Lecția 19: Denumirea germană (Curs de date)

> Forumuri > Lecții de bază din germană de la zero > Lecția 19: Denumirea germană (Curs de date)

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    Lara
    vizitator
    NAME-E HALİ (DATİV)

    Numele se face și prin schimbarea articolelor.
    Articeller variază după cum urmează:

    der articulated dem,

    das devin articulat dem,

    mor devine articulat,

    ein articulat în einem,

    deveniți eine articulat einer,

    kein devine artificially keinem,

    keine-ul se transformă în artificiale.

    Aici am dori să subliniem; Există situații destul de diferite în ceea ce privește stările numelui.
    Cu cât practici mai mult și practici, cu atât mai ușor și mai mult
    S-ar putea să vă familiarizați rapid.În capitolele următoare vor fi o mulțime de exemple ale acestor subiecte.
    și vom da exerciții. Încearcă să faci singur câteva exerciții.
    Cereți ajutor în situații pe care nu le cunoașteți. Amintiți-vă, cu cât practicați mai mult, cu atât mai mult
    cu cât timpul dvs. de învățare este mai scurt și problemele devin permanente. Să continuăm acum.
    .

    der Schüler (student)


    dem Schüler (către student)
    das Kind (copil)


    dem Kind (față de copil)
    die Frau (femeie)


    spune doamna (femei)
    ein Haus (o casă)


    einem Haus (la o casă)
    kein Haus (nu o casă)


    keinem Haus (nu o casă)
    eine Frau (o femeie)


    einer Frau (către o femeie)
    keine Frau (nu o femeie)


    keiner Frau (nu pentru o femeie)
    Regulile date mai sus au fost exemplificate aici.

    În timp ce descrie pluralul substantivelor, unele substantive sunt plural, luând -n sau -en la sfârșit.
    Aceste nume erau de obicei ultimele litere -schaft, -heit, -keit, -in, -lei, -rei, -ung.
    Printre aceste substantive cu articolul „der”, articolul „der” devine „dem” la convertirea substantivului în -e.
    iar cuvântul este folosit în forma de plural, adică pluralul care ia sufixele -n sau -en și articolul
    Toate substantivele cu „der” sunt întotdeauna folosite la plural în forma -e a substantivului. Această excepție este doar
    Nu este o caracteristică specifică stării -e, este valabilă pentru toate stările numelui. Pentru a da un exemplu,
    Articolul cuvântului student este „der”, iar acest cuvânt devine plural prin adăugarea sufixului -en la sfârșit.
    Deci excepția de mai sus este valabilă pentru acest cuvânt.
    Luați cazul și -e.

    Student (singular și simplu de stat) (student)
    die Studenten (student plural)
    Studenten (singular și singular) (student)
    Dacă analizați bine situația de mai sus, puteți înțelege cu ușurință excepția de mai sus.

    Vom examina numele de plural de mai jos.
    După cum se știe, toate numele de plural din starea simplă a articolului „mor” a fost.
    Motivul pentru care nu am tratat pluralele în cazul -i separat în secțiunea anterioară este acela că pluralul
    Nu a existat nicio modificare în cazul -i al substantivelor. Substantivele plural au fost de asemenea discutate aici.
    Motivul pentru care îl luăm este că substantivele la plural au o schimbare în starea -e a substantivului.
    (După cum puteți vedea, totul în această limbă are propriile excepții.
    În viitor, aceste reguli descurajante vor suna la fel de ușor și obișnuit ca înmulțirea a două la patru.)

    Pentru a schimba substantivele la plural în -e, articolul „die” din fața substantivului la plural se schimbă în „den” și
    La sfârșitul substantivului se adaugă litera „n”. Dacă ultima literă a pluralului substantivului este „n”, atunci litera „n”
    (Citiți din nou regula de mai sus)

    ex
    die Väter (plural și simplu stat) (tată)
    den Vätern (plural și-state de stat) (babalara)
    După cum se vede în exemplul de mai sus, am schimbat articolul „die” în „den” și l-am adăugat la plural la sfârșitul substantivului.
    Deoarece nu există litera „n”, am adăugat litera „n” pentru a face -e.

    exemplu:
    die Frauen (plural și stare simplă) (femei)
    den Frauen (plural și -e state) (femei)
    După cum sa văzut mai sus, articolul „die” s-a transformat în „den” în cazul -e al substantivului și al substantivului
    Deoarece pluralul se termină deja cu litera „n”, o literă suplimentară „n” nu a fost adăugată la nume.

    Deci, este folosit doar articolul „die” cu substantivele la plural? Nu. Articole nedefinite cu substantive la plural
    Am afirmat în secțiunile anterioare că poate fi folosit și (negativ-incert).
    Apoi, să prezentăm diferite exemple de articole nedefinite - prin devenirea lor.
    După cum se știe, „ein” și „eine” nu au fost folosite cu substantivele la plural, deoarece aceste cuvinte înseamnă „unu”.
    Acest sens contrazice pluralul substantivului.Ai auzit vreodată de „a cărți”?
    Acest sens este un nonsens, așa că ar trebui folosit doar ca „cărți”. Deci „ein” și „eine”
    Nu sunt folosite la plural. Să explicăm cu un exemplu;
    Cuvântul ein Buch (o carte) este singular, deci se referă la o singură carte.
    Cuvântul lar cărți fiecareanılamaz nu poate fi folosit ca în ein Bücher ,, este folosit ca „Bücher ..
    Prin urmare, nu folosim articolele „ein” și „eine”.

    exemplu:
    ein Buch (slabă și singulară) (o carte)
    Bücher (simplu și plural) (cărți)
    Büchern (-e și plural) (cărți)
    În exemplul de mai sus, deoarece cuvântul Bücher nu are un articol în fața cuvântului, doar
    s-a adăugat o litera „n” și cuvântul a devenit -e
    .

    „Keine” ar putea fi folosit în fața substantivului la plural. Să facem acest lucru într-un exemplu.
    keine Bank (fără bancă) (slabă-simplu)
    keine Banken (fără bănci) (stat slab)
    keinen Banken (fără bancă) (-e cazul-plural)
    La pluralul negativ, „keine” se schimbă în „keinen”.

    În această secțiune, am prezentat diverse utilizări legate de forma -e a substantivului.
    Se spune că limbile străine sunt nerecunoscătoare.
    nu fi niciodată permanent. Nu te mulțumi cu ceea ce ai citit aici.
    Încercați singuri să traduceți multe cuvinte în diferite forme ale substantivului.
    Realizări ...

    Capitalul de viață este rar. Există multe lucruri de care aveți nevoie.

    Mă întreb dacă ai fost creat doar pentru lume, că îți petreci tot timpul pe ea!
    (BSN)

    fier
    Participant

    o explicatie foarte amanuntita.Multumesc.

    rugăciune
    Participant

    Am fost foarte curios de acest subiect, m-ai făcut să înțeleg foarte confortabil. Mulțumesc foarte mult!

    rapid
    Participant

    Mulțumesc foarte mult
    o super narațiune și explicație ..

    sanemul meu
    Participant

    Am citit acest subiect din carte, nu am înțeles mare lucru, acum îl pot înțelege mai bine.

    yazyagmuruxnumx
    Participant

    De fapt, subiectul pare dificil, mă duceam la starea numelui, dar cred că am început să mă descurc în caz de muncă și e-business. Mă voi bucura dacă îmi puteți oferi o metodă despre cum să înțeleg acest lucru emite mai bine: '(

    MuhaяяeM
    Participant

    Trebuie să înțelegeți subiectul temeinic, să memorați regulile și să exersați mult.
    Dacă nu faceți multă practică, este posibil să nu puteți înțelege bine subiectul și este posibil să nu vă dați seama în ce stare se află obiectul din propoziție atunci când trecem la structurile de propoziții în viitor.
    Din aceste motive, trebuie să memorați și să distingeți toate formele numelui, cum ar fi inundațiile.
    Realizări ...

    Trandafir
    Participant

    danke schön

    tu miracol
    Participant

    dem guten mann = to good man
    der guten frau = femeie bună
    dem guten kind = good cocuga

    Vom fi din ce în ce mai buni aici HURAAAAAA  :)

    memolixnumx
    Participant

    : - [Bună ziua, sunt nou pe acest site, subiectele sunt foarte bune. Încerc din greu să învăț. Știu că învăț, dar când vine vorba de a face propoziții, nu știu, nu pot fă o propoziție. De aceea îmi pare rău și nu îndrăznesc să vorbesc. Mulțumesc anticipat.

    Derwisch
    Participant

    : - [Bună ziua, sunt nou pe acest site, subiectele sunt foarte bune. Încerc din greu să învăț. Știu că învăț, dar când vine vorba de a face propoziții, nu știu, nu pot fă o propoziție. De aceea îmi pare rău și nu îndrăznesc să vorbesc. Mulțumesc anticipat.

    hi,

    Nu puteți formula o propoziție fără să vă gândiți în limba germană. Puteți face acest lucru urmând site-ul. Vă veți întâlni cu studii despre acest lucru în zilele următoare.
    Faceți-o ușor.

    LG
    Derwisch

    acelyaxnumx
    Participant

    De fapt, subiectul pare dificil, mă duceam la starea numelui, dar cred că am început să mă descurc în caz de muncă și e-business. Mă voi bucura dacă îmi puteți oferi o metodă despre cum să înțeleg acest lucru emite mai bine: '(

    Bună ziua, am început un subiect în secțiunea bazei de cunoștințe care arată conjugarea pronumelor, adică pronomenelor personale, în funcție de cazurile substantivului. Cred că vă va ajuta puțin. Succes, salutări...

    supic
    Participant

    Vă mulțumesc cu adevărat pentru informațiile dvs. slm, întrebarea mea este cât de mult pot rezolva limba germană pe acest site.

    MuhaяяeM
    Participant

    Într-o săptămână începi să cânți ca un privighetoare  :D :D

    inundații
    Participant

    Noapte bună, de obicei învăț târziu și nimeni nu este acolo în aceste ore :( Acum sunt în Franța și mă gândesc să mă mut în Germania peste 1 sau 2 luni. Încerc să învăț limba germană folosind acest site, dar numele sunt mixte, slujba și aceeași situație sunt mixte. Dacă a fost în exemple.

    MuhaяяeM
    Participant

    Să sperăm că se va întâmpla în viitor.

Se afișează 15 răspunsuri - de la 1 la 15 (54 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.