Lecția 18: Denumirea germană-I (expresia prelegerii Akkusativ)

> Forumuri > Lecții de bază din germană de la zero > Lecția 18: Denumirea germană-I (expresia prelegerii Akkusativ)

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    Lara
    vizitator
    NAME-I HALİ (AKKUSATİV)

    Numele în limba germană (cu excepția pe care o vom da puțin mai târziu) schimbându-le articolele
    Acestea sunt schimbate în -i. Articolele sunt schimbate după cum urmează:

    Artikel „der“ Pentru a pune acest lucru în-numele „spune el“ articol hotărât „a“ Vom schimba forma.
    Nu se fac schimbări în numele și articolele articulate "das" sau "die".
    De fapt, cuvântul "eine" rămâne neschimbat.
    De fapt, cuvântul "ein" se transformă în "einen" (de spus)
    De altfel, cuvântul "keine" rămâne neschimbat.
    De fapt, cuvântul "kein" se schimbă la "keinen".

    Să examinăm excepția menționată mai sus;
    În timp ce descrie pluralul substantivelor, unele substantive sunt plural, luând -n sau -en la sfârșit.
    Acestea erau nume cu ultimele litere -schaft, -heit, -keit, -in, -lei, -rei, -ung.
    Dintre aceste substantive cu articolul „der”, la convertirea substantivului în forma lui acuzativă, articolul „der” devine „den”.
    iar cuvântul este folosit în forma de plural, adică pluralul care ia sufixele -n sau -en și articolul
    Toate substantivele cu „der” sunt întotdeauna folosite la plural în forma acuzativă a substantivului. Această excepție este doar
    -i nu este o caracteristică specifică statului, este valabilă pentru toate stările numelui.
    Acestea sunt regulile pentru starea -i a numelui. Vezi exemplele de mai jos.

    FORMĂ SIMPLĂ


    caz acuzativ

    der Mann (om)


    den Mann (om)
    der Ball (minge)


    de la Ball
    der Sessel (fotoliu)


    den Sessel (scaun)
    După cum puteți vedea, se spune că nu există nici o schimbare în cuvânt.

    der Student


    de la Studenten (student)
    der Mensch (uman)


    din Menschen (oameni)
    Deoarece excepția menționată în cele două exemple de mai sus este cuvintele
    A fost folosit la pluralul ortografiilor în -i.

    das Auge (ochi)


    das Auge (ochi)
    das Haus (casă)


    das Haus (casă)
    die Frau (femeie)


    die Frau (femeie)
    die Wand (perete)


    die Wand (perete)
    După cum sa văzut mai sus, și nici o schimbare în das mor în articol și cuvintele.

    ein Mann (un singur om)


    einen Mann (un bărbat)
    ein Fisch (un pește)


    einen Fisch (un pește)
    kein Mann (nu un bărbat)


    keinen Mann (nu un bărbat)
    kein Fisch (nu un pește)


    keinen Fisch (nu un pește)
    După cum puteți vedea, există o schimbare ein-einen și kein-keinen.


    keine Frau (nu o femeie)


    keine Frau (nu o femeie)
    keine Woche (nu o săptămână)


    keine Woche (nu o săptămână)
    După cum s-a văzut mai sus, nu există nicio schimbare în articolele și cuvântul eine și keine.

    Cercul halal este larg, este suficient pentru plăcere. Nu este nevoie să păcătuim. (Cuvinte)
    zegroza
    Participant

    Multumesc pentru efortul depus…

    yazyagmuruxnumx
    Participant

    În cazul numelui, aveam de gând să întreb ceva care îmi vine în cap din secțiunea în care sunt scrise unele cuvinte în densitate. ÎNCEP SA NU CĂUTAT

    yazyagmuruxnumx
    Participant

    admin rakadas încă nu mi-a răspuns la întrebare. M-aș bucura dacă mă lămuriți cu privire la această chestiune.

    nalanw
    Participant

    Burda den Studenten nu este plural, este singular și acuzativ...
    La acuzativ, toate pluralele iau DIE….
    La dativ, pluralele sunt făcute din den și sufixul n este adăugat la sfârșitul cuvântului…..

    ECE
    Participant

    Când cuvântul „KEİN” este sub forma substantivului, articolul devine „KEİNEN” pentru das. Este „KEINEN” doar pentru articolul der? Am ezitat aici. Mulțumiri…

    Nazira
    Participant

    https://www.almancax.com/forum/index.php?topic=21.0

    Aici puteți găsi informații despre keine.
    Căutați mai întâi ..

    tu miracol
    Participant

    AKKUSATIV = ISMIN (I) CARPET
    DER = DEN
    MURI = MURI
    DAS = DAS

    ICH = I = MEINEN = VATER = TATĂLE MEU
    DU = SEN = DEINEN = VATER = TATĂLU
    ER = O = SEINEN = VATER = TATĂL
    SIE = O = IHREN = VATER = TATĂL
    ES = O = SEINEN = VATER = TATĂL
    WIE = BIZ = UNSEREN = VATER = TATĂL NOSTRU
    IHR = SIZ = EUREN = VATER = TATĂLU
    SIE = ONLAR = ihren = VATER = TATĂLU
    SIE = SIZ = IHREN = VATER = TATĂLU

    RUF DEN VATER ___ SUMNĂ-ȚI TATĂL După cum se dovedește, acuzativele sunt doar instantanee, iar cea mai ușoară a fost oricum acuzativele. :)
       

    tan_umut_91
    Participant

    Vreau să întreb pe cineva.:) Știi, cuvântul „ein” devine „einen” pentru articolul der, dar „ein” rămâne același pentru das?

    tan_umut_91
    Participant

    Lasă-mă să te întreb altceva, de exemplu, de ce există der Wand în propoziția „An der Wand ist ein poster”???

    AtLantis
    Participant

    Punând atașamentul (En), de exemplu meinen vater, vă mulțumesc tatăl meu, am înțeles.

    nazmert
    Participant

    Bună prieteni, sunt de acord cu acest site. Dar trebuie să discutăm împreună pentru a ne putea îmbunătăți. De obicei sunt aici seara. Nimeni nu este online în acest moment. Site-ul dvs. este foarte educativ.
    Învăț și limba germană. Aș aprecia dacă m-ați putea ajuta și pe mine. Auf wiedersehen!

    ibex
    Participant

    Das site ist viel schön, danke lehrer für deutsch…

      de firat…

    Anonim
    vizitator

    Salutări, sunt un membru nou. În primul rând, spun sănătate eforturilor dvs. pentru un site web bun.
      Wohin? Akk care a răspuns la întrebare.
    vai? Răspunsul la întrebare este dat.
    în, auf, neben, vor, unter, hinter, über, an, zwischen (în prepoziții)
    Akk. sau dat. vai unde stăm? El te va întreba și îți va oferi răspunsul corect.

    minciună
    Participant

    A K K                                           D A T I V   G E N T I V
    THE den einen – keinen – meinen dem einem – keinem – meinem des eines – keines – meines
    SIS die eine – keine – meine der einer – keiner – meiner der einer – keiner – meiner
    DAS das eines – keines – meines dem einem – keinem – meinem des eines – keines – meines (aici se adaugă sufixul S la sfârșitul cuvântului articolului)
    MOR (PLURAL) die keine – meine den keinen – meinen der keiner – meiner
    Cred că asta ai vrut să înveți, sper că te va ajuta.

    ozge06
    Participant

    Vă mulțumesc foarte mult pentru explicații, dar înțeleg foarte bine nominativul, akkusativul și dativul din capul meu. Putem înțelege prin forme de întrebare că acestea sunt nominale, akkusativ și dativ ?????????????
            Exemplu:Nominativ……wer?……was? Akkusativ……..wen? si wohin? 
              Dativ………wem? vai? si woher? Am învățat așa la curs, când întrebarea este așa, nu? Ar trebui sa raspundem folosind articole nominative si articole acuzative????? VA MULTUMESC MULT ANTICIP!!!

Se afișează 15 răspunsuri - de la 1 la 15 (52 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.