Lecția 11: Artikeller germană specifică

> Forumuri > Lecții de bază din germană de la zero > Lecția 11: Artikeller germană specifică

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    Lara
    vizitator
    ARTICOLE SPECIFICE (BESTIMMTE ARTIKEL)

    În secțiunea anterioară au fost date informații despre artikeller, au fost menționate două tipuri de existență artikel. În această secțiune vom oferi informații despre aceste două grupări artikel.

    Există două grupuri de articole în limba germană.

    1) Specific Artikeller
    2) Artikeller indefinit (pozitiv-negativ)

    În această secțiune, vom examina primul nostru grup, anumite articole, dar mai întâi să explicăm conceptele de definit și incert.
    Prin intermediul unui anumit concept, este posibil să se folosească dimensiunea, lățimea, culoarea cunoscute anterior, etc. proprietăți ale căror proprietăți sunt cunoscute.
    Cu conceptul indefinit, se înțelege orice entitate aleatorie.
    Dacă examinăm exemplu propoziția dată în getireceğiz.așağı înțeles bine situația noastră cu exemplul care urmează această descriere poate înțelege cu ușurință diferența dintre cele două concepte.

    Exemple:

    1- Tatăl său i-a cerut lui Ali să aducă cartea.
    2- Tatăl său i-a cerut lui Ali să aducă o carte.

    Permiteți-mi să examinez prima teză de mai sus:
    Tatăl său l-a rugat pe Ali să aducă cartea, dar ce fel de carte este aceasta? Care este culoarea? Care este numele? Unde este autorul? Toate acestea nu sunt specificate.
    Nu se spune că Ali înțelege cartea pe care o va aduce și pe care o aduce. Această carte este cunoscută sub numele de carte, nu o carte aleatorie.
    Cu alte cuvinte, Ali înțelege care carte este menționată în carte.
    În acest caz, înseamnă că articolul specific este disponibil aici.

    Al doilea este:
    Îi cere tatălui ei să aducă o carte, adică orice carte.
    Cartea dvs. este scrisă aici, culoare, dimensiune, nume, etc. Nu contează. Este suficient să fie o carte. Este o propoziție din cărți, indiferent de cum este.
    În acest caz, articolele nedefinite vor fi folosite aici.

    Să continuăm cu exemplele noastre pentru o înțelegere mai bună:
    De exemplu, Ali are nevoie de o masă în camera lui. Lasă-l pe Ali și tatăl său să vorbească după cum urmează;

    Ali: Tată, hai să luăm masa în cameră.

    Masa care urmează să fie achiziționată aici este incertă. Pentru că se spune „o masă”. Sunt clare caracteristicile acesteia? Nu, nu este clar, mă refer la orice masă.
    A doua teză arată astfel:

    Ali: Tată, hai să plătim masa.
    Se înțelege că masa a fost văzută anterior sau că tabelul tabelului a trecut deja. Cele două părți cunosc de asemenea tabelul.
    Datorită certitudinii aici, se folosește anumite articole.

    Să mai scriem câteva fraze;

    – Există un serial la televizor în această seară (cuvântul serie este ambiguu)
    – Există din nou acel serial TV în această seară (cuvântul serial TV este specific)

    - Am nevoie de o rochie. (rochia este incertă)
    - Trebuie să iau rochia aia. (specific rochii)

    - Hai să luăm o floare. (floare incertă)
    - Hai să ducem apa cu floarea. (specific florii)

    Am încercat să explicăm conceptele specifice și nedefinite de mai sus.
    Aici, anumite cuvinte sunt folosite pentru anumite cuvinte folosite în propoziții, iar cuvintele vagi sunt folosite pentru cuvinte ambigue.
    Există trei articole specifice în limba germană, der, das și die.
    După cum am menționat mai sus, fiecare vițel este schimbat artificial.
    Prin urmare, cuvintele ar trebui să fie învățate împreună cu artiștii. În multe surse artikellerul este scurtat după cum urmează:

    este indicat de litera r sau m.
    Matrița este indicată de litera e sau f.
    das este indicat de litera s sau n.

    În secțiunea următoare vom examina articolele nedefinite.

    Consimțământul lui Dumnezeu Atotputernic se obține prin sinceritate.
    Allah este suficient pentru cei care își pun încrederea în Allah.
    (BSN)
    fbasakg
    Participant

    Înțeleg foarte confortabil subiectul mulțumesc ..

    mc-denis
    Participant

    Vreau să dau și eu un exemplu ..!
    1) – Ar trebui să port lac de unghii? (Care oja?, ce culoare? etc. este neclar.)
        -Trebuie să aplic oja roșie pe planta mea (culoarea este clară, acolo unde este evidentă, deci se folosește un anumit articol.)

    2) – Ar trebui să cumpăr casa. (Care casă? Unde este casa? Ce fel de casă este? Nu este clar pentru că nu are informații.)
          -Ar trebui să cumpăr acea casă din cabană. (În cazul în care trebuie cunoscut subiectul, trebuie folosit articolul specific.

    Mi-am înțeles corect profesorii?

    Mulțumesc  :)

    exaltat
    Participant

    exemplele tale sunt foarte drăguțe și informative. Dar cred că ar fi mult mai frumos și mai util dacă ați da exemple în limba germană. noroc în munca ta  :D :D :D

    blackwolf_91
    Participant

    Sunt de acord și cu prietenii mei. Studiul este bun, dar ar trebui să fie în exemple de propoziții.

    domn
    Participant

    Ich möchte ein Auto kaufen. (Incert) Vreau să cumpăr o mașină. Oricare. Se va decide după ce este. Modelul formei culorii corpului etc.
    Ich möchte diese Auto kaufen. (Specific) Vreau să cumpăr această mașină. Știe ce mașină ar trebui să cumpere, există un obiect selectat în mijloc ..

    potolit
    Participant

    Cred că am înțeles și acest subiect :)
    Vă mulțumim pentru distribuire

    djuha
    Participant

    Merhabalar

    Am scris un mic dialog

    A) Hast du dir schon ein Auto gekauft? (incert)
    B) Nein, aber ich habe jetzt ein Auto gefunden, bei dem alles stimmt, wie der Preis, die Farbe usw.). (Cu această propoziție, indic arabul despre care vorbesc!)
    A) Super, bist du dir sicher, dass du das Auto kaufen willst? (specific)
    B) Da.

    Notă: Baylaz a făcut o greșeală minoră
    „Ich möchte diese Auto kaufen” nu este adevărat. Ich möchte dieses Auto kaufen. (das Auto) (Akkusativ)

    lg
    Djuha

    AtLantis
    Participant

    Am înțeles foarte bine acest subiect, de exemplu, aduceți o carte (fără culoare, formă, obiect), dar am spus că aduceți cartea galbenă mare, intră într-un anumit articol. Jeder Danke :D

    Leonidas
    Participant

    genau richtig

    vizitator007
    Participant

    Prieteni, cred, din câte am învățat (timp de 4 luni), nu este necesar să menționăm câteva caracteristici ale propoziției pentru a folosi anumite articole.

    Ich will das Auto kaufen (Vreau să cumpăr mașina.)
    Ich will ein Auto kaufen (Vreau să cumpăr (orice) mașină.)

    Dacă vorbim despre ceva ale cărui trăsături au fost precizate în propozițiile anterioare, de exemplu, dacă vorbim despre tatăl nostru care ne trimite bani, putem folosi articolul hotărât atunci când vorbim despre „bani” în propozițiile următoare, deoarece este nu mai orice bani, ci banii „va trimite tatăl nostru”.
    Cu alte cuvinte, în turcă, adăugați „oricare” sau „unu” la începutul aceluiași cuvânt. Dacă se potrivește, puteți folosi articolul nehotărât.

    ozge06
    Participant

    Datorită acestui fapt, am înțeles pe deplin. Jumătate din ceea ce a vorbit profesorul la curs a fost în aer, dar aici o fac din nou, mulțumesc.

    beymo
    Participant

    Salut totul este foarte frumos, ai o problemă, aș fi foarte fericit dacă dai probele camerei în limba germană.

    Nachtigall
    Participant

    Prieteni, permiteți-mi să îi ajut pe cei care doresc să înțeleagă această problemă printr-o comparație
    Această specificație devine sufixul „The” în engleză și „El” în arabă.
    adică cei care îi cunosc înțeleg certitudinea fără nicio dificultate.

    vsslm

    vuslatım_schatz
    Participant

    Ori nu am înțeles acest articol prea mult sau chiar nu am înțeles deloc. Mă puteți ajuta?

    ErenRecep
    Participant

    Multumesc mult .. am vazut germana in scoala medie. Au predat foarte bine. Fundația a fost solidă, dar nu am trecut niciodată peste ea. acum îmi amintesc când urmăresc acest site. Un site foarte bine pregătit.

Se afișează 15 răspunsuri - de la 1 la 15 (36 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.