparatele de cafea, precum și aparatele electrice, am plătit 300 EUR în total.

    Puteți apela compania turcă pe internet
    google introduce TUBAY TRANSPORT BRUCHSAL

    tugce_doerj este
    Participant

    Nu este nevoie să dați o factură pentru laptop. Toți își poartă laptopul, la îndemână sau tampoanele. Când aduceți televizor sau articole electronice mari, cum ar fi acesta, în Germania, aveți nevoie de o factură, de asemenea, este necesară atunci când mergeți în Turcia. Eu port 2 laptopuri de fiecare dată când merg, nu a ieșit nimic până astăzi.

    Companiile de transport maritim necesită mulți bani pentru 100 kg. Pentru că vă oferă 1 container. Același preț care transportă 1 kg în acel container este același preț care transportă 100 kg. purtați un set de canapele cu recipientul dacă doriți, 1 farfurie dacă doriți.

    dejavu1347
    Participant

    Bună prieteni. Am 4-5 valize cu obiecte de dus în Turcia. Mă va costa mult să-l iau cu avionul. Imi puteti spune preturile cu transportul? (Sincer, nu am găsit vehicule de transport pentru că locul în care locuiesc este mic. Am primit informații doar de la o piață turcească, care mi-a spus despre vehiculele de transport care transferă fructe și legume din Germania în Turcia, dar a spus și că s-ar putea să fi un risc ca lucrurile mele sa se piarda.) Sau cand cumperi articole in plus cand cumperi un bilet de avion platesti 2 euro pe kilogram.Asa am auzit dar nu stiu cat de adevarat este.Stiu si ca daca Călătoresc cu Lufthansa, am dreptul să port 46 de kilograme. Dar greutatea valiza mea este în jur de 100 de kilograme. Îmi voi lua și laptopul cu mine. Ce ar trebui să fac pentru el? Vă voi arăta factura mea. Nu am informații despre această problemă, deoarece nu am adus niciodată un computer. :) Aș fi foarte fericit dacă cineva știe despre aceste probleme.

    Buna Reyya,

    În primul rând, vă recomand să vă purtați laptopul cu dvs. în timpul călătoriilor, cum ar fi bagajele de mână. Nu există nicio plată de asigurare pentru daune la încărcarea articolelor electronice în portbagajul aeronavei. În esență, este interzisă încărcarea articolelor electronice în portbagaj. Desigur, îl puteți încărca, dar dacă l-ați încărcat pe hârtie, companiile aeriene au pus un astfel de articol pentru a evita problemele de plată spunând că problema vă aparține.

    În al doilea rând, cota de bagaj internațională a companiilor aeriene este de 30 Kg. Cota de bagaj de mână este de 8 kg. Desigur, companiile aeriene care vând bilete ieftine, cum ar fi Pegasus și Sun Express, își propun să obțină un profit prin reducerea bagajului la 20 Kg și prin plata bagajului în exces.
    Dacă spui 100 de kilograme de bagaje; Dacă veniți în Turcia cu o companie care recunoaște dreptul la bagaj de 30 kg (Turkish Airlines etc.), expeditorul de avioane de până la 33 de kilograme deja nu sună dacă mai mult Türkhavayol 2-3 kilograme. Pregătiți un bagaj de mână de 8 kilograme ca mână bagaje.
    Astfel, poți aduce cu tine aproximativ 40 – 45 de kilograme.

    Vă recomandăm să trimiteți articolele rămase prin poștă sau marfă. Dacă ați trimite din Turcia în Germania PTT, aș recomanda. Dar nu știu ce instituție funcționează așa acolo, dar probabil este DHL. Trebuie să obțineți un preț de la DHL.
    Desigur, conținutul bagajelor este, de asemenea, important. Dacă aveți articole electronice, nu le trimiteți în acest fel. Dar dacă aveți numai obiecte personale, le puteți trimite prin poștă fără nicio problemă. Pentru a nu avea o problemă precum blocarea în vamă, nu ar trebui să existe articole electronice.

    Dacă faceți o returnare definitivă, asigurați-vă că obțineți o „hârtie de returnare definitivă” de la consulat. Această lucrare vă oferă chiar dreptul de a vă muta casa fără să plătiți taxe vamale. Chiar dacă lucrurile tale sunt blocate la vama turcească, le poți recupera cu această hârtie, nicio problemă.

    1963
    Participant

    compania pegasus costă 5 TL pe kilogram, puteți cumpăra bagaje suplimentare în timp ce cumpărați bilete.

    dejavu1347
    Participant

    compania pegasus costă 5 TL pe kilogram, puteți cumpăra bagaje suplimentare în timp ce cumpărați bilete.

    5 TL pentru zborurile interne.
    La zborurile internaționale, dacă adăugați bagaje suplimentare în momentul în care cumpărați un bilet, 5.50 TL, care dacă cumpărați camera în momentul rezervării Dacă spun că aveți bagaje în exces la aeroport și doriți să plătiți, veți plăti 6 euro pe kilogram.

    1963
    Participant

    Nu am spus nimic diferit, mi-am cumpărat biletul cu 5 TL, acum este 5.5, nu există prea multe diferențe :) De asemenea, marfa DHL ia aproximativ 1-5 euro pentru 6 kg și ajunge la destinație într-un timp foarte lung, durează 1-1,5 luni.

    dejavu1347
    Participant

    Nu am spus nimic diferit, mi-am cumpărat biletul cu 5 TL, acum este 5.5, nu există prea multe diferențe :)

    Oh, bine, atunci am crezut că ai spus că îmi pare rău că l-am adăugat în teren.

    El nu poate adăuga mai mult de 20 de kilograme de bagaje suplimentare singur. Are 100 de kilograme de bagaje și încă nu își poate face treaba pentru a lua 40 kg + bagaj de mână. Ar trebui să fie nevoie de poștă sau de o altă rută. Dacă spune că va plăti suplimentar pentru restul de 60 de kilograme, trebuie să cheltuiască de 10 ori mai mult decât valoarea articolelor din interior. :)

    1963
    Participant

    Da, chiar dacă trimite restul de 60 de kilograme cu companiile de marfă, va fi foarte scump și va dura mult timp pentru a vă ocupa de vamă, dacă există bunuri electronice, este nevoie de mult timp pentru a ajunge în Turcia. cel mai ieftin din marfă este dhl ca ptt în Turcia l-am trimis în Germania înainte să trimit un pachet de 3 kg în 32 de zile am plătit 18 euro pachet de 1 kg în 18 zile am mers, am plătit 9 euro 
    ps3 pierdut într-un backend, nu a fost găsit

    dejavu1347
    Participant

    Da, chiar dacă trimite restul de 60 de kilograme cu companiile de marfă, va fi foarte scump și va dura mult timp dacă există bunuri electronice. Am fost în 3 zile, am plătit 32 euro 
    ps3 pierdut într-un backend, nu a fost găsit

    Reyya, mai bine îți aduci valiza bucată cu bucată, dacă vei merge din nou aici. În caz contrar, tot felul de costuri sunt scumpe. Dacă există cunoștințe care vor conduce cu mașina în Turcia, cereți-le să aducă resturile. Cu alte cuvinte, indiferent dacă merg într-un oraș diferit de cel în care veți merge în TR, îi vor trimite în orașul în care vă aflați cu marfă în Turcia. Restul valizelor sunt suficient de ușor pentru a intra în TR

    Reyyan la
    Participant

    vă mulțumesc în mod individual tuturor pentru comentariile lor. da guru, cred. Planific să mă întorc în Turcia spre sfârșitul acestui an. Pare mai avantajos să fiu în propria mea țară în ceea ce privește afacerea și viața privată.

    Nu există așa ceva electronic ca hainele mele din valizele pe care le voi lua. Hmm este adevărat, va costa mai mult să iau cât mai repede articolele pe care le înțeleg din comentarii decât conținutul valizelor. Pare cel mai logic să o luăm în două partide. Anul trecut am mers cu Luftansa, iar dreptul de transport era de 23 23 de valize separate și 46 de kilograme în total. Dar nenorociri pentru acest an, Lufthansan nu a avut zboruri directe către Ankara. a ajuns direct la Istanbul. Expedierea coletelor din Turcia în Germania este ieftină, dar foarte costisitoare din Germania în Turcia. Am cautat.

    guru
    Participant

    După cum am spus, veți veni și pleca de 1 * 2 ori, care era un bilet de avion sau ceva din nou.
    Cred că poți lua ceea ce poți lua cu avionul și restul să te descurci cu transportul.
    Aveam 15 cutii de carton cred că aveam multe lucruri înăuntru, jumătate din casă costase cam 300 de euro oricum. a venit fără nicio problemă

    Reyyan la
    Participant

    Buna Reyya,

    În primul rând, vă recomand să vă purtați laptopul cu dvs. în timpul călătoriilor, cum ar fi bagajele de mână. Nu există nicio plată de asigurare pentru daune la încărcarea articolelor electronice în portbagajul aeronavei. În esență, este interzisă încărcarea articolelor electronice în portbagaj. Desigur, îl puteți încărca, dar dacă l-ați încărcat pe hârtie, companiile aeriene au pus un astfel de articol pentru a evita problemele de plată spunând că problema vă aparține.

    În al doilea rând, cota de bagaj internațională a companiilor aeriene este de 30 Kg. Cota de bagaj de mână este de 8 kg. Desigur, companiile aeriene care vând bilete ieftine, cum ar fi Pegasus și Sun Express, își propun să obțină un profit prin reducerea bagajului la 20 Kg și prin plata bagajului în exces.
    Dacă spui 100 de kilograme de bagaje; Dacă veniți în Turcia cu o companie care recunoaște dreptul la bagaj de 30 kg (Turkish Airlines etc.), expeditorul de avioane de până la 33 de kilograme deja nu sună dacă mai mult Türkhavayol 2-3 kilograme. Pregătiți un bagaj de mână de 8 kilograme ca mână bagaje.
    Astfel, poți aduce cu tine aproximativ 40 – 45 de kilograme.

    Vă recomandăm să trimiteți articolele rămase prin poștă sau marfă. Dacă ați trimite din Turcia în Germania PTT, aș recomanda. Dar nu știu ce instituție funcționează așa acolo, dar probabil este DHL. Trebuie să obțineți un preț de la DHL.
    Desigur, conținutul bagajelor este, de asemenea, important. Dacă aveți articole electronice, nu le trimiteți în acest fel. Dar dacă aveți numai obiecte personale, le puteți trimite prin poștă fără nicio problemă. Pentru a nu avea o problemă precum blocarea în vamă, nu ar trebui să existe articole electronice.

    Dacă faceți o returnare definitivă, asigurați-vă că obțineți o „hârtie de returnare definitivă” de la consulat. Această lucrare vă oferă chiar dreptul de a vă muta casa fără să plătiți taxe vamale. Chiar dacă lucrurile tale sunt blocate la vama turcească, le poți recupera cu această hârtie, nicio problemă.

    Bună ziua, hârtia de returnare definitivă pe care o voi primi de la consulat va fi necesară doar pentru articolele electronice? nu inteleg asta!! Oricum nu am niciun obiect electronic de luat. Mă gândesc să le vând pe toate aici. Televizor, frigider, mașină de spălat….etc.. Desigur, ar fi bine dacă aș avea o alternativă, cum ar fi să-l duc în Turcia, dar mi se pare dificil. Deci, ce alte documente trebuie să primesc de la consulat când mă întorc? Mă întreb dacă știi?

    Reyyan la
    Participant

    După cum am spus, veți veni și pleca de 1 * 2 ori, care era un bilet de avion sau ceva din nou.
    Cred că poți lua ceea ce poți lua cu avionul și restul să te descurci cu transportul.
    Aveam 15 cutii de carton cred că aveam multe lucruri înăuntru, jumătate din casă costase cam 300 de euro oricum. a venit fără nicio problemă

    Ai dreptate, lasă-mă să investighez și asta. Cred că totul se va rezolva deodată. Bănuiesc că nu aveai obiecte mari de uz casnic, nu? (frigider, mașină de spălat, etc.) Voi investiga acel transport pe care l-ați dat. Mulțumesc guru. De asemenea, vă întreb cât cântăresc articolele dvs., pentru că mă întreb dacă costă suplimentar pentru transport după ce o anumită greutate depășește o anumită greutate.  :) Întreb pentru că nu am informații despre aceste chestiuni.

    guru
    Participant

    Nu, tocmai am luat haine și ustensile de bucătărie mici în vesela mea. pernă cuvertură sau ceva de genul.
    Din câte îmi amintesc, l-au cumpărat în funcție de mărimea cartonului, nu de greutate.

    dejavu1347
    Participant

    Bună ziua, hârtia de returnare definitivă pe care o voi primi de la consulat va fi necesară doar pentru articolele electronice? nu inteleg asta!! Oricum nu am niciun obiect electronic de luat. Mă gândesc să le vând pe toate aici. Televizor, frigider, mașină de spălat….etc.. Desigur, ar fi bine dacă aș avea o alternativă, cum ar fi să-l duc în Turcia, dar mi se pare dificil. Deci, ce alte documente trebuie să primesc de la consulat când mă întorc? Mă întreb dacă știi?

    În esență, „Întoarcerea definitivă în Turcia” este o lege privind posibilitatea de a vă muta întreaga casă. Dar nu pot pretinde că am cunoștințe foarte detaliate. Cred că puteți obține cele mai bune informații de la consulat personal. În plus, dacă ai lucrat acolo mai mult de 5 ani, ai dreptul să aduci o mașină în Turcia fără să plătești taxe vamale dacă urmează să te întorci cu siguranță. Dacă vrei, poți să cercetezi și asta. Cred că dacă scrieți „aducerea unei mașini în Turcia din Germania” pe Google, veți vedea site-uri de unde puteți obține informații detaliate. Cu alte cuvinte, nu acoperă un singur articol electronic.

    În plus, Germania are o lege de returnare. Aceștia oferă ajutor la relocare turcilor care se întorc. Această lege a fost transmisă și la TV. Doar pentru că germanii fac pași pentru a-i întoarce pe turci. Cred că puteți obține acest lucru de la centrul de locuri de muncă sau de la orice instituție de la care primiți ajutor, ca informații detaliate. Desigur, vor căuta unele condiții, dar este util să înveți, poate este ceva de care poți beneficia.

    Dacă aveți de gând să faceți o întoarcere definitivă, cercetați-le bine, cred că ar putea exista și alte opțiuni în fața dvs., în afară de transportul bagajelor cu bagajul. Știu că, chiar dacă ați lucrat acolo, chiar și indemnizațiile de asigurare pe numele dvs. pot fi transferate către instituția turcă de securitate socială prin petiție. Cu alte cuvinte, situația dvs. este alta decât transportul de mărfuri, cred că aveți unele drepturi suplimentare pentru că vă întoarceți. Vă sugerez să cercetați.
    Din nou, încerc să ajut dacă știm ceva

Se afișează 15 răspunsuri - de la 1 la 15 (22 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.